اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش قدم به قدم نصب کدک های g729 و g723 در استریسک

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

آموزش قدم به قدم نصب کدک های g729 و g723 در استریسک

سلام
    به زبون خیلی ساده و detail وار میگم
    برای نصب کدک های g729 و g723 به شیوه ی زیر عمل کنید :
    اول با کامند CD وارد مسیر زیر بشین :
    کد PHP:
    cd /usr/lib/asterisk/modules 
    واگر ۶۴ بیتی باشید:
    کد PHP:
    cd /usr/lib64/asterisk/modules 
    حالا یه ls بگیرید و ببینید اگه تو این مسیر کدک g729 یا g723 دارید پاکش کنید، برای مثال اگه داشتید میتونید با کامند [rm -f] کدک های مورد نظرتون رو انتخاب کنید و پاک کنید :
    rm -f codec_g729.so

بعد با دستور wget برید کدک رو از سایت زیر دانلود کنید:
    کد PHP:
    http://asterisk.hosting.lv/ 
    دقت کنید انتخاب کدک ها باید بر اساس ورژن استریسک و cpu تون که میتونه 32 بیتی یا 64 بیتی و یا سی پی یو Pentium و ... . باشه.

از لیست سمت راست سایت اول ورژن استریسک رو انتخاب کنید و بعد فایل so . که بر اساس cpu تون انتخاب میکنید

بعد تو شل وقتی وارد مسیر بالا که گفتم شدین :

از کامند wget و بعد آدرس کدک (که من کدک های 32 رو میخوام نصب کنم) در سایت بالا برای دانلود کدک اقدام کنید
    کد PHP:
     [root@localhost ~]#wget http://asterisk.hosting.lv/bin/codec_g729-ast18-gcc4-glibc-pentium4.so 

حالا فایل رو با دستور زیر rename کنید:
    کد PHP:
    mv codec_g729-ast18-gcc4-glibc-pentium4.so codec_g729.so 
    و همین طور هم کدک g723 رو میگیرین :
    کد PHP:
     [root@localhost ~]#wget http://asterisk.hosting.lv/bin/codec_g723-ast18-gcc4-glibc-pentium4.so 
    حالا فایل رو با دستور زیر rename کنید:
    کد PHP:
    mv codec_g723-ast18-gcc4-glibc-pentium4.so codec_g723.so 
    حالا :
    کد PHP:
      [root@localhost ~]#service asterisk restart 
    بعد وارد کنسول استریسک بشین:
    کد PHP:
      [root@localhost ~]#asterisk -rvv 
    و با دستور زیر مطمین شید که ماژول کدک لود شده باشه :
    core show translation recalc 10

تو فایل sip.conf و iax.conf هم برید و مقادیر زیر رو مثل روبه رو ادیت کنید :
    disallow=all allow=g729,g723

دقت کنید در سافت فون و یا ipphone کدک g729 رو فعال کنید و در اولویت بالا بیارید. من معمولا بقیه کدک ها رو Disable میکنم و فقط g729 رو فعال میکنم.

موفق و سربلند باشید.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 08-17-2014, 09:24 PM.
    Instagram : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

Voip Trainer - Asterisk - Elastix - Agi Programming- NewRock

Voip Expert :ASTERISK-ELASTIX-NewRock Certified-With Experience of Working With
    Sangoma-Digium-Openvox-Synway-Atcom-Quintum Tenor-Polycom-Yealink-Rtx-Snom
    Cisco Collaboration - CME-CUCM-CUPs-CUC-WEBEX
    LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

Linkedin Profile : https://www.linkedin.com/in/masuma-vahid-26b17b66/

به نام خدا
    سلام
    خسته نباشید دوستان .. مطالب شفاف و در سطح عموم و عالی ارائه شده

... اولین پست ما :

بحث کدک ها به نظر من مهم ترین و شاخص ترین موضوع تو ویپ هست ... چرا که بار زیادی از وجود کیفیت بدوش کدک ها هست

2 مدل سوال بطور خلاصه:

کدک هایی که فرمودید رایگان هست ؟ نسخه های پولی این کدک ها چجوری خریداری میشه و تفاوتش چیه؟

و دوم برندهایی مثل skype , wechat , viber , whatsup و ... که این روزها داره هر روز بیشتر میشه از چه کدکی استفاده می کنه ؟

--------------------------------------
    IRANBooter
    IRICharge
    آخرین ویرایش توسط Ali King; در تاریخ/ساعت 09-01-2013, 11:16 PM.

کامنت

سلام
      کدک ها در استریسک رایگانند.یعنی نوشته شده
      ولی پیش فرض چوت به cpu وابسته است نصب نیست و اونها رو باید نصب کرد
      در ضمن یک اختلاتی برای من توی g729 پیش اومده ولی معلوم نیست همه گیر باشه
      مثلا فکس یا دتکت dtmf

کامنت

اگر رایگان هست پس نسخه های لایسنس دار چیه ؟
        کدک های برنامه های معروف چیه ؟

کامنت

در مرود لایسنس دارها چیزی نمی دونم
          ولی شنیدم اسکایپ g729ه
          می تونید یک وایرشارک بزنید کدک رو بهتون بگه

کامنت

کدک های رایگان اعتباری بهشون نیست یه وقت میبینی خوب کار میکنه و یه موقع هم اصلا جواب نمیده ولی کدک های پولی کیفیتشون نسبت به کدک های رایگان خیلی بهتره . شما وقتی یه کدک رایگان نصب میکنید همون کدک رو برای تمام کانال ها استفاده میکنه ولی کدک های پولی رو باید برای هر کانل یه کدک تهیه کنی .
            اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

کامنت

نوشته شده توسط paatimar مشاهده پست
              کدک های رایگان اعتباری بهشون نیست یه وقت میبینی خوب کار میکنه و یه موقع هم اصلا جواب نمیده ولی کدک های پولی کیفیتشون نسبت به کدک های رایگان خیلی بهتره . شما وقتی یه کدک رایگان نصب میکنید همون کدک رو برای تمام کانال ها استفاده میکنه ولی کدک های پولی رو باید برای هر کانل یه کدک تهیه کنی .
              یه توضیح بیشتر میدی ؟ برای هر کانال باید پول بدم ؟

بعدم این لایسنس ها رو از کجا میشه خرید اصلا ؟؟

کامنت

نوشته شده توسط سید مجتبی نجفی مقدم مشاهده پست
                در مرود لایسنس دارها چیزی نمی دونم
                ولی شنیدم اسکایپ g729ه
                می تونید یک وایرشارک بزنید کدک رو بهتون بگه
                این وایر شارک که گفتی قضیه اش چیه ؟ نمی دونم چیزی ازش!

میشه فهمید وایبر و وی چت و امثالهم با چه کدکی کار می کنه ؟

همین اسکایپ رو چجوری میشه مطمئن شد کدکش چیه ؟

کامنت

کدینگ پولی که میگن سمت کلاینت softphone هست مثلا اکثر برنامه های رایگان از g729 پشتیبانی نمیکند سمت سرور من تا حالا کدک پولی ندیدم
                  rmalekghasemi.ir
                  MTCNA MTCRE CCNA CCNP
                  CISCO-Mikrotik-VOIP-HP servers
                  09131407063 تماس فقط امور تجاری -انجام امور تخصصی شرکت ISP-ISDP و ارگان های دولتی -مشاوره

کامنت

وایرشارک یک نرم افزاره که هر بسته ای رو روی کارت شبکه شما می تونه ضبط کنه.مثلا می تونه بسته ها روی پورتهای شبکه رو با محتویاتش به شما نشون بده.یا مثلا در حال برقراری تماس می تونید اون رو روی کارت شبکتون فعال کنید و مدیا رو ضبط کنه .توی عنوانش بهتون میگه چیه.

کامنت

خرید لایسنس

نوشته شده توسط ramin_malek مشاهده پست
                      کدینگ پولی که میگن سمت کلاینت softphone هست مثلا اکثر برنامه های رایگان از g729 پشتیبانی نمیکند سمت سرور من تا حالا کدک پولی ندیدم

هر کی یه چیزی میگه
                      یکسری میگفتن برای هر سرور باید کدک بگیری
                      شما میگی برای هر کاربر (پس برنامه هایی مثل وایبر چجوریه - نرم افزاری که جی729 را رایگان و واقعی ساپورت کنه چیه ؟ )

خلاصه من هنوز تو این قسمت نفهمیدم باید چیکار کرد ...

کامنت

با سلام
                        ممنون از آموزشی که نوشتید. من این کارایی که فرمودید رو انجام دادم ولی الان به یه مشکل دیگه برخورد کردم اونم اینه که dtfm از کار افتاده و نه ivr کار میکنه و نه امکان انتقال تماس بین داخلی ها وجود داره.

لطفاً در این مورد هم بنده را راهنمایی فرمائید.
                        با تشکر

کامنت

نوشته شده توسط Ali King مشاهده پست
                          هر کی یه چیزی میگه
                          یکسری میگفتن برای هر سرور باید کدک بگیری
                          شما میگی برای هر کاربر (پس برنامه هایی مثل وایبر چجوریه - نرم افزاری که جی729 را رایگان و واقعی ساپورت کنه چیه ؟ )

خلاصه من هنوز تو این قسمت نفهمیدم باید چیکار کرد ...
                          ببینین کلا کدک جی 729 لایسنس داره
                          اون نسخه ی فیری هم که نصب میشه کیفیت واقعی نداره و اگه این کدک رو نصب کرده باشین فهمیدین که رو پهنای باند نسبتا خوب ok هست
                          در حالی که نسخه پولی پهنای باند به صورت چشمگیر پایینی رو اشغال میکنه

LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

کامنت

نوشته شده توسط lotfizadeh مشاهده پست
                            با سلام
                            ممنون از آموزشی که نوشتید. من این کارایی که فرمودید رو انجام دادم ولی الان به یه مشکل دیگه برخورد کردم اونم اینه که dtfm از کار افتاده و نه ivr کار میکنه و نه امکان انتقال تماس بین داخلی ها وجود داره.

لطفاً در این مورد هم بنده را راهنمایی فرمائید.
                            با تشکر
                            ورژن استریسکتون چنده؟
                            کارت دارین یا گیت وی؟
                            اگه کارت دارین در chan_dahdi گزینه های زیر رو تغییر بدین :
                            relaxdtmf= no
                            dtmfmode = auto
                            آخرین ویرایش توسط masome vahid; در تاریخ/ساعت 12-10-2013, 01:12 AM.

کامنت

سلام
                              من یک نسخه الستیکس نصب کردم و خواستم کودک های صدا را طبق آموزش شما نصب کنیم فقط در مسیری که اعلام کردید من استریکس ندارم مال من در مسیر زیر هست
                              /var/lib/asterisk
                              و فولدر ماژول هم نداره
                              دستی توی همین مسیر ساختم و فایل های را انتقال دادم ولی لود نمیشه
                              چیکار باید کنم
                              با تشکر

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                              در حال انجام ...
                              X