اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

ارتباط بین اجزای مختلف یک dial plan

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

ارتباط بین اجزای مختلف یک dial plan

سلام
    ایجاد ترانک بین دو سرور الستیکس قابل فهمه
    ولی ایجاد اون جهت مثلا یک سرور استریسک و الستیکس کمی مبهمه
    من میدونم که باید جهت یک ارتباط ترانک بین دو مورد فوق در سرور استریسک باید اطلاعات dial plan دورن فیلا extensions.conf نوشته بشه,و اطلاعات مربوط به userها و ارتباط ترانک باید در فایل sip.conf قید بشه اما در کجایی فایلا extensions.conf باید اطلاعات روت های ورودی و خروجی نوشته بشه برام مبهمه
    اگر امکان داره یکی از دوستان عزیز با یه مثال ساده بنده رو راهنمایی کنه
    ممنون

شما در ترانک یک context تعریف میکنید مثلا test . باید در فایل extensions.conf این کانتکس رو تعریف کنین و روت هاش رو زیر این کانتکست بنویسید:
    کد PHP:
    [test]
    exten => 2xx,1,dial .......
    .............. 
    برید این کانتکس رو آخر فایل ایجاد کنین.
    آخرین ویرایش توسط masome vahid; در تاریخ/ساعت 01-26-2015, 01:00 PM.
    Instagram : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

Voip Trainer - Asterisk - Elastix - Agi Programming- NewRock

Voip Expert :ASTERISK-ELASTIX-NewRock Certified-With Experience of Working With
    Sangoma-Digium-Openvox-Synway-Atcom-Quintum Tenor-Polycom-Yealink-Rtx-Snom
    Cisco Collaboration - CME-CUCM-CUPs-CUC-WEBEX
    LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

Linkedin Profile : https://www.linkedin.com/in/masuma-vahid-26b17b66/

کامنت

نوشته شده توسط Backtrack مشاهده پست
      شما در ترانک یک context تعریف میکنید مثلا test . باید در فایل extensions.conf این کانتکس رو تعریف کنین و روت هاش رو زیر این کانتکست بنویسید:
      کد PHP:
      [test]
      exten => 2xx,1,dial .......
      .............. 
      برید این کانتکس رو آخر فایل ایجاد کنین.
      سلام
      ممنون از جوابتون
      من خیلی سعی میکنم سوالم رو درست مطرح کنم
      ببینید من در اینکه باید dial plane من توی فایل extension باشه مشکلی ندارم ولی مشکل من با مفهوم و رابطه بین دوفایل sip.conf و extensions.confهستش
      من به تایپیک جامع dila plane نویسی مراجعه کردم و الان هم در حال مطالعه ی کتاب استریسک هستم ولی توی این موضوع که وقتی یه تماس داخلی یا خارجی داریم نحوه ی تعامل این دو فایل چطور هست به مشکل برخوردم
      ممنون

کامنت

من دقیقا منظورتون از تعامل رو نمیفهمم
        ببینید این دو فایل به هم ربطی ندارن
        در حقیقت داخل sip.conf یا iax.conf یا ... ما یکسری اکانت تعریف میکنیم
        این اکانتها به خودی خود تنها یک اکانت هستند و در حقیقت بدون گزینه ی کانتکست ماهیتی ندارن یعنی یکی از اصلی ترین آپشن های ساخت این اکانت ها context می باشد
        مثلا : context=internal
        حالا مکان این کانتکس ها درون فایلی با نام extensions.conf هست
        همین
        اگه سوالتون چیزی غیر از اینه باز بپرسید تا من بهتر راهنمایی کنم

LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

کامنت

من دقیقا منظورتون از تعامل رو نمیفهمم ببینید این دو فایل به هم ربطی ندارن در حقیقت داخل sip.conf یا iax.conf یا ... ما یکسری اکانت تعریف میکنیم این اکانتها به خودی خود تنها یک اکانت هستند و در حقیقت بدون گزینه ی کانتکست ماهیتی ندارن یعنی یکی از اصلی ترین آپشن های ساخت این اکانت ها context می باشد مثلا : context=internal حالا مکان این کانتکس ها درون فایلی با نام extensions.conf هست همین اگه سوالتون چیزی غیر از اینه باز بپرسید تا من بهتر راهنمایی کنم
          دقیقا همین جواب رو میخواستم مرسی

- - - Updated - - -

من دقیقا منظورتون از تعامل رو نمیفهمم ببینید این دو فایل به هم ربطی ندارن در حقیقت داخل sip.conf یا iax.conf یا ... ما یکسری اکانت تعریف میکنیم این اکانتها به خودی خود تنها یک اکانت هستند و در حقیقت بدون گزینه ی کانتکست ماهیتی ندارن یعنی یکی از اصلی ترین آپشن های ساخت این اکانت ها context می باشد مثلا : context=internal حالا مکان این کانتکس ها درون فایلی با نام extensions.conf هست همین اگه سوالتون چیزی غیر از اینه باز بپرسید تا من بهتر راهنمایی کنم
          دقیقا همین جواب رو میخواستم مرسی

کامنت

سلام
            سناریوی ساده من به این صورت هست که میخوام یک سرور التیکس با داخلی های 2xx رو به سرور استریسم با داخلی های 1XX متصل کنم
            ip asterisk=192.168.1.51
            ip elasix=192.168.1.52
            ترانک تعریف شده در السیتکس به صورت زیره:
            برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	1.PNG
نمایش ها:	1
اندازه:	67.0 KB
شناسه:	17132

نام:	2.PNG
اندازه:	15.1 KB
شناسه:	17133
            تنظیمات مربوط به روت خروجی الستیکس به صورت زیر:

نام:	3.PNG
اندازه:	64.9 KB
شناسه:	17134
            تنظیمات مربوط به روت ورودی الستیکس به صورت زیره:

نام:	4.PNG
اندازه:	47.9 KB
شناسه:	17135
            تنظیمات فایل sip.conf در استریسک:

نام:	5.PNG
اندازه:	17.7 KB
شناسه:	17136
            تنظیمات مربوط به فایل extensions.conf در استریسک:

نام:	6.PNG
اندازه:	14.9 KB
شناسه:	17137
            با وجود این تنظیمات امکان برقراری تماس بین داخلی های این دو سرور وجود ندارد

نام:	7.PNG
اندازه:	169.9 KB
شناسه:	17138
            مرسی

کامنت

سلام
              ببینید برای برقراری ارتباط بین این دو سرور نیاز به تعریف روت ورودی نیست
              فقط در هر سرور یک ترانک و یک روت خروجی تعریف کنید
              سعی میکنم آموزشش رو براتون درست کنم.
              آخرین ویرایش توسط masome vahid; در تاریخ/ساعت 01-28-2015, 06:36 PM.

کامنت

لطفا این تاپیک را مطالعه کنید.
                آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 07-18-2021, 07:48 PM.

کامنت

لطفا این تاپیک را مطالعه کنید.
                  سلام
                  واقعا ازتون ممنونم
                  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 07-18-2021, 07:49 PM.

کامنت

سلام
                    ببینید برای برقراری ارتباط بین این دو سرور نیاز به تعریف روت ورودی نیست
                    فقط در هر سرور یک ترانک و یک روت خروجی تعریف کنید
                    سعی میکنم آموزشش رو براتون درست کنم.
                    سلام
                    چه زمانی نیاز به روت ورودی داریم؟
                    درصورتی که در آموزشی که گذاشتین در قسمت type ترانک الستیکس از مقدار peers استفاده کنم مشکلی داره؟
                    context با نام from-internal که در ترانک الستیکس به کار رفته کجا تعریف شده؟
                    آیا تعیین پورت در تعریف ترانک لازمه؟
                    مرسی از صبرتون در پاسخگویی

کامنت

نوشته شده توسط amir_ali1988 مشاهده پست
                      سلام
                      چه زمانی نیاز به روت ورودی داریم؟
                      درصورتی که در آموزشی که گذاشتین در قسمت type ترانک الستیکس از مقدار peers استفاده کنم مشکلی داره؟
                      context با نام from-internal که در ترانک الستیکس به کار رفته کجا تعریف شده؟
                      آیا تعیین پورت در تعریف ترانک لازمه؟
                      مرسی از صبرتون در پاسخگویی
                      من توضیحات کلی میدم و شما با گذشت زمان و کسب تجربه بهتر این مفاهیم رو خواهید فهمید.
                      زمانی که تماسی وارد سیستم تون میشه از روی ترانک dahdi (کارت شهری) عموما روت ورودی معنا پیدا میکنه.
                      در مورد استفاده از peers شما میتوانید این تست را انجام دهید و ببینید آیا ترانک تون همچنان برقرار هست یا نه. در بعضی از ترانک ها ما مجبور به استفاده از type peers هستیم پیشنهاد میکنم در مورد این type ها تحقیق کنید هم خودتون آشنا بشید و هم نتیجه تحقیق تون رو هم در انجمن قرار بدین که کاربرای دیگه هم استفاده کنند.
                      سوال سوم : همانطور که میدانید تمام مواردی که شما در استریسک در فایل های sip.conf و extensions.conf دستی مینویسید در الستیکس به صورت اتوماتیک و از طریق تنظیماتی که در وب انجام میدید در فایل ها لحاظ میشود. هر داخلی که در الستیکس ایجاد میکنید الستیکس خودش به صورت اتوماتیک این داخلی ها رو جزء کانتکست from internal قرار میده و روت مربوط به گرفتن داخلی رو هم اتوماتیک اضافه میکنه.
                      سوال چهارم : در مورد تعیین پورت هم در ترانک هم میتونید یکبار ترانک رو بدون پورت ایجاد کنید و ببینید که آیا ترانک تون برقرار میشود یا خیر ؟ و اگر برقرار شد ضرورت تعریف این پورت چی هست؟
                      لطفا سعی کنید اگر سوالات مختلفی دارید رو طی یک پست مطرح نکنید و سوالات تون رو به صورت جداگانه در بخش مربوطه مطرح کنید که با policy های انجمن تداخلی نداشته باشد و در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد. پیشاپیش از همکاری شما سپاسگذارم.:280:

کامنت

سلام
                        مرسی که جواب دادین
                        حتما از حالا سوالاتم رو جداگانه میپرسم ولی تو این مورد خاص چون مربوط به جوا بی بود که دوست عزیزمون فرموده بودن بنده مجبور شدم سوالاتم رو یکجا بپرسم
                        ممنون

کامنت

سلام
                          -وقتی که مقدار type برابر peer باشه ترانک برقرار نمیشه
                          -حتی با وجود عدم تعریف پورت در مشخصات ترانک(peers detail)باز هم ترانک برقرار می گردد احتمالا تعریف این پورت برای امنیت است

من یه برداشتی درباره مقدار type در قسمت peers detail (ترانک) کردم اگر اشتباه لطفا راهنمایی کنید:
                          user=یعنی برقراری ترانک بر اساس یوزر و پسورد
                          peer=برای برقراری ترانک بر اساس ip
                          friend=برای برقراری ترانک براساس هر دو مورد فوق
                          لطفا راهنمایی بفرمایید

کامنت

بله تقریبا درست متوجه شدین البته اکثرا برای راحتی کار از friend استفاده میشه.

کامنت

مرسی از پاسختون

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                              در حال انجام ...
                              X