اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش قدم به قدم نصب کدک های g729 و g723 در استریسک

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نوشته شده توسط hamid_kh مشاهده پست
    سلام
    من یک نسخه الستیکس نصب کردم و خواستم کودک های صدا را طبق آموزش شما نصب کنیم فقط در مسیری که اعلام کردید من استریکس ندارم مال من در مسیر زیر هست
    /var/lib/asterisk
    و فولدر ماژول هم نداره
    دستی توی همین مسیر ساختم و فایل های را انتقال دادم ولی لود نمیشه
    چیکار باید کنم
    با تشکر
    سلام
    فکر کنم شما مسیر رو اشتباه رفتین فولدر ماژول توی این مسیر هست :
    cd /usr/lib/asterisk/modules

کامنت

نوشته شده توسط Backtrack مشاهده پست
      ببینین کلا کدک جی 729 لایسنس داره
      اون نسخه ی فیری هم که نصب میشه کیفیت واقعی نداره و اگه این کدک رو نصب کرده باشین فهمیدین که رو پهنای باند نسبتا خوب ok هست
      در حالی که نسخه پولی پهنای باند به صورت چشمگیر پایینی رو اشغال میکنه
      می شه راهنمایی کنید چطور می شه لاینسس این کدک رو تهیه و نصب کرد

کامنت

سلام دوستان، تا اونجایی که متوجه شدم، نسخه ی free کدک G.729 در استریسک، فقط به عنوان pass-thru کار می کند یعنی اگر از softphoneها، بسته ها به صورت g.729 بیاد، استریسک میتونه رد کنه ولی خودش به عنوان سرور، عمل compression رو انجام نمیده و نیاز به لایسنس داره. مثلا اگر یه درخواست به صورت g.711 به استریسک برسه، نمیتونه اون رو به صورت g.729 فشرده کنه و به مقصد برسونه.
        به نظر شما کلا راه حل های ممکن چی هست برای استفاده از G.729؟
        به نظر خودم اول اینکه میشه لایسنسشو از digium بخریم که تو سایتش گفته ده دلار per concurrent call هست. یعنی برای یک خط E1 (با 30 تا channel) میشه 300$ ، درسته؟
        دوم اینکه از یه سری کارت هایی که توسط digium میتونیم بخریم و بر روی سرور استریسک نصب میشه و عمل compression رو انجام میده .

کامنت

ببینید در مورد کدک G729 باید بگم که این کدک علاوه بر اخذ پهنای باند کمتری نسبت به سایر کدک ها از کیفیت بالایی هم برخورداره
          میزان payload این کدک 8kbps هست و در واقع با میزان overhead لایه ۳ و ۴ (برای ip , rtp) که میزان ثابت 16kbps هست کلا میشه ۲۴kbps . پس این کدک پهنای باندی برابر با ۲۴kbps رو مصرف میکنه.
          در مورد لایسنس این کدک ، ببینید این کدک بدون لایسنس در حد برقراری تماس بین دو داخلی کار میکنه و در واقع هیچ مشکلی هم نداره و من خودم بررسی کردم همون ۲۴kbps رو اشغال میکنه و کیفیت صدا هم خیلی خوبه.
          و اما در مورد لایسنس باید بگم که یکسری ابزارهای پیشرفته استریسک مثل call conference , dtmf digit,call recording و .. بدون لایسنس این کدک کار نخواهند کرد و اصلا ضرورت خرید این لایسنس برای رفع چنین مشکلاتی هست
          در ضمن این لایسنس per channel هستش و قیمتش هم 10 دلاره.
          یکی از دوستان گفته بود که dtmf اش کار نمیکنه و خوب طبیعیه که نیاز به لایسنس داره.
          سعی میکنم در آینده ای نزدیک آموزش رجیستر کردن لایسنس این کدک رو در انجمن بذارم.

در مورد کارت TC400P هم باید بگم که اگه این کارت رو بخرید و رو سرور بذارید که خوب خیلی بهتره و دیگه نیاز به هیچ لایسنسی هم ندارید و در حقیقت offload میکنه یعنی بار transcoding رو خودش به دوش میکشه و cpu رو درگیر نمیکنه.
          آخرین ویرایش توسط masome vahid; در تاریخ/ساعت 06-13-2015, 10:33 PM.
          Instagram : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

Voip Trainer - Asterisk - Elastix - Agi Programming- NewRock

Voip Expert :ASTERISK-ELASTIX-NewRock Certified-With Experience of Working With
          Sangoma-Digium-Openvox-Synway-Atcom-Quintum Tenor-Polycom-Yealink-Rtx-Snom
          Cisco Collaboration - CME-CUCM-CUPs-CUC-WEBEX
          LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

Linkedin Profile : https://www.linkedin.com/in/masuma-vahid-26b17b66/

کامنت

سلام
            میخام کدک 729 رو نصب کنم ولی نمیدونم کدوم ورژن رو باید دانلود و نصب کنم!!
            این اطلاعات سرور الستیکس :

Kernel
            Linux(x86_64)-2.6.18-371.1.2.el5

Elastix
            elastix-2.4.0-8
            elastix-a2billing-1.9.4-5
            elastix-addons-2.4.0-10
            elastix-agenda-2.4.0-14
            elastix-asterisk-sounds-1.2.3-1
            elastix-email_admin-2.4.0-6
            elastix-endpointconfig2-2.4.0-2
            elastix-extras-2.4.0-5
            elastix-fax-2.4.0-4
            elastix-firstboot-2.4.0-4
            elastix-framework-2.4.0-19
            elastix-im-2.4.0-2
            elastix-my_extension-2.4.0-6
            elastix-pbx-2.4.0-18
            elastix-portknock-0.0.1-0
            elastix-reports-2.4.0-10
            elastix-security-2.4.0-9
            elastix-system-2.4.0-13

RoundCubeMail
            RoundCubeMail-0.3.1-12

Mail
            postfix-2.3.3-6.el5
            cyrus-imapd-2.3.7-12.el5_7.2

IM
            openfire-3.7.1-1

FreePBX
            freePBX-2.11.0-17

Asterisk
            asterisk-11.13.0-0
            asterisk-perl-1.03-0
            asterisk-addons-11.13.0-0

FAX
            hylafax-4.3.10-2rhel5
            iaxmodem-1.2.0-2

DRIVERS
            dahdi-2.10.0.1-0
            rhino-0.99.6-3.b4
            wanpipe-util-7.0.10-2

کامنت

کسی نیست؟!

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
              در حال انجام ...
              X