اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

راهنمای نصب و تنظیم burg (گراب)

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  راهنمای نصب و تنظیم burg (گراب)

  BURG یا Brand-new Universal loadeR from GRUB یک جایگزین برای بوت لودر GRUB 2 به شمار می رود. BURG به شما این امکان را می دهد که از آن برای بارگزاری اکثر سیستم عامل ها از قبیل گنو/لینوکس، سولاریس، مک، بی اس دی و ویندوز استفاده کنید. همچنین با تم های فراوان دست شما را در انتخاب ظاهر متناسب با سلیقه تان باز می گذارد.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	burg_theme_layout_big-300x187.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	3.3 KB شناسه:	18197

  نصب :
  BURG در بعضی توزیع های گنو/لینوکس همانند نسخه های اخیر چاکرا به صورت پیش فرض نصب است اما کاربران دیگر توزیع ها می توانند آن را از طریق مخازن توزیع نصب کنند. کاربران آرچ می توانند از مخازن آرچ اقدام به نصب این بوت لودر نمایند.

  burg-bios-bzr یا burg-efi-x86_64-bzr
  burg-themes

  برای نصب در اوبونتو 11.04 و 11.10 دستورهای زیر را در ترمینال وارد کنید.

  کد PHP:
  sudo add-apt-repository ppa:n-muench/burg 
  کد PHP:
  sudo apt-get update 
  کد PHP:
  sudo apt-get install burg burg-themes 
  اگر برای اولین بار است که BURG را نصب می کنید، دستور زیر را بنویسید تا بوت لودر در MBR شما نصب شود.

  کد PHP:
   # burg-install /dev/sda --no-floppy 
  در دستور بالا ‎/dev/sda مربوط به نام هارد شما است که معمولا sda است.

  تنظیمات BURG :
  از آن جا که BURG از GRUB2 مشتق شده است بنابراین تنظیمات آن از بسیاری جهات شبیه به گراب۲ است و معمولا همانند آن فایل BURG.cfg را به طور خودکار می سازد. البته شما می توانید این فایل پیکربندی را به صورت دستی ساخته و تنظیم کنید ولی راحت ترین کار ویرایش فایل ساخته شده توسط خود BRUG است. به هر حال در زمان ویرایش این فایل بهتر است از آن یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای ساخت یک فابل پیکربندی جدید از دستور زیر استفاده کنید، به عبارت دیگر با دستور زیر فایل burg.cfg را دوباره بسازید. (الزامی نیست)

  کد PHP:
  # burg-mkconfig -o /boot/burg/burg.cfg 
  و یا :

  کد PHP:
  # update-burg 
  اخطار :
  دستورات فوق فایل موجود را بازنویسی می کنند. پس دقت کنید! ‎/etc/default/burg یک اسکریپت bash است. این فایل برای انجام تنظیمات و تغییرات در بوت لودر مورد استفاده قرار می گیرد و مشابه فایل grub.cfg عمل می کند.
  یکی از ویژگی های بارز BURG و وجه تمایز آن نسبت به GRUB امکان نصب و استفاده از قالب های مختلف است. شما می توانید به راحتی تم ها را دریافت در مسیر ‎/boot/burg/themes ذخیره و با ویرایش BURG، از آن ها استفاده کنید. همچنین اگر در هنگام اجرای BURG دکمه T را بر روی کیبرد فشار دهید، یک لیست از تم های آماده برای شما نمایش داده می شود.

  در دیگر توزیع ها مانند چاکرا تم ها به طور پیش فرض نصب هستند.

  میانبر های معروف :
  F1 / h راهنما، F2 / t تغییر قالب، F3 / r تغییر رزولوشن بوت لودر، F5 / ctrl-x پایان ویرایش، F6 پنجره بعدی، F8 تغییر از حالت گرافیکی به متنی، F9 خاموش کردن سیستم، F10 راه اندازی مجدد سیستم، c باز کردن ترمینال، ۲ باز کردن دو ترمینال، e ویرایش دستور جاری، q – خارج شدن از حالت گرافیکی، i – نمایش اطلاعات قالب، ESC – ov خروج. برای دیدن لیست کامل میانبرها کلید F1 را فشار دهید.

  فایلهای مهم :
  لیستی از فایل های مهم که برای تنظیم و سفارشی سازی BURG مورد استفاده قرار می گیرند در زیر آمده است :

  /boot/burg/
  ‎/boot/burg/burg.cfg
  ‎/boot/burg/burgenv
  ‎/etc/default/burg
  /etc/burg.d/  انتخاب دیگر سیستم عامل ها :
  برای انتخاب دیگر سیستم عامل ها ( حالت دوال بوت) که در هارد دیسک و یا پارتیشن دیگری نصب شده اند شما بایستی مقادیر زیر را فراخور نیاز خود در فایلی شبیه ‎/etc/burg.d/40_custom بچسبانید.

  برای ویندوز :

  menuentry “Windows 7″ –class windows –class os { insmod ntfs set root='(hd0,1)’ search –no-floppy –fs-uuid –set f28620c186208865 chainloader +1 }


  برای لینوکس : (به عنوان مثال دبیان + پلایموث) :

  menuentry ‘Debian’ –class debian –class gnu-linux –class gnu –class os –group group_main { insmod ext2 set root='(hd0,4)’ search –no-floppy –fs-uuid –set c5e0fb03-5cbe-4b79-acdc-518e33e814ac echo ‘Loading Linux 2.6.35-trunk-amd64 …’ linux /boot/vmlinuz-2.6.35-trunk-amd64 root=UUID=c5e0fb03-5cbe-4b79-acdc-518e33e814ac ro quiet splash echo ‘Loading initial ramdisk …’ initrd /boot/initrd.img-2.6.35-trunk-amd64 }


  یا اینکه os-prober را نصب کرده و فایل ‎/boot/burg/burg.cfg را با اجرای دستور ‎زیر بازتولید کنید.

  کد PHP:
  # burg-mkconfig -o /boot/burg/burg.cfg 
  بعد از انجام مراحل فوق آیکونی برای نمایش سیستم عامل ها در زمان اجرا نمایش داده می شود که می توانید از بین آنها سیستم مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 02:56 AM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X