اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

حذف مسیر دایرکتوری ها در prompt ترمینال لینوکس Debian

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

حذف مسیر دایرکتوری ها در prompt ترمینال لینوکس Debian

سلام. من میخوام ترمینال لینوکس رو شخصی سازی کنم. زمانیکه با دستور cd به یک دایرکتوری در لینوکس دبیان وارد میشم، کل اون مسیری که cd کردم رو توی ترمینال لینوکس نمایش میده. مثلا من به مسیر /folder1/folder2/folder3/folder4 میرم بعد کل مسیر رو توی ترمینال نمایش میده که به نظرم اصلا جالب نیست. توی عکس زیر من وارد یکی از دایرکتوری های وب سرورم شدم که همانطور که مشاهده میکنید سرتاسر مسیری که رفتم توی ترمینال نمایش داده میشه. من میخوام این مسیر حذف بشه و فقط توی command prompt اسم کاربر و سیستم رو نمایش بده. ممنون میشم راهنمایی کنید.

برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	linux terminal.png نمایش ها:	2 اندازه:	12.2 KB شناسه:	28126
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 06-15-2021, 06:05 PM.

​سلام. شما به چند صورت میتونید این کار رو انجام بدید. یکی اینکه مسیرهای اضافی رو حذف کنید و رنگ اونها رو هم تغییر بدید که من سعی میکنم بیشترش رو توضیح بدم.

همچنین توصیه میشود : چگونه رنگ و محتویات Bash در ترمینال لینوکس را شخصی سازی کنیم

نحوه حذف مسیر دایرکتوری ها در ترمینال لینوکس :

اینکه مسیر کامل دایرکتوری ها و نام آنها یا حتی چه رنگی باشند و چطور نمایش داده شوند همه این موارد در فایل .bashrc موجود در دایرکتوری home هر کاربر مشخص شده که این فایل مخفی هست و برای دیدن اون میتونید از دستور ls و آپشن la استفاده کنید. مثلا برای یوزر root و mohammad هر کدام به صورت جداگانه این فایل را در دایرکتوری home خود دارند :

نحوه تغییر رنگ دستورات ترمینال لینوکس

توی این فایل .bashrc یک متغییری به نام PS1 وجود داره که میتونید یکسری تغییرات در نحوه نمایش مسیر دایرکتوری ها و حتی رنگ آنها ایجاد کنید. برای اینکه بدونید این متغییر PS1 چه کانفیگ هایی داره میتونید از دستور echo $PS1 استفاده کنید.
    کد PHP:
    # echo $PS1
    ${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$ 

دستور بالا میره فایل .bashrc رو میخونه و از خط PS1 یک خروجی برای شما میگیره و نمایش میده. اگر شما فایل .bashrc را با استفاده از یک ویرایشگر متن باز کنید و خط PS1 را پیدا کنید دقیقا همان چیزی را میبینید که در خروجی دستور echo بالا مشاهده کردید.

شخصی سازی ترمینال لینوکس

کلمه w که در انتهای خط PS1 گذاشته شده برای نمایش مسیرها میباشد. شما برای حذف نمایش مسیر دایرکتوریها در ترمینال لینوکس، کافیست خروجی دستور echo $PS1 را بردارید و w انتهای آنرا حذف کنید سپس با استفاده از دستور export تغییرات را اعمال کنید.
    کد PHP:
    # export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\\$' 

تغییر رنگ username در ترمینال لینوکس

همانند عکس بالا،‌ بعد از زدن دستور export مسیر دایرکتورهایی که طی کردید (/var/www/html/test/) را دیگر در ترمینال نمایش نمیدهد. برای مطمئن شدن از اینکه در آن مسیر هستید میتوانید از دستور pwd استفاده کنید.

نحوه نمایش نام آخرین دایرکتوری در ترمینال لینوکس :

صورت مسئله دوم این هست که شما نمیخواید به صورت کامل مسیر فولدرها رو در ترمینال لینوکس حذف کنید. مثل شما به مسیر /var/www/html/test/ رفتید و میخواید در ترمینال بعد از username و hostname نام آخرین دایرکتوری (دایرکتوری test) را نمایش بده. برای انجام این کار کافیست به جای اینکه در دستور بالا w را به صورت کامل حذف کنید، از W (دبیلیو بزرگ) به جای w (دبیلیو کوچک) استفاده کنید.
    کد PHP:
    export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\W\$' 

همانطور که مشاهده میکنید،‌ تنها نام دایرکتوری که در آن هستیم در کنار prompt ترمینال مان نمایش داده میشود.

تغییر رنگ hostname در ترمینال لینوکس

نحوه رنگی کردن Username و Computername در ترمینال لینوکس :

مورد بعدی ما فرض میکنیم شما میخواهید رنگ نام کاربری و نام کامپیوتر (یا هاست نیم) یا رنگ دستوراتی که وارد میکنید را نیز تغییر دهید. برای این کار باز هم میبایست با متغییرهای u@\h در خط PS1 بازی کنیم. در اینجا u به معنی username میباشد (که در اینجا root هست) و h هم به معنی hostname است (که در سرور من docker ذکر شده) و علامت @ هم که username و hosname من را از هم جدا میکند.

برای تغییر رنگ username و hostname سرور خود در دبیان، میبایست برای مقدارهای u@\h رنگ های دلخواه خود را تعریف کنیم. در اینجا نام کاربری و هاست نیم من در سرور کاملا به رنگ سفید است. با استفاده از دستور زیر آنرا به رنگ سبز تغییر میدهیم.
    کد PHP:
    # export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h:\W\$' 

عوض کردن رنگ دستورات لینوکس

مقدار 32 که در دستور و عکس بالا مشخص شده،‌ کد رنگ شما میباشد که به جای آن میتوانید از هر یک از کد رنگ های زیر استفاده کنید.
    کد PHP:
    30 black
    31 
    red
    32 
    green
    33 
    yellow
    34 
    blue
    35 
    magenta
    36 
    cyan
    37 
    white 

شما همچنین میتوانید استایل فونت ها را با استفاده از مقادیر زیر تغییر دهید :
    کد PHP:
    00 none
    01 
    bold
    04 
    underscore
    05 
    blink
    07 
    reverse
    08 
    concealed 

مثلا اگر میخواهید username@hostname شما از حالت bold خارج شود، کافیست به جای 01 از هر کدام از مقادیر بالا استفاده کنید. عدد 04 مقدار username@hostname شما را لینک دار میکند یا 05 آنرا چشمک زن میکند، 07 آنرا مارک میکند و 08 مقدار username@hostname شما را در ترمینال مخفی میکند.

دستور بالا هم رنگ یوزر و کامپیوتر شما را تغییر میدهد و هم رنگ دستوراتی که وارد میکنید را به رنگ سبز نمایش میدهد. در صوتیکه میخواهید مثلا رنگ username@hostname به رنگ سبز باشد و رنگ دستورات به صورت سفید نمایش داده شود از دستور زیر استفاده کنید.
    کد PHP:
    #export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h\[\033[00m\]:\W\[\033[00m\]\$' 

تغییر رنگ دستورات ترمینال لینوکس

شما حتی میتوانید رنگ علامت ~ یا مسیر دایرکتوری ها که بعد از username@hostname نمایش داده میشود را نیز به رنگ دلخواه خود در بیاورید. برای این کار از دستور زیر استفاده کنید که از سفید به آبی فیروزه ای تبدیل شود.
    کد PHP:
    #export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h\[\033[00m\]:\[\033[01;34m\]\W\[\033[00m\]\$' 

شخصی سازی ترمینال در debian

دستور زیر username@hostname شما را به رنگ زرد، مسیر دایرکتوری ها را به رنگ قرمز و دستورات به رنگ سفید نمایش میدهد :
    کد PHP:
    #export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;33m\]\u@\h\[\033[00m\]:\[\033[01;31m\]\W\[\033[00m\]\$ ' 

شخصی سازی ترمینال linux

اگر شما میخواهید username و hostname حتی علامت @ بین آنها و یا رنگ مسیر دایرکتوری هایتان هر کدام رنگ جداگانه ای داشته باشند، از دستور زیر استفاده کنید :
    کد PHP:
    #export PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;33m\]\u\[\033[01;30m\]@\[\033[01;34m\]\h\[\033[00m\]:\[\033[01;31m\]\W\[\033[00m\]\$' 

تغییر رنگ دستورات در دبیان

در دستور بالا من تعریف کردم که username با رنگ زرد، علامت @ با رنگ سیاه، hostname با رنگ آبی، مسیر دایرکتوری ها با رنگ قرمز و دستورات با رنگ سفید نمایش داده شوند.

در زیر میتوانید لیست خلاصه شده ای از آپشن های بالا و کاربردهایی که دارند را مشاهده کنید و با کمی خلاقیت باقی مواردی که مد نظرتون هست را به دلخواه خود شخصی سازی کنید.
    کد PHP:
    \a => The 'bell' character
    \A 
    => 24h Time
    \d 
    => Date (e.gTue Dec 21)
    \e => The 'escape' character
    \h 
    => Hostname (up to the first ".")
    \H => Hostname
    \j 
    => Noof jobs currently running (ps)
    \l => Current tty
    \n 
    => Line feed
    \t 
    => Time (hh:mm:ss)
    \T => Time (hh:mm:ss12h format)
    \r => Carriage return
    \s => Shell (i.ebashzshksh..)
    \u => Username
    \v 
    => Bash version
    \V 
    => Full Bash release string
    \w 
    => Current working directory
    \W 
    => Last part of the current working directory
    \! => Current index in history
    \# => Command index
    \$ => "#" if you're root, else "$"
    \\ => Literal Backslash
    \@ => Time (12h format with am/pm) 

نحوه ذخیره تغییرات بالا به صورت دائمی با استفاده از فایل .bashrc :

مواردی که همه در بالا با استفاده از دستور export وارد کردیم، موقتی هست و کافی هست شما از ترمینال تان خارج شوید تا تغییرات انجام داده شده از بین برود. برای اینکه تغییراتی که میخواهید به صورت دائمی اعمال بشه، فایل .bashrc را با استفاده از یک ویرایشگر متن باز کنید :
    کد PHP:
    #vim /root/.bashrc 

و مقادیری که با استفاده از دستور export وارد کردید را به انتهای فایل اضافه کنید.

تغییر رنگ دستورات در debian 10

همچنین در صورتیکه تمایل دارید زمانیکه دستور ls را وارد میکنید و در خروجی دستور رنگ دایرکتوری ها از رنگ فایل ها متفاوت باشد خطوطی که در کادر اول در عکس بالا مشخص شده را از حالت کامنت خارج کنید سپس تغییرات را ذخیره کنید.

اگر شما تکنیک های دیگر برای مدیریت ترمینال لینوکس تجربه کردید لطفا آنرا با ما به اشتراک بگذارید.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 06-16-2021, 12:46 PM.

من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
    در حال انجام ...
    X