اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نحوه نصب XRDP در لینوکس اوبونتو 20.04

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه نصب XRDP در لینوکس اوبونتو 20.04

نرم افزار XRDP یک ابزار اوپن سورس در لینوکس که شبیه به ریموت دسکتاپ مایکروسافت (Remote Desktop Protocol) میباشد. زمانیکه XRDP روی یک ماشین لینوکس (Debian/Ubuntu/Mint/Kali) نصب باشد کاربران میتوانند به صورت ریموت به دسکتاپ لینوکسی با استفاده از یک کلاینت RDP که در ادامه این مقاله به آن میپردازیم میتوانند وصل شوند. این نرم افزار کاملا رایگان میباشد و شما میتوانید همانند این مقاله Xrdp را روی سرورهای دبیان - اوبونتو - مینت و کالی لینوکس نصب و راه اندازی کنید. خب بریم نرم افزار XRDP را روی Ubuntu 20.04 و 18.04 نصب کنیم.

پیشنیازها :

در این پست ما فرض میکنیم که شما از قبل یک نسخه از Ubuntu 20.04 یا Ubuntu 18.04 دسکتاپ را روی سیستم تان نصب دارید اگر شما یک نصب مینیمال و بدون دسکتاپ انجام داده اید در نتیجه باید محیط دسکتاپ مثل GNOME را به عنوان پیشنهاد نصب کنید. برای نصب محیط دسکتاپ اوبونتو دستور زیر را اجرا کنید.
    کد PHP:
    sudo apt install ubuntu-desktop 

مرحله 1 : نصب XRDP روی اوبونتو 20.04

برای شروع کردن کافیست ترمینال تان را درون سیستم/سرور ریموت باز کنید و دستور زیر را برای نصب XRDP روی سیستم تان استفاده کنید.
    کد PHP:
    sudo apt install xrdp 

زمانیکه در هنگام نصب دستور به شما پیام Do you want to continue را داد کلید Y را وارد کنید و برای ادامه نصب Enter را فشار دهید.
    نحوه نصب xrdp در اوبونتو

سرویس Xrdp به صورت اتوماتیک در هنگام نصب خودش استارت میشه شما میتوانید وضعیت سرویس را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید.
    کد PHP:
    sudo systemctl status xrdp 
    بررسی وضعیت سرویس xrdp در اوبونتو

خروجی دستور بالا به شما تایید میدهد بی شک سرویس XRDP در حال حاضر فعال است.

مرحله 2 : تنظیمات XRDP روی اوبونتو 20.04

زمانیکه Xrdp نصب شد یک کلید گواهینامه SSL که SSLssl-cert-snakeoil.key هست در پوشه /etc/ssl/private/ قرار میگیرد. ما نیاز داریم که یوزر xrdp را به گروه SSL-Cert اضافه کنیم تا بتوانیم این فایل را برای این یوزر با استفاده از دستور زیر قابل خواندن کنیم.
    کد PHP:
    sudo adduser xrdp ssl-cert 
    تنظیمات xrdp در اوبونتو

Xrdp روی پورت 3389 لیسن میکند و اگر شما پشت یک فایروال UFW هستید شما نیاز دارید که پورت را برای ترافیک ورودی از سمت کلاینت RDP باز کنید. در مثال زیر من با دستور اول امکان دسترسی از کل سابنت نتورک خودم را به سمت سیستم اوبونتو باز خواهم کرد. همچنین اگر ip خاصی مد نظر دارید که بخواهید فقط دسترسی را از آن آدرس ip به سمت سیستم اوبونتو خود باز کنید میتوانید از دستور دوم استفاده کنید.
    کد PHP:
    sudo ufw allow from 192.168.2.0/24 to any port 3389
    OR
    sudo ufw allow from 151.243.15.4 to any port 3389 
    سپس فایروال را ریلود کرده و مطمئن شوید که پورت مورد نظر به درستی باز شده.
    کد PHP:
    sudo ufw reload
    sudo ufw status 
    باز کردن پورت های xrdp در فایروال ufw

مرحله 3 : دسترسی ریموت به اوبونتو دسکتاپ با استفاده از کلاینت RTP

در این مرحله ما قصد داریم به سیستم اوبونتو دسکتاپ مان از طریق ویندوز 10 و با استفاده از کلاینت ریموت دسکتاپ دسترسی پیدا کنیم. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهیم باید مطمئن شویم که ابتدا از اوبونتو 20.04 مان لاگ اوت کنیم و این به این خاطر هست که XRDP تنها یک session را پشتیبانی میکند. سپس نرم افزار کلاینت خودتان را باز کنید و ip سیستم ریموت اوبونتو خود را وارد کنید و روی دکمه Connect کلیک کنید.
    ریموت دسکتاپ از ویندوز به لینوکس

در این پنجره ابتدا نیاز هست که شمار روی سیستم ریموت احراز هویت شوید و پیام زیر را نادیده بگیرید و روی کلید Yes کلیک کنید تا بتوانید ادامه برقراری ارتباط را انجام دهید.
    ریموت دسکتاپ از ویندوز به لینوکس

روی صفحه لاگین Xrdp اطلاعات احراز هویتی خودتان را که شامل یوزر و پسورد هست وارد کنید و روی Ok کلیک کنید.
    آموزش ریموت دسکتاپ به لینوکس

نکته : در اینجا شما ممکن است به جای اینکه محیط دسکتاپ سرور اوبونتو خود را مشاهده کنید با یک صفحه سیاه خالی مواجه شوید. من چندین بار با این مشکل مواجه شدم مخصوصا زمانیکه قصد داشتم از طریق کلاینت ریموت دسکتاپ سیستم Debian خود (مانند نرم افزارهای Remmina و KRDC) به سیستم اوبونتو خود ریموت بزنم که بعد از یکسری بررسی ها متوجه شدم که مشکل از کجا هست.

رفع مشکل صفحه سیاه اوبونتو

راه حل کاملا ساده هست. وارد سیستم ریموت شوید و اسکریپت /etc/xrdp/startwm.sh را با استفاده از یک ویرایشگر متن لینوکس باز کنید.
    کد PHP:
    sudo vim /etc/xrdp/startwm.sh 
    خط های زیر را قبل از خط هایی که مربوط به تست و اجرای xsession همانند تصویر زیر است اضافه کنید. یعنی این خط های زیر را به فایل اضافه میکنید و مکانش هم باید دقیقا قبل از جایی باشه که در مورد تست و اجرای xsession صحبت شده است.
    کد PHP:
    unset DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS
    unset XDG_RUNTIME_DIR 
    حل مشکل سیاه شدن صفحه ریموت دسکتاپ در لینوکس

فایل را ذخیره کنید و از آن خارج شوید سپس سرویس Xrdp را ریستارت کنید.
    کد PHP:
    sudo systemctl restart xrdp 
    سپس مجددا ارتباط را برقرار میکنیم. بعد از احراز هویت اولیه شما نیاز هست که مجدد همانند چیزی که در تصویر زیر نمایش داده میشه احراز هویت شوید.
    نحوه ریموت زدن به سرورهای لینوکس

اطلاعات یوزر و پسورد خودتان را وارد کنید و سپس روی Authenticate کلیک کنید و در نهایت شما را به صفحه دسکتاپ ماشین اوبونتو ریموت همانند زیر هدایت میکند.
    نحوه فعال کردن ریموت دسکتاپ در اوبونتو

ما دوست داریم نظرات و کامنت های شما را ببینیم و ما را به چالش بکشید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 03-09-2021, 01:24 PM.

سلام
    من یک VPS خریدم و روی اون همه مدل لینوکس(CentOS7,Debian,..) نصب کردم
    هدفم نصب دسکتاپ گرافیکی بوده
    متاسفانه هیچ کدوم جواب نداده تا اینجا
    مثلا یک مورد رو توضیح بدم و دوستان مشکلات من رو گوشزد کنند لطفا

با تشکر

کامنت

این راهنما مراحل نصب دسکتاپ Gnome و TightVNC را در دبیان VPS فراهم می کند. پس از تکمیل، شما قادر به اتصال به VPS خود با یک سرویس گیرنده VNC و استفاده از دسکتاپ Gnome خواهید بود.

مرحله1:
      اولین قدم این است که دسکتاپ Gnome و فونت مورد نیاز برای Gnome را نصب کنید. دستورات زیر را برای به روز رسانی سیستم دبیان خود اجرا کنید.
      کد:
      apt-get update
      apt-get upgrade
      برای نصب دسکتاپ Gnome:

کد:
      apt-get install gnome
      برای نصب فونت های مورد نیاز برای Gnome:

کد:
      apt-get install xfonts-100dpi xfonts-100dpi-transcoded xfonts-75dpi xfonts-75dpi-transcoded xfonts-base
      مرحله2:
      نصب نرم افزار سرور TightVNC.

کد:
      apt-get install tightvncserver
      مرحله3:
      یک رمز عبور جدید برای سرور TightVNC ایجاد کنید.

کد:
      tightvncserver :1
      توقف TightVNC برای راه اندازی پیکربندی و فعال کردن دسکتاپ Gnome.

کد:
      tightvncserver -kill :1
      اکنون فایل پیکربندی TightVNC را ویرایش کنید. شما می توانید از ویرایشگر متن خود را انتخاب کنید در اینجا، از nano استفاده میکنیم.

کد:
      nano ~/.vnc/xstartup
      محتویات این فایل را با متن زیر جایگزین کنید.

کد:
      #!/bin/shxrdb $HOME/.Xresources xsetroot -solid grey x-terminal-emulator -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & # x-window-manager & gnome-session &
      فایل را ذخیره کنید.

مرحله4:
      شروع سرور TightVNC.

کد:
      tightvncserver -geometry 1024x720 :1
      حالا شما می توانید VNC را در SERVER_IP: 1 (پورت 1) از هر مشتری VNC دسترسی پیدا کنید. SERVER_IP را با آدرس IP خود جایگزین کنید.

برنامه VNC رو هم روی ویندوز10 خودم نصب کردم و با IP و 1: در انتهای اون به سرور وصل شدم
      ولی یک صفحه خاکستری فقط می بینم و موس که به شکل ضربدر هست

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

VPS دو گیگ رم داره

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
      در حال انجام ...
      X