اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش تنظیمات static route در لینوکس (CentOS / RedHat) برای فایلهای ifcfg و به صورت دایمی

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

آموزش تنظیمات static route در لینوکس (CentOS / RedHat) برای فایلهای ifcfg و به صورت دایمی

همانطور که می دانید زمانی که با دستور ip یک route استاتیک اضافه میکنید ولی با restart و یا shutdown شدن سیستم route شما از بین خواهد رفت. برای اینکه این تغییرات به صورت دایم اعمال شوند و بعد از ریست کردن سیستم و یا ریست تنظیمات شبکه از بین نروند باید آنها را در فایل های کانفیگ در دایرکتوری /etc/sysconfig/network-scripts/ قرار داد. فرمت نام این فایل باید 'route-'interfacename باشد. (مثلا route-eth0 یا route-eth1 )

شما به دو صورت میتوانید در این فایل route خود را بنویسید :
    -با استفاده از دستور ip
    -با استفاده از فرمت network/netmsk

در اینجا ما هر دو روش را توضیح خواهیم داد.

1- نحوه ی اضافه کردن static route با استفاده از دستور ip در فایل ifg :

اگر بخواهیم روی یک اینترفیس مثلا eth0 روتی اضافه کنیم ابتدا فایل route-eth0 را در مسیر /etc/sysconfig/network-scripts/ ایجاد میکنیم و در خط اول آن یک route به سمت default gateway تعریف میکنیم :
    کد PHP:
    default via 192.168.1.1 dev interface 
    این مورد فقط د رصورتی ضروری است که default gateway از طریق dhcp و یا در فایل /etc/sysconfig/network تعریف نشده باشد.

در دستور بالا 192.168.1.1 ای پی default gateway است و به جای interface باید اینترفیسی که به آن رنج متصل است (یا به آن رنج دسترسی دارد) قرا دهیم. آپشن dev را میتوان حذف کرد.

دقت کنید که اعمال این کانفیگ در این فایل به تنظیمات موجود در فایل /etc/sysconfig/network اولویت دارد.

اگر روتی به سمت یک network دیگر مورد نیازتان باشد باید یک خط روت به شکل زیر به فایل اضافه کنید:
    کد PHP:
    10.10.10.0/24 via 192.168.1.1 [dev interface] 
    در روت بالا 10.0.0.0/24 آدرس شبکه به همراه prefix netmask آن شبکه میباشد و آی پی 192.168.1.1 آی پی موردنظر برای دسترسی به این network است.ترجیحا باید از آدرس next hop استفاده کنیم ولی ip ادرس اینترفیس موجود هم کار میکند. next hop در حقیقت آن سر دیگر است که با اینترفیس ما در ارتباط است مثل یک gateway یا router. آپشن dev برای مشخص کردن interface موجود استفاده میشود البته ضروری نیست. شما هر تعداد روت static که خواستید میتوانید در اینجا اضافه کنید.

در نمونه زیر ما فایل route-eth0 را با فرمت کامند ip ایجاد کردیم. default gateway ما آدرس 192.168.0.1 است (اینترفیس eth0 ) و با استفاده از آدرس 192.168.0.10 ما به دو رنج دیگر هم دسترسی پیدا خواهیم کرد.در دو خط بعد دسترسی ما به شبکه ی 10.10.10.0/24 و به هاست 172.16.1.10/32 لحاظ میشود :
    کد PHP:
    default via 192.168.0.1 dev eth0
    10.10.10.0
    /24 via 192.168.0.10 dev eth0
    172.16.1.10
    /32 via 192.168.0.10 dev eth0 
    در مثال بالا پکتهایی که به شبکه لوکال 192.168.0.0/24 ارسال میشوند به اینترفیس خروجی مربوط به این نتورک هدایت خواهند شد. پکتهایی که به شبکه 10.10.10.0/24 و هاست 172.16.1.10/32 ارسال میشوند به 192.168.0.10 هدایت خواهند شد. بقیه پکت ها همه به سمت default gateway ارسال می شوند.

نکته : اگر default gateway از قبل و از طریق dhcp اختصاص داده شد باشد و شما دوباره آنرا در فایل route-eth0 در فرمت دستور ip تعریف کنید ، منجر به دریافت یکی از اروررهای زیر در حین start-up و یا up کردن یک اینترفیس (با دستور ifup ) خواهد شد:
    کد PHP:
    "RTNETLINK answers: File exists"
    یا :
    'Error: either "to" is a duplicate, or "X.X.X.X" is a garbage.' 

2- نحوه ی اضافه کردن static route با استفاده از فرمت Network/Netmask

در این روش شما متوانید در فایل route-eth0 از فرمت Network/Netmask استفاده کنید.

در زیر یک نمونه از این فرمت را مشاهده میکنید :
    کد PHP:
    ADDRESS0=10.10.10.0
    NETMASK0
    =255.255.255.0
    GATEWAY0
    =192.168.1.1 
    ADDRESS0=10.10.10.0 : این خط آدرس شبکه ی ریموت و یا هاستی هست که میخواهیم دسترسی به سمت آنرا برقرار کنیم

NETMASK0=255.255.255.0 : این خط برای تعریف NETMASK شبکه ای هست که با خط اول تعریف شد.

GATEWAY0=192.168.1.1 : و در نهایت این خط برای تعریف gateway ای هست که از طریق آن میتوانیم به شبکه ی ADDRESS0=10.10.10.0 دسترسی پیدا کنیم.

مثال زیر یک نمونه از فایل route-eth0 می باشد که در آن از فرمت Network/Netmask استفاده کردیم. (در اینجا ما مثال ها را در مورد eth0 درنظر میگیریم و شما اگر روی eth1 کار میکنید دقت کنید که باید نام فایلتان route-eth1 باشد). در مثال زیربرای دسترسی به شبکه ی 10.10.10.0/24 و شبکه ی 172.16.1.0/24 دو روت استاتیک (statis route) و با استفاده از فرمت Network/Netmask ایجاد کردیم:
    کد PHP:
    ADDRESS0=10.10.10.0
    NETMASK0
    =255.255.255.0
    GATEWAY0
    =192.168.0.10
    ADDRESS1
    =172.16.1.10
    NETMASK1
    =255.255.255.0
    GATEWAY1
    =192.168.0.10 
    دقت کنید که روتهای بعدی باید به صورت سلسله مراتبی و به ترتیب شماره گذاری شوند . به طور مثال ADDRESS0, ADDRESS1, ADDRESS2, و الی آخر....

در مثال بعدی نحوه تعریف static route برای یک subnet متفاوت روی یک ماشین با ساب نت 192.168.0.0/24 را مشاهده میکنیم. ماشین موردنظر یک اینترفیس eth0 در ساب نت 192.168.0.0/24 و یک اینترفیس eth1 (با آی پی 10.10.10.1) در ساب نت 10.10.10.0/24 دارد :
    کد PHP:
    ADDRESS0=10.10.10.0
    NETMASK0
    =255.255.255.0
    GATEWAY0
    =10.10.10.1 
    موفق و سربلند باشید.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 02-08-2021, 08:51 PM.
    Instagram : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

Voip Trainer - Asterisk - Elastix - Agi Programming- NewRock

Voip Expert :ASTERISK-ELASTIX-NewRock Certified-With Experience of Working With
    Sangoma-Digium-Openvox-Synway-Atcom-Quintum Tenor-Polycom-Yealink-Rtx-Snom
    Cisco Collaboration - CME-CUCM-CUPs-CUC-WEBEX
    LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

Linkedin Profile : https://www.linkedin.com/in/masuma-vahid-26b17b66/

روی سیستمم دوتا اینترفیس گذاشتم که طبق آموزشی که گذاشتید روی اینترفیس eth1 دو تا ip آدرس و گیت وی تعریف کردم. که روی دومی ip و گیت وی روتی که باید میزدم رو گذاشتم. ولی بعد از اینکه اون اینترفیس رو down و up میکنم بازم ارتباطم با کلاینت هام قطع میشه. در حال حاضر اون ip دومی رو قطع کردم و به صورت دستی روت زدم که مشکل برطرف بشه ولی این روش استیبل نیست و با قطع و وصل شدن شبکه روتم میپره.
    اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

کامنت

سلام و عرض خسته نباشید ببخشید اگر در تاپیک آموزشی سوال پرسیدم
      یک عدد آی پی استاتیک ولید دارم
      یک عدد سیستم واقعی که منظورم سیستم شخصی خودم می باشد ( که این سیستم طبیعتا دارای یک کارت شبکه واقعی است که اینترنت روی این کارت شبکه قرار دارد )
      یک نرم افزار مجازی ساز نصب کردم به نام oracle vm virtualbox این برنامه هم در قسمت کارت شبکه یک کارت شبکه نصب کرده
      و پس از نصب نرم افزار مجازی ساز یک ماشین مجازی ساخته و سیستم عامل لینوکس را روی ماشین مجازی نصب کردم و در هنگام ایجاد ماشین مجازی تنظیمات کارت شبکه را از قسمت ایجاد ماشین مجازی بر روی آداپتور پل شده یا همون Bridget Adapter ست کردم به این شکل زمانی که در حال نصب سیستم عامل لینوکس سنت او اس میباشم در قسمتی که لوکال هاست . لوکال دامین را تعریف می کنیم زیر آن گزینه ای وجود دارد جهت تنظیمات کارت شبکه ماشین مجازی این قسمت آی پی را به صورت دستی تعریف می کنم که اگر آی پی پابلیک استاتیک را قرار دهم پینگی دریافت نمی کنم اما اگر یک آی پی لوکال قرار داده گیت وی را تعریف کنم به اینترنت متصل خواهد شد بنا بر این

من قصد دارم زمانی که ifconfig گرفته شد به عنوان کارت شبکه اصلی سیستم یا همان کارت شبکه eth0 آیپی که در اینترنت به نمایش خواهد گذاشت به جای 192.168.1.5 آی پی پابلیک استاتیک باشد تکرار می کنم در هنگام اجرای دستور ifconfig برای اینکه بشود لایسنس را روی سیستم عامل نصب کرد حتما باید آی پی استاتیک روی کارت شبکه باشد و نه اینکه آی پی محلی را نمایش دهد باتشکر

کامنت

شما می تونید یک defult route برای این کار تعریف کنید:

اینو تو قسمت route وارد کنید

0.0.0.0/24
        سابنت هم بر اسا سابنت شبکه خودتون بدید

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
        در حال انجام ...
        X