اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

اسیب پذیری Bash

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  اسیب پذیری Bash

  اسیب پذیری Bash

  محقق امنیتی استفان چازیلاس، آسیب*پذیری بحرانی را در نرم*افزار Bash، کشف کرده است که پیرامون نحوه*ی عمل*کرد متغیرهای محیطی می*باشد.
  این آسیب*پذیری با شناسه*ی CVE-2014-6271 معرفی شده است و در تمام توزیع*های لینوکس از جمله توزیع دبیان وجود دارد و به*گفته*ی کارشناسان امنیتی این آسیب*پذیری به*اندازه*ی آسیب*پذیری Heartbleed مهم و پرخطر است و می*تواند تاثیر بسیار شگفتی در دنیای اینترنت داشته باشد.
  bash مخفف عبارت Bourne again shell ابزاری شبیه به شِل در سامانه*های یونیکسی است که احتمالاً محبوب*ترین ابزار کاربران لینوکس نیز می*باشد.
  در سامانه*عامل*های لینوکسی، متغیر*های محیطی راهی را برای تاثیر*گذاری در رفتار یک نرم*افزار ایجاد می*کنند، این متغیر*ها معمولاً دارای یک نام و یک مقدار منتسب به نام هستند. در سامانه*عامل لینوکس، غالب نرم*افزار*ها در هنگام اجرا یک نسخه از بَش را در پشت صحنه اجرا می*کنند و از آن برای ارتباط با یک کاربر راه دور استفاده می*کنند.
  آسیب*پذیری موجود در بَش به این مسئله مربوط است که متغیر*های محیطی می*توانند با مقادیر اولیه*ی مخربی قبل از صدا زدن نرم*افزار بَش ایجاد شوند. این متغیر*ها می*توانند به جای مقادیر مجاز شامل کد باشند که به محض اجرای بَش این کد نیز اجرا می*شود.
  نام متغیر محیطی که حاوی کد است مهم نیست و تنها محتوا و یا مقدار این متغیر است که می*تواند مخرب باشد و به همین دلیل این آسیب*پذیری می*تواند در بسیاری از نرم*افزار*ها تاثیرگذار باشد، در ادامه برخی نرم*افزار*های مهم بررسی شده است*:
  • ForceCommand: ابزاری برای پیکربندی sshd به منظور ایجاد قابلیت*های اجرای محدودشده*ی فرمان برای کاربران راه دور است. آسیب*پذیری تازه *کشف*شده می*تواند محدودیت اجرای فرمان را دور بزند و امکان اجرای هر فرمانی را فراهم کند. بسیاری از مخزن*های نرم*افزاری Git و Subversion از یک شِل با این پیکربندی استفاده می*کنند. البته استفاده*ی معمولی از OpenSSH امکان سوء*استفاده از این آسیب*پذیری را برای مهاجم باز نمی*کند، چراکه در این حالت کاربر امکان اجرای همه*ی فرمان*ها را دارد.

  • کارگزار*های Apache: در صورتی که این کارگزارها با از mod_cgi و mod_cgid استفاده کنند در مقابل این آسیب*پذیری مصون نیستند، اسکریپت*های CGI معمولاً یا در بَش توسعه پیدا کرده*اند و یا یک شِل جدید برای اجرا باز می*کنند.

  • اسکریپت*های PHP: این اسکریپت*ها با متغیر mpd_php حتی اگر برای اجرا یک شِل جدید باز کنند منجر به سوء*استفاده از این آسیب*پذیری نخواهند شد.

  • سرویس*گیرندگان DHCP: این سرویس*گیرندگان برای پیکربندی سامانه باید یک اسکریپت شِل را اجرا کنند که متغیر*های آن می*تواند از یک کارگزار که به صورت بالقوه آلوده شده است گرفته شود. که در نهایت منجر به اجرای فرمان*های مخرب در ماشین سرویس*گیرنده می*شود.


  مانند همه*ی زبان*های برنامه*نویسی، بَش نیز دارای توابع است، اگرچه در بسیاری از مواقع کارایی این توابع به اندازه*ی زبان*های برنامه*نویسی سطح بالا نیست، ولی به*هرحال این احتمال وجود دارد که یک تابع به عنوان مقدار متغیر محیطی درج شود.
  تعریف یک تابع به عنوان متغیر محیطی زمانی امکان*پذیر است که کد اضافی در انتهای تعریف تابع افزوده شود، مانند مثال زیر:

  کد PHP:
  env x='() { :;}; echo vulnerable' bash -"echo this is a test"vulnerablethis is a test 
  برای رفع چنین آسیب*پذیری لازم است توسعه*دهندگان در نرم*افزار*های خود این تضمین را ایجاد کنند که امکان افزودن کد اضافی در انتهای تابع وجود ندارد، بنابراین اگر کد مخرب بالا در یک بَش وصله*شده اجرا شود، خروجی مانند مثال زیر خواهد بود :

  کد PHP:
  env x='() { :;}; echo vulnerable' bash -"echo this is a test"bashwarningxignoring function definition attemptbasherror importing function definition for `x'this is a test 
  منبع : iransec.net/forums
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 09-27-2014, 01:52 PM.

  #2
  این موضوع خیلی مهمه ممنون Server-Sec عزیز
  سریعا در سرورهای خودتون دستور yum update bash بزنید .

  کامنت


   #3
   فکر میکنم اسم این باگ shell shock هستش ... چند سالی هست که در سیستم ها وجود داره تو توضیع های جدید لینوکس این باگ رفع شده و مشکل ساز نیست ... والبته این باگ زمانی مشکل ساز میشه که شما یک شل غیر ایمن رو تو سیستمتون اجرا کنید ... حالت ریموت نداره ... در کل باید سرویس ها رو از مخازن معتبر شرکت توضیع کننده لینوکس اپدیت کنید که یوقت اسکریپت مخرب تو سیستم شما اجرا نشه

   کامنت

   درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

   انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

   شبکه های اجتماعی
   در حال انجام ...
   X