اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش نصب برنامه ی Remastersys و گرفتن نسخه ی پشتیبان از اوبونتو

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

آموزش نصب برنامه ی Remastersys و گرفتن نسخه ی پشتیبان از اوبونتو

برنامه ی Remastersys ابزاری کامل برای گرفتن نسخه ی پشتیبان از سیستم عامل اوبونتو است.
    این برنامه در نسخه های قدیمی اوبونتو یعنی تا نسخه ی اوبونتو ۱۰.۱۰ قابل نصب و استفاده بود .اما از اوبونتو ۱۱.۰۴ به بعد این برنامه مشکلات فراوانی داشت و زیاد با محیط یونیتی سازگار نبود.

نسخه ی Remastersys 3.0.3 این مشکلات رو رفع کرده ولی هنوز به اون پایداری کامل نرسیده است.

از برنامه ی Remastersys جهت ایجاد یک نسخه ی پشتیبان از سیستم عامل و یا ایجاد یک Ubuntu Customize استفاده می شود.

همانطور که می دونین نسخه ی پشتیبان لینوکس رو میشه بر روی انواع سیستم عای دیگر نیز نصب کرد و مشکلات سخت افزاری نخواهند داشت !

در صورتی که در ویندوز نسخه ی پشتیبان یک سیستم رو نمیشه روی سیستم های دیگه که از لحاظ سخت افزاری متفاوت هستند نصب کرد !

در ادامه :

آموزش نصب برنامه ی remastersys

نگاهی به محیط این برنامه و آموزش آن

ایجاد فلش لایو با استفاده از نسخه ی پشتیبان

ما ایرانی ها برای نصب برنامه ی Remastersys از سایت اصلی برنامه یعنی سایت www.remastersys.com مشکلاتی خواهیم داشت و نمی تونیم از مخازن PPA برنامه استفاده کنیم پس سعی کردم بهترین روش رو پیدا کنم تا کمترین مشکل رو در هنگام نصب داشته باشین.

این روش نصب شاید براتون جدید باشه ولی کاملا عملیه و روی چند سیستم آزمایش کردم , در صورت بروز مشکل کافیه که در قسمت نظرات مشکل رو بگین تا راه رفع اون رو ذکر کنم.

برای نصب برنامه ی Remastersys 3.0.3 فایل فشرده ی برنامه رو می تونین با استفاده از لینک های زیر دانلود کنید :

بعد از دانلود فایل رو از حالت فشرده خارج کنین و از داخل اون فایل remastersys_3.0.3-1_all را اجرا و نصب کنین .

می تونین با دبل کلیک کردن بر روی فایل اون رو با برنامه ی Ubuntu software center اجرا کنین و بر روی گزینه ی Install کلیک کنین.

بعد از نصب فایل دوم یعنی remastersys-gtk_3.0.3-1_all رو اجرا و نصب کنین.

توجه داشته باشین در هنگام نصب فایل اول سیستم به صورت خودکار Dependency های برنامه یا همون وابستگی های برنامه رو دانلود و نصب می کنه پس ممکنه یک مقدار این کار زمان بگیره.

حالا از منوی Dash نام برنامه ی Remastersys رو جست و جو و اجرا کنین.

در تب Action برنامه ی Rymastersys بروید :

گزینه ی Backup برای گرفتن نسخ هی پشتیبان از تمام اطلاعات و یا دیتای سیستم است.

گزینه ی Dist برای ایجاد نسخه ی پشتیبان و نصب بر روی سیستم های دیگر است که ما از این گزینه استفاده می کنیم.

Distcdfs برای ایجاد نسخه ی پشتیبان قابل تغییر است.

Distiso برای ایجاد یک نسخه ی پشتیبان از Filesystem است.

و گزینه ی Clear ابزاری جهت پاک کردن temporary فایل هاست.

نسخه ی پشتیبان نسبت به اندازه ی سیستم عامل شما می تونه چند گیگ ( حدود ۳-۴ گیگ ) بشه و باید فضای کافی برای اون رو ایجاد کنید تا مشکلی پیش نیاد.

در قسمت زیرین میشه تغییراتی در ظاهر نسخه ی پشتیبان داد و یا تم بوت شدن یا همون Plymouth theme رو تغییر داد.

در تب Setting میتونیم نام فایل پشیتیبان و یا مکان ایجاد اون رو به دایرکتوری های دیگر تغییر داد.

بهترین گزینه برای گرفتن نسخه ی پشتیبان و نصب بر روی سیستم های دیگر Dist است.

بر روی گزینه ی Dist کلیک کنین تا گرفتن نسخه ی پشتیبان شروع بشه.

برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Remastersys_0201.png نمایش ها:	1 اندازه:	61.1 KB شناسه:	17806

بعد از این که پروسه ی ایجاد فایل پشتیبان تمام شد باید اون رو روی یک DVD یا فلش ریخت تا به صورت لایو در بیاد.

ایجاد DVD لایو کار سختی نیست و کافیه فایل iso ساخته شده رو با استفاده از برنامه ی Brasero یا K3B رایت کنین.

برای ایجاد فایل فلش لایو با استفاده از نسخه ی پشتیبان باید از برنامه های ساخت فلش لایو استفاده کرد ولی من با برخی از اونها مشکل داشتم و از برنامه ی Lili برای این کار استفاده کردم که موفقیت آمیز بود.

LinuxLive USB Creator is a free and open-source software to easily create Live USB

برنامه ی Lili رو از سایت بالا دانلود و بر روی ویندوز نصب کنین و با استفاده از این برنامه فلش لایو ایجاد کنید.

در سایت برنامه های دیگه ای هم برای ساخت فلش لایو در اوبونتو و ویندوز ذکر شده و شاید اونها برای شما قابل استفاده باشن.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 02-08-2021, 09:46 PM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X