اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

عیب یابی کالرآیدی در استریسک و الستیکس

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  عیب یابی کالرآیدی در استریسک و الستیکس

  CallerID در Asterisk و Elastix یکی از مشکلات رایج در ارتباط با سیستم های تلفنی استریسک و الستیکس و خطوط شهری آنالوگ، تشخیص کالرآیدی می باشد. در نظر داشته باشید که عدم تشخیص کالرآیدی، مشکلات دیگری همچون تاخیر اتصال تماس به منوی صوتی (IVR) را نیز به دنبال خواهد داشت. مهمترین علت این مشکل، تفاوت در نوع ارسال کالرآیدی از سمت مراکز مخابرات می باشد، که در این صورت باید پس از شناسایی نوع سیگنالینگ کالرآیدی، تنظیمات مربوط به cidstart ،cidsignalling کانال های dahdi را متناسب با آن، انجام دهید. در ادامه با ارائه ی یک راهکار ساده، این مشکل بزرگ را حل خواهیم کرد.

  در ابتدا باید با استفاده از نرم افزار dahdi_monitor یکی از کانال های dahdi را ضبط کنیم. در واقع با این نرم افزار می توان جریان ورودی و خروجی از کانال های dahdi را مانیتور و ضبط کرد.
  در صورتی که خط شهری به یکی از پورت ها متصل است و شماره کانال آن را نمی دانید، می توانید به فایل system.conf که در مسیر etc/dahdi قرار دارد، رجوع کرده و اطلاعات لازم را استخراج کنید.

  قبل از شماره گیری خط مورد نظر، دستور زیر را اجرا کنید تا ضبط کانال مربوطه آغاز شود. در این دستور x شماره کانال، -r نشان دهنده ی جریان ورودی و –t نشان دهنده ی جریان خروجی است.
  کد PHP:
  #> dahdi_monitor    x    -r    filename1.raw  -t  filename2.raw 
  در نهایت یک نام برای فایل های ضبط شده تعیین و فرمت فایل صوتی را raw ذخیره نمایید. تماس را می توانید بعد از شنیدن چند بوق قطع نمایید. فایل های صوتی در مسیر جاری ذخیره شده که می توانید با دستور LS از وجود فایل های ضبط شده اطمینان حاصل کنید.

  پس از ضبط فایل ها، آن ها را در نرم افزار adobe audition باز کرده و از این طریق نوع سیگنالینگ callerid را شناسایی کنید.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	adobe-Audition.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	32.2 KB شناسه:	18024

  در فایل ضبط شده اگر غیر از صدای زنگ، صدای مشابه شماره گرفتن از روی صفحه کلید تلفن شنیده شود، به این معناست که callerid با سیگنالینگ dtmf ارسال می شود. اما در صورتی که صدایی همانند Handshake Dialup (زمان اتصال به اینترنت) شنیده شود، callerid با سیگنالینگ fsk برای شما ارسال می گردد.

  در زیر، حالت های رایج مورد بررسی قرار گرفته اند.


  حالت اول : کالرآیدی با سیگنالینگ DTMF بعد از زنگ

  دانلود نمونه فایل صوتی

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	callerid.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	46.9 KB شناسه:	18025

  در این حالت ابتدا یک ringtone پخش شده، سپس callerid با سیگنالینگ dtmf ارسال شده و بعد از آن ringtone دوم پخش می شود. به عبارت دیگر callerid بین زنگ اول و دوم به دست ما می رسد. در نتیجه در این حالت بایدتنظیمات زیر را به فایل chan_dahdi.conf که در مسیر /etc/asterisk/ قرار دارد، اضافه نمایید.
  کد PHP:
  usecallerid=yes
  cidsignalling
  =dtmf
  cidstart
  =ring
  hidecallerid
  =no 

  حالت دوم : کالرآیدی با سیگنالینگ DTMF قبل از زنگ

  دانلود نمونه فایل صوتی

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	Callerid2.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	45.1 KB شناسه:	18026

  در این حالت callerid قبل از اولین ringtone و با سیگنالینگ dtmf منتشر می شود. پس باید تنظیمات زیر را برای این حالت در نظر می گیریم :
  کد PHP:
  usecallerid=yes
  cidsignalling
  =dtmf
  cidstart
  =dtmf
  hidecallerid
  =no 


  حالت سوم : کالرآیدی با سیگنالینگ FSK بعد از زنگ

  دانلود نمونه فایل صوتی

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	Callerid3.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	47.1 KB شناسه:	18027

  در این حالت ابتدا یک ringtone پخش می شود سپس callerid با سیگنالینگ fsk ارسال شده و بعد از آن ringtone دوم پخش می شود. در واقع callerid بین زنگ اول و دوم به دست ما می رسد. بنابراین تنظیمات زیر را برای این حالت در نظر می گیریم :
  کد PHP:
  usecallerid=yes
  cidsignalling
  =bell
  cidstart
  =ring
  hidecallerid
  =no 

  حالت چهارم : کالرآیدی با سیگنالینگ FSK قبل از زنگ

  دانلود نمونه فایل صوتی

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	Callerid4.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	39.3 KB شناسه:	18028

  در این حالت callerid قبل از حتی اولین ringtone و با سیگنالینگ fsk منتشر می شود. پس تنظیمات زیر را برای این حالت در نظر می گیریم :
  کد PHP:
  usecallerid=yes
  cidsignalling
  =bell
  cidstart
  =dtmf
  hidecallerid
  =no 
  نویسنده : سهیل تهرانی پور
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 06:01 AM.

  من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X