اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

DRS (Distributed Resource schaduler) در vSphere بخش ششم ( Affinity Rule بخش دوم )

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

DRS (Distributed Resource schaduler) در vSphere بخش ششم ( Affinity Rule بخش دوم )

با سلام، در ادامه مقاله قبل (Affinity Rule) میخواهیم به بررسی VM/Host Group بپردازیم. در مقاله قبل در مورد Affinity Rule ها صحبت کردیم و نحوه ایجاد Rule ها را با هم بررسی کردیم، در ادامه به بررسی اینکه چطور میتوانیم خودمان مشخص کنیم که کدام ماشین های مجازی بر روی کدام سرور ها باشند و کدام ماشین های مجازی نباید بر روی کدام سرور ها باشند خواهیم پرداخت.

همچنین توصیه میشود مطالعه کنید.

DRS (Distributed Resource schaduler) در vSphere بخش پنجم ( Affinity Rule بخش اول )

برای شروع وارد تنظیمات Cluster خود شوید و در پایین صفحه VM/Host Group را انتخاب کنید و بر روی Add کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 57.1 کیلو بایت

در صفحه ای که برای شما باز میشود شما دو گزینه برای انتخاب دارید VM Group و Host Group، من اول از همه میخواهم یک VM Group با نام APP ایجاد کنم و یک سری ماشین های مجازی خودم را در این گروه قرار بدهم. همچنین یک گروه هم درست میکنم که فقط یکی از هاست های خودم را در آن قرار میدهم. کاری که میخواهم بکنم این هست که همیشه ماشین های مجازی که در گروه APP هستن بر روی Host هایی که در گروه Host1 هستند قرار بگیرند، و قطعا میتوانم طوری تنظیم کنم که هیچ کدام از ماشین مجازی در APP گروه بر روی Host هایی که در گروه Host1 است قرار نگیرند، در ادامه این دو سناریو را انجام خواهیم داد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 63.5 کیلو بایت
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 80.1 کیلو بایت

همانطور که مشاهده میکنید یک Host group و یک VM group برای ما ایجاد شده است.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 73.2 کیلو بایت

قدم بعدی این بوده که به VM/Host Rules وارد شویم و شروع به ساخت Rule بکنیم. بر روی Add کلیک کنید. یک نام برای Rule خودتان مشخص کنید و همچنین اینبار Virtual machines to host را انتخاب کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 83.3 کیلو بایت

در ادامه Host Group و VM Group های مورد نظر خودتان را مشخص کنید. بین VM group و Host group بخشی است که مشخص کننده نحوه رفتار این Rule بوده. اگر به این چهار گزینه یک نگاهی بیندازیم قطعا نوع رفتار رو تشخیص خواهید داد فقط نکته مهم در مورد Should و Must بوده. کلمه Should مفهومی پیشنهادی دارد به این معنی که بهتر است این ماشین های مجازی بر روی این سرور باشند، اما Must اجباری بوده و حتما باید بر روی این Host ها این ماشین ها راه اندازی شوند. من گزینه Must run on Host in group را انتخاب میکنم و OK را میزنم.

نکته : اگر شما Rule خودتان را بر روی Must قرار دهید و به هر دلیلی سرور دچار مشکل شود، HA نمیتوانید این ماشین را جا به جا کند چون شما Affinity Rule از نوع MUST ایجاد کردید. پس بسته به شرایط گزینه درست را انتخاب کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 79.5 کیلو بایت

من برای تست این سناریو یکی از ماشین های مجازی را روشن خواهم کرد و همانطور که خواهید دید بر روی Host1 روشن خواهد شد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 158.4 کیلو بایت

برای تست من دستی این ماشین را میخواهم به هاست 3 Migrate کنم اما شما قطعا با خطا مواجه خواهید شد چون این ماشین تحت تاثیر Affinity rule ای بوده که بر روی Must قرار دارد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 116.9 کیلو بایت

اگر من بر روی Should قرار بدهد خیلی راحت میتوانم Migrate را انجام دهم.

امدوارم مفید واقع شده باشد.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 11-10-2018, 02:28 PM.
    اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X