اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش نصب و راه اندازی FreeNAS (بخش اول)

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  آموزش نصب و راه اندازی FreeNAS (بخش اول)

  FreeNAS یک سیستم عامل open source و Network Attached Storage یا NAS میباشد که بر اساس BSD و فایل سیستم ZFS و پشتیبانی مشتمل بر Raid میباشد. سیستم عامل FreeNAS کلا بر اساس BSD میباشد و میتوان آن را روی ویرچوال ماشین و یا یک ماشین فیزیکی به منظور به اشتراک گذاشتن data storage و از طریق یک شبکه کامپیوتری نصب و راه اندازی کرد.

  با استفاده از نرم افزار FreeNAS شما میتوانید سرور اطلاعات (data storage) مرکزی و در دسترسی خودتان را در خانه ایجاد کنید و آن را از طریق یک اینترفیس وب اختصاصی (نوشته شده با زبان php و بعدها با استفاده از زبان python/Django از ابتدا باز نویسی شده است) میتوانید مدیریت کنید.

  FreeNAS از Linux, Windows و OS X و هاست های virtualization بیشماری همانند VMware و XenServer با استفاده از پروتکل هایی همچون CIFS-SAMBA , NFS , ISCSI , FTP , Rsync و غیره پشتیبانی میکند.

  کاربران خانگی میتوانند FreeNAS storage را برای ذخیره ویدیو، فایل های صوتی و سایر فایل ها از FreeNAS به هر وسیله ی تحت شبکه ای و یا تلویزیون های هوشمند و غیره ایجاد کنند. اگر شما قصد دارید که سایت Torrent بسازید میتوانید از FreeNAS برای راه اندازی آن استفاده کنید. چندین پلاگین برای FreeNAS موجود است که به قرار زیر میباشد.
  • Own-Cloud = برای ایجاد سرور Own-Cloud
  • Plex Media Server = برای ایجاد سرور شخصی فایل های ویدیویی
  • Bacula = مورد استفاده به عنوان سرور بک آپ شبکه
  • Transmission = ایجاد سرور Torrent  قابلیت های FreeNAS
  • پشتیبانی از فایل سیستم ZFS
  • پشتیبانی از RAID داخلی به همراه ساپورت parity, کرون جاب (cronjob) و تست های هوشمند
  • پشتیبانی از سرویس های دایرکتوری همانند LDAP, NIS, NT4, Active Directory
  • پشتیبانی از پروتکل های NFS, FTP, SSH, CIFS, iSCSI
  • پشتیبانی برای ویندوز و بر اساس فایل سیستم هایی همچون NTFS و FAT
  • Snapshot گیری دوره ای و پشتیبانی از replicaiton, Rsync
  • اینترفیس وب به همراه GUI و SSL
  • سیستم های گزارش دهی مانند Email Notification
  • Disk Encryption و قابلیت های خیلی بیشتر نیز موجود میباشد
  • امکان اضافه کردن UPS برای سیستم های Power Backup
  • گراف بسیار غنی گرافیکی برای گزارشات Memory, CPU, Storage, Network و غیره  در این 4 سری مقالات FreeNAS ما نصب و پیکربندی FreeNAS و در مقالات بعدی راه اندازی سرور Torrent و video streaming را توضیح خواهیم داد.

  بخش دوم : تنظیمات FreeNAS و اضافه کردن ZFS Storage
  بخش سوم : ایجاد سرور مدیا Streaming خانگی با استفاده از Plex به همراه FreeNAS (به زودی)
  بخش چهارم : Upgrade کردن FreeNAS از ورژن قدیم به جدید (به زودی)


  تنظیمات سرور من
  کد:
  Hardware    :  Virtual Machine 64-bit
  Operating System    :  FreeNAS-9.2.1.8-RELEASE-x64
  IP Address       :  192.168.0.225
  8GB RAM        :  Minimum RAM
  1 Disk (5GB)       :  Used for OS Installation
  8 Disks (5GB)    :  Used for Storage


  دانلود FreeNAS 9.2.1.8

  برای راه اندازی یک سیستم عامل FreeNAS شما باید آخرین ISO Image استیبل نصب آن را (ورژن 9.2.1.8) از صفحه FreeNAS download دانلود کنید یا میتوانید از لینک های زیر برای دانلود image آن با توجه به معماری سیستم تان استفاده کنید. من لینک های مناسب برای image های CD/DVD و USB Bootable را لیست میکنم شما با توجه به تجهیزات تان image مورد نظرتان را انتخاب و دانلود کنید.

  CD/DVD Images
  • دانلود 185MB
  کد PHP:
  http://download.freenas.org/9.2.1.8/RELEASE/x86/FreeNAS-9.2.1.8-RELEASE-x86.iso 
  • دانلود 199MB
  کد PHP:
  http://download.freenas.org/9.2.1.8/RELEASE/x64/FreeNAS-9.2.1.8-RELEASE-x64.iso 


  USB Images
  • دانلود 135MB
  کد PHP:
  http://download.freenas.org/9.2.1.8/RELEASE/x86/FreeNAS-9.2.1.8-RELEASE-x86.img.xz 
  • دانلود 143MB
  کد PHP:
  http://download.freenas.org/9.2.1.8/RELEASE/x64/FreeNAS-9.2.1.8-RELEASE-x64.img.xz 


  نصب سیستم FreeNAS

  1 - اکنون زمان نصب و پیکربندی FreeNAS میباشد همانند هر سیستم عاملی FreeNAS هم مراحل مشابهی برای نصب دارد و بیشتر از 2 دقیقه برای نصب آن طول نخواهد کشید.

  2 - بعد از دانلود iso image آن از لینک های بالا اگر درایور CD/DVD دارید iso image را روی cd رایت کنید و سپس آن را boot نمایید. چنانچه از USB Image استفاده میکنید شما میتوانید آن را به صورت مستقیم Boot کنید.

  3 - بعد از boot کردن سیستم با image سیستم عامل FreeNAS به صورت پیش فرض مرحله نصب آغاز خواهد شد و در غیر اینصورت شما میتوانید کلید Enter را برای ادامه نصب فشار دهید.
  نحوه نصب و راه اندازی freenas در لینوکس
  4 - برای نصب FreeNAS شما باید گزینه Install/Upgrade را انتخاب کنید. این گزینه در صورت وجود نداشتن FreeNAS آن را نصب خواهد کرد.
  نصب و راه اندازی freenas در لینوکس
  5 - در این مرحله ما باید مکانی که FreeNAS باید نصب شود را انتخاب کنیم. ما کلا 9 درایو داریم و در اینجا من از اولین درایو 5 گیگابایتی ada0 برای نصب FreeNAS استفاده میکنم و مابقی 8 درایو دیگر به منظور Storage (که در بخش بعدی در مورد آنها بحث خواهیم کرد) مورد استفاده قرار میگیرند.

  در اینجا درایور ada0 را از لیست درایوها انتخاب و برای ادامه Enter را فشار دهید.
  آموزش نصب freenas
  6 - بعد از انتخاب درایور در صفحه بعد به شما هشدار data loss (از دست دادن اطلاعات) را خواهد داد و در صورتی که هر گونه اطلاعات مهمی روی درایور انتخاب شده دارید قبل از نصب روی این درایو از آنها بک آپ بگیرید.

  بعد از انتخاب YES تمام اطلاعات موجود روی درایو در طول مراحل نصب تخریب، پاک و از بین خواهد رفت.

  هشدار : لطفا از درایو انتخاب شده قبلا از شروع به نصب FreeNAS حتما بک آپ بگیرید.
  نحوه نصب و راه اندازی freenas
  7 - بعد از گذشت چند دقیقه از ما میخواهد تا پروسه نصب را تمام کنیم. در این مرحله برای reboot شدن ماشین و حذف cd نصب OK کنید.
  نصب freenas
  8 - در صفحه بعد سومین گزینه را برای reboot کردن ماشین و حذف cd نصب انتخاب کنید.
  آموزش freenas
  9 - بعد از اینکه نصب FreeNAS کامل شد ما میتوانیم از منوی کنسول تنظیمات اقدام به اضافه کردن DNS IP Address به منظور دسترسی به داشبرد وب FreeNAS استفاده کنیم.

  به صورت پیش فرض در ابتدا FreeNAS یک داینامیک IP Address به خود اختصاص خواهد داد و ما باید آن را به صورت دستی تنظیم کنیم. اینجا ما میتوانیم ببینیم که یک IP Address داینامیک 192.168.0.10 دریافت کرده ایم و میتوانیم اقدام به static کردن این ip بنماییم.
  تنظیمات freenas
  نکته : ابتدا اقدام به کانفیگ DNS کنید، من یک valid name resolver سمت خودم دارم در نتیجه تنظیمات DNS را انجام خواهم داد.


  10 - برای پیکربندی DNS گزینه شماره 6 را انتخاب و Enter را فشار دهید. سپس باید اطلاعات DNS را همانند Domain, IP Address سرور DNS را وارد کرده و Enter را فشار دهید.

  تنظیمات DNS را قبل از IP Address انجام دهید که نام از DNS برایتان Resolve خواهد کرد. اگر شما DNS سرور valid ندارید میتوانید از این مرحله صرف نظر کنید.
  آموزش نصب freenas
  11 - بعد از انجام تنظیمات DNS زمان تنظیمات اینترفیس شبکه میباشد. برای کانفیگ اینترفیس 1 را فشار دهید و اولین اینترفیس پیش فرض را انتخاب کنید.

  از تنظیمات زیر برای کانفیگ IP Static استفاده کنید :
  کد:
  Enter an option from 1-11:  1
  1) vtnet0
  Select an interface (q to quit):  1
  Reset network configuration? (y/n)  n
  Configure interface for DHCP? (y/n)  n
  Configure IPv4? (y/n)  y
  Interface name: eth0
  IPv4 Address: 192.168.0.225    
  IPv4 Netmask: 255.255.255.0    
  Savinf interface configuration:  OK  
  Configure IPv6?  n
  در آخر برای تنظیمات IPV6 گزینه NO را وارد کنید و با فشردن Enter تنظیمات اینترفیس اعمال میشود و به صورت اتوماتیک ذخیره میگردد.
  how to install freenas
  12 - بعد از تنظیمات اینترفیس شبکه شما خواهید دید که IP Address از 192.168.0.10 به 192.168.0.225 تغییر کرده است. اکنون میتوانیم از این آدرس برای دسترسی به FreeNAS GUI از هر مرورگری استفاده کنید.
  نصب و راه اندازی freenas
  13 - برای دسترسی به اینترفیس گرافیکی FreeNAS مرورگر وب را باز کنید و IP Address که در مرحله قبل تنظیم کردید را وارد کنید.
  کد:
  http://192.168.0.225
  در اولین Login ما نیاز به تعریف یک Password برای کاربر root به منظور دسترسی به اینترفیس داریم. یک پسورد قوی برای سرور storage تان تعریف کنید و لاگین را ادامه دهید.
  راه اندازی storage در لینوکس
  14 - بعد از Login شما اطلاعات مربوط به سرور FreeNAS را همانند domain name, version, total memory available, system time, up time, system load و غیره را مشاهده خواهید کرد.
  نحوه راه اندازی shared storage در لینوکس
  در این مقاله نحوه نصب و پیکربندی سرور FreeNAS را آموختیم. در پست بعدی درباره چگونگی کانفیگ تنظیمات FreeNAS به صورت مرحله به مرحله و چگونگی تعریف storage در FreeNAS بحث خواهیم کرد. همچنان با ما باشید.

  محمد نعمتی هابیلی
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-31-2021, 11:08 PM.

  #2
  با سلام.
  ممنونم بابت اطلاعات مفیدی که ارائه دادین.
  یه سوال دارم از حضورتون
  میخوام یه فایل سرور داشته باشم که بتونه سطوح دسترسی روی هفتاد user رو مدیریت کنه.هر چندتا از این user ها در یک group قرار میگیرن.برای یه همچین شبکه ای با این تعداد user ، استفاده از Free NAS رو پیشنهاد میکنین یا از فایل سرور مایکروسافت استفاده کنم و آیا Free NAS میتونه با Active Directory برای تعیین سطح دسترسی روی userهای تعریف شده توسط Active ارتباط برقرار کنه؟

  ممنونم

  کامنت

  درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

  انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

  شبکه های اجتماعی
  در حال انجام ...
  X