اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نصب اوبونتو نسخه 21.4 کنار ویندوز 10 با هارد های مجزا

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نصب اوبونتو نسخه 21.4 کنار ویندوز 10 با هارد های مجزا

سلام دوستان ممنون میشم کمک کنید. من روی سیستم 3 تا هارد دارم .
    1- هارد ssd که ویندوز 10 روشه
    2- هارد hdd 500 GB که خالیه
    3- هارد 2 ترا که اطلاعات شخصی روشه
    من میخام اوبونتو رو روی هارد دوم ینی 500 گیگ نصب کنم که خالیه. چطور باید پارتیشن بندی هاشو انجام بدم؟
    و اینکه بوت لودر رو باید روی ssd بندازم تا موقع بوت حالت دوگانه بالا بیاد ؟؟
    مشخصات سیستم : رم 8 - گرافیک AMD 2GB - سی پی یو پنتیوم آر 2.9GHZ

سلام. اوبونتو 21.04 خیلی استیبل نیستش و پیشنهاد نمیکنم نصبش رو. کلا 9 ماه بیشتر ساپورت نداره. پیشنهاد من ورژن 20.04 هستش. به هر حال اگر همون نسخه ای که مد نظرتون هست رو میخواید نصب کنید لطفا مطابق آموزش نصب اوبونتو دسکتاپ 20.04 برید جلو،‌ فقط زمانیکه به مرحله 20 رسیدید پارتیشن بوت تون رو بذارید روی هاردی که ویندوز 10 روش نصب هست. البته میتونید روی همون هارد 500 که میخواید اوبونتو روش بریزید بذارید ولی مشکلی که هست هر سری که سیستم رو بوت میکنید باید برید توی بایوس و اونجا انتخاب کنید که از روی هارد ویندوز بوت بشه یا از روی هارد لینوکس.

قبل از هر کاری حتما از اطلاعات ویندوز تون بک آپ بگیرید یه موقع اگر اشتباهی انجام شد اطلاعات تون از دست نره.

کامنت

اها ممنون. ببخشید ی سوال دیگ . چجوری فضای 500 گیگ رو پارتیشن بندی کنم؟ مثلا برای swap چقدر اختصاص بدم؟ برای / و home و ...

کامنت

ممنون. آموزش نصب اوبونتو که در بالا لینک دادم رو نگاه کنید به صورت کامل پارتیشن بندی هم شرح داده شده. همچنین میتونید از مقاله زیر هم استفاده کنید.

آموزش پارتیشن بندی هارد در Linux

کامنت

ببخشید برای پارتیشن ها باید همگی از نوع primary باشن؟چطور primary و logical رو تشخیص بدم؟

کامنت

سلام خسته نباشید همین دیروز با یه همچین شرایطی مواجه شدم و خیلی جالب بود که فهمیدم یه سری پارتیشن رو مثل var/ یا swap رو بهتره که روی هارد HDD تون قرار بدین چون ssd ها عمر کوتاه تری دارند و خواندن و نشتن توی این پارتیشن ها بسیار بیشتره و بهتره روی hdd باشند.
            و خود / رو روی ssd قرار بدین و اگر دارین لینوکس رو روی uefi نصب میکنید یه پارتیشن boot/uefi هم باید در نظر بگیرید روی ssd در حد ۳۰۰ مگابایت و دیگه نیازی نیست پارتیشن ها جدا کنید .
            من خودم به شخصه اول ویندوز و بعد لینوکس رو نصب کردم و خوب لینوکس با گراب میاد بالا و ویندوز شما رو هم شناسایی میکنه و وقتی سیستم رو روشن میکنید باید توی گراب انتخابش کنید اگر هم نشد میتونید بعد نصب دستی نصبش کنید.

کامنت

نوشته شده توسط komeil78 مشاهده پست
              ببخشید برای پارتیشن ها باید همگی از نوع primary باشن؟چطور primary و logical رو تشخیص بدم؟
              سلام. ببینید پارتیشن primary مکانی هست که سیستم عامل و دیگر اطلاعات روی آن ذخیره میشود و بعد از عملیات بوت بایوس ابتدا سراغ پارتیشن پرایمری میره که از روی اون پارتیشن سیستم عامل رو بوت کنه. شما روی یک هارد فیزیکی شما بین 3 تا 4 پارتیشن primary بیشتر نمیتونید ایجاد کنید و بعد از اون پارتیشن های logical تون رو ایجاد میکنید. البته این پارتیشن های لاجیکال هم درون پارتیشن extended ایجاد میشند.

تفاوت بین پارتیشن logical و primary

عکس بالا فکر کنم دید بهتری بهتون بده. به صورت کلی شما ابتدا باید روی هاردتون یک پارتیشن primary ایجاد کنید،‌ سپس پارتیشن extended رو ایجاد میکنید و درون پارتیشن extended پارتیشن های logical رو ایجاد میکنید. امیدوارم مفید بوده باشه.
              اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

کامنت

بهترین نسخه ای که میتونم کنار ویندوزم نصب کنم چیه؟ خوشحال میشم راهنماییم کنید
                تشکر از همه

کامنت

نوشته شده توسط Freemobilebanking مشاهده پست
                  بهترین نسخه ای که میتونم کنار ویندوزم نصب کنم چیه؟ خوشحال میشم راهنماییم کنید
                  تشکر از همه
                  به اگر تازه شروع کارتون هست که به نظر نمیرسه، با نسخه‌های LTS اوبونتو شروع کنید یا توزیع‌های ساده تری هم هستند برای شروع تا بتونید در کنار ویندوز ازشون لذت ببرید مثل Elementary Os که البته از اوبونتو مشتق شده ولی ظاهری جالب و ساده داره و کم کم خودتون راهتون رو به نظرم پیدا خواهید کرد.

کامنت

ممنون از پاسخ همگی .تشکر.
                    فقط ی مشکلی برام پیش اومده اونم اینه ک از این 3 تا هاردی ک بالاتر گفتم متاسفانه 500 گیگ hdd داره عمرشو میکنه و میخام جداش کنم. الان فقط یه ssd 110 گیگ میمونه و یک هارد 2 ترا ک 3 پارتیشن 610 گیگه. بهترین حالت چیه برای نصب ویندوز 10 و اوبونتو ؟ ممنون میشم پاسخ بدین :)

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                    در حال انجام ...
                    X