اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

تعریف حالت های مختلف ring Strategy در asterisk و elastix

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  تعریف حالت های مختلف ring Strategy در asterisk و elastix

  توی این آموزش قصد دارم حالت های مختلفی رینگ استراتژی رو در استریسک و الستیکس توضیح بدم که امیدوارم مفید واقع بشود.

  Ringallv2 :
  در این حالت تمام شمارهایی (Extentions) که در لیست قرار داده ایم با هم زنگ می خورند و هنگامی که یکی از داخلی ها پاسخ دهد بقیه از زنگ خوردن خارج می شوند و اگر یکی از شماره ها در دسترس نبود بقیه شمارها زنگ می خورند, همچنین هنگامی که شماره ای که درابتدای لیست از حالت مشغول بودن خارج می شود بلافاصله با بر داشتن گوشی می تواند با تماس گیرنده صحبت کند به شرط اینکه شمارهای بعدی در لیست ,جواب تماس را نداده باشند همانند شکل زیر:


  Ringall :
  در این حالت تمام داخلی هایی که در لیست قرار داده ایم با هم زنگ می خورند و هنگامی که یکی از شمارها پاسخ دهد بقیه از زنگ خوردن خارج می شوند و اگر یک شماره ای در دسترس نبود بقیه شمارها زنگ می خورند.


  Ringall-prim :
  در این حالت اگر شماره ای در دسترس نباشد و یا مشغول باشد بقیه هم زنگ نمی خورند در غیر این صورت همانند ringall عمل می کند.


  Hunt :
  در این حالت با توجه به ترتیی که در لیست قرار دارد شروع به زنگ خوردن می کند به عنوان مثال اگر اولین شماره لیست در دسترس نبود به دومی میرود و در همین زمان شماره اولی دیگر زنگ نمیخورد این کار تا اخرین شماره ادامه پیدا می کند تا یه شماره تماس را پاسخ دهد.


  Hunt-prim :
  یعنی اگر اولین شماره در دسترس نبود بقیه هم زنگ نمی خورد وگرنه همانند حالت hunt عمل می کند.


  Memoryhunt :
  شبیه حالت hunt است با این تفاوت که اگر اولین شماره جواب نداد به دومی می رود. در این زمان اگر شماره نخست اماده باشد مجددا زنگ می خورد .و در صورت عدم پاسخ به طور خودکار به شمارهای بعدی وصل می شود تا یکی از شماره ها پاسخ دهد. برای اینکه شمارهای قبلی زنگ نخورند گوشی مربوطه را 2 مرتبه قطع می کنیم(یعنی یک بار کلید قرمز را می زنیم تا تماس قطع شود ولی دوباره تماس ها وصل می شود یک بار دیگر کلید قرمز را فشار می دهیم تا دیگر زنگ نخورد) و شمارهای بعدی زنگ بخورند.


  Memoryhunt-prim :
  اگر شماره اول در دسترس نبود بقیه شمارها هم زنگ نمیخورد در غیر این صورت مشابه به حالت memoryhunt با ان تماس رفتار می شود.


  Firstavilable :
  اولین شماره ای که در لیست در دسترس بود را می گیرد. در اینجا ترتیب شمارها بسیار مهم است یعنی ابتدا وضیعت شماره نخست را بررسی می کند اگر در دسترس نبود شماره ی بعدی زنگ می خورد و اگر انتظار تماس (call waiting) برای شماره ای فعال باشد در دسترس تلقی می شود هر چند در حال مکالمه باشد.


  Firstnotonphone :
  اولین شماره ای که در لیست به طور کامل در دسترس باشد زنگ می خورد در این حالت تنظیمات مربوط به انتظار (call waiting) مد نظر قرار نمی گیرد.  Queue Ring strategy:


  Leastrecent :
  هرکدام از داخلی هایی موجود در لیست که تماس کمتری داشته, در اولویت تماس قرار می گیرند که در صورت عدم جواب, مابقی داخلی ها با توجه به تعداد تماسی که اخیرا داشته اند زنگ می خورند.


  Fewestcalls :
  این حالت تقریبا شبیه حالت قبل می باشد اما برای تشخیص تعداد تماس های برقرار شده کل بازه زمانی ممکن را در نظر می گیرد و مانند حالت قبل مختص زمان اخیر نمی باشد.


  Random :
  در این حالت تماس ها ی برقرا شده به صورت تصادفی یا random برقرار شده و از قانون خاصی پیروی نمی کنند.


  Rrmemory :
  این حالت از قانون round robin استفاده می کند یعنی همان چرخش تماس ها, به عبارت دیگر اگر در یک لیست به ترتیب داخلی های 100-200-300 قرار داده باشید ابتدا تماس با 100 برقرار می شود سپس با 200 و در نهایت با 300 و حالت بعدی شماره 100 یعنی به صورت یک حلقه به حالت اول باز می گردد و در این حالت اگر در لیست یکی از داخلی ها تماس برای ان برقرار شد مثلا 200 برای تماس بعدی به داخلی 300 تماس وصل می شود یعنی همان چرخش تماس ها.


  Linear : این حالت تقریبا شبیه به حالت قبل است با این تفاوت به جای حلقه ای و چرخشی بودن تماس های وارد شده به صورت خطی می باشد به عبارت دیگر در حالت قبل تماس ها به صورت چرخشی وصل می شدن اما در این حالت تماس های بعدی هر بارکه می خواهند وصل شوند اول به ابتدا ی صف رجوع می کنند و اگر در دسترس نبود تماس با داخلی بعدی برقرار میشود.
  بنابر این می توان نتیجه گرفت که در این مثال که نفر اول صف 100 می باشد از داخلی های دیگر تماس بیشتری با آن بر قرار می شود.


  Wrandom :
  در این حالت اگر در لیست دقت کرده باشید هنگامی که با گزینه extension quick pick دا خلی اضافه می کنیم یک مقداری به صورت زیر به داخلی اضافه می شود مثلا اگر شماداخلی 100 رو اضافه کنید به صورت 100,0 در می آید.


  مشاهده می کنید به صورت خودکار عدد 0 را به انتهای ان اضافه کرد . در واقع این صفر همان وزن داخلی است.
  ما می توانیم این عدد صفر را به دلخواه تغییر دهیم.
  در این رینگ استرتژیک تماس ها ابتدا با داخلی ای برقرار می شود که وزن کمتری دارد یعنی اولویت برقراری تماس ها با کم بودن همان عددی ایست که در جلوی داخلی ما( که در اینجا صفر می باشد) اضافه شده است.

  نویسنده: امیر
  منبع
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 02-15-2015, 11:48 AM.

  من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

  #2
  سلام
  کدوم یکی از این استراتژی ها میتونه باعث بشه که مثلا اگه داخلی مورد نظر بعد از 15 ثانیه جواب نداد,سایر داخلی های موجود در لیست ب صورت همزمان زنگ بخورن؟
  ممنون

  کامنت


   #3
   در استراتژی ها شما نمیتونی زمان بدی
   برای این کار شما باید دستی کد بزنی . داخلی اولی رو به اندازه ۱۵ ثانیه dial کنی در خط بعد بقیه داخلی ها رو باهم dial کنی.

   من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

   کامنت


    #4
    ممنون از جوابتون

    کامنت


     #5
     کد:
     exten => 1,1,dial(sip/100,15,t)
     exten => 1,2,dial(sip/101&sip/102&sip/103&sip/104)
     Instagram : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

     Voip Trainer - Asterisk - Elastix - Agi Programming- NewRock

     Voip Expert :ASTERISK-ELASTIX-NewRock Certified-With Experience of Working With
     Sangoma-Digium-Openvox-Synway-Atcom-Quintum Tenor-Polycom-Yealink-Rtx-Snom
     Cisco Collaboration - CME-CUCM-CUPs-CUC-WEBEX
     LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

     Linkedin Profile : https://www.linkedin.com/in/masuma-vahid-26b17b66/

     کامنت


      #6
      ممنون استاد عزیز

      کامنت

      درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

      انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

      شبکه های اجتماعی
      در حال انجام ...
      X