اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش Tmux تقسیم ترمینال به بخش های مختلف

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

آموزش Tmux تقسیم ترمینال به بخش های مختلف

مدتهاست که من متوجه شدم بخش عمده ای از کار من در Terminal لینوکس انجام میشود، این دلیلی شد که من به ابزارهای Shell و GNU توجه کنم به دلیل اینکه بلد بودن این ابزار به منزله انجام دادن نیمی از یک پروژه است. بعد از اون فهمیدم که فقط یک ترمینال کافی نیست و داشتن چندین پنجره ترمینال میتواند مشکل را حل کند عموما نمایش چندین خروجی به صورت همزمان امری مطلوب است برای مثال شاید ما بخواهیم یکسری اسکریپت و تست ها رو اجرا کنیم و در زمان یکسان لاگ ها یا خروجی آنها را مشاهده و بررسی کنیم که یکی از بهترین ابزارهایی که برای این کار پیدا کردم tmux است.
    نحوه نصب tmux در لینوکس

Tmux روی تمام سیستم عامل ها کار میکند و قابلیت کنترل انواع ترمینال ها را دارد.
    Tmux میتواند اسکریپ بشود به طوری که تنظیمات پنجره ها و بخش ها تنها با کمک یک و یا دوکلید انجام بشود.
    Tmux میتواند برای به اشتراک گذاشتن session ها بین کاربران استفاده بشه.
    Tmux رنج وسیعی از گزینه های کانفیگی را دارا میباشد.

همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

ابزار GoTTY برای به اشتراک گذاری ترمینال لینوکس تحت Web

Terminator 0.97 - یک شبیه ساز ترمینال لینوکس برای مدیریت چندین پنجره Terminal

دستور screen برای مدیریت و به اشتراک گذاری ترمینال های لینوکس

MultiTail - مانیتور همزمان چندین فایل در یک ترمینال لینوکس

دوستان خود را با این ترمینال هکری Hollywood تحت تاثیر قرار دهید

این نرم افزار برای شما ترمینال را مدیریت میکند و برای سهولت کار شما مورد استفاده قرار میگیرد. شاید برای شما بارها پیش اومده باشه که نیاز داشته باشین چندین دستور رو در ترمینال همزمان اجرا کنید و خروجی دستورات را به صورت همزمان مشاهده یا مانیتور کنید که برای این کار شما مجبور بودید مثلا چهار یا سه ترمینال رو همزمان باز کنید و هر دستور را در یک ترمینال اجرا کنید و این ترمینال ها رو طوری قرار بدین که بقیه ترمینال ها قابل دیدن باشند.

به جای اینکه چندین پنجره ترمینال باز کنید، یک ترمینال را به چندین قسمت تقسیم کرده که در هر قسمت یک شل مجزا به شما میدهد که میتوانید دستورات تان را در یک ترمینال که به چندین قسمت تقسیم شده اجرا کنید و خروجی ها را هم در یک ترمینال ببینید.
    آموزش نصب tmux در لینوکس

نصب Tmux در Debian و RedHat :

ابتدا Tmux را با دستور زیر نصب کنید :

در Debian

کد PHP:
    sudo apt-get install tmux 

در RedHat

کد PHP:
    yum install tmux 

بعد از نصب، دستور tmux را اجرا کنید تا وارد محیط تیماکس شوید :
    how to install tmux in debian ubutnu centos redhat

تقسیم بندی ترمینال به بخشی های مختلف :

تقسیم ترمینال به صورت عمودی :

کلیدهای Ctrl+b را فشار دهید و رها کنید و بلافاصله کلید درصد "٪" (Shift + 5) را فشار دهید :
    تقسیم ترمینال لینوکس به بخش های مختلف

تقسیم ترمینال به صورت افقی :

کلیدهای Ctrl+b را فشار دهید و بعد از رها کردن بلافاصله کلید دابل کوتیش " (Shift + ') را فشار دهید :
    تقسیم کردن ترمینال لینوکس به پنجره های مختلف

سوییچ کردن بین بخش های ایجاد شده :

کلیدهای Ctrl+b را فشار دهید و بعد از رها کردن یکی از کلید های جهت (بالا پایین چپ راست با توجه به اینکه به کدام یک از بخش هایی که ایجاد کرده اید میخواهید سوییچ کنید) را فشار دهید :
    نحوه نصب و راه اندازی tmux در اوبونتو - مینت و دبیان

کم و زیاد کردن سایز بخش های ایجاد شده :

ابتدا همانند بالا به بخشی که میخواهید بزرگ یا کوچک شود وارد شوید و سپس کلیدهای Ctrl+b را فشار دهید و پایین نگه دارید و همزمان یکی از کلید های جهت (بالا پایین چپ راست) را برای افزایش یا کاهش سایز پنجره ها، پشت سر هم فشار دهید :
    آموزش نصب و راه اندازی tmux در redhat - centos

نکته : اگر کلید های سمت چپ و راست را در پنجره ای که در آن هستید فشار دهید، بخش مربوطه به صورت افقی کم و زیاد میشود و اگر کلید های بالا و پایین را فشار دهید پنجره ترمینال شما به صورت عمودی کم و زیاد میشود.

امیدوارم آموزش مفید واقع شده باشه.
    موفق باشید.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-30-2021, 06:07 PM.

سلام.
    میشه جوری GNS3 رو کانفیگ کرد که بشه مثلا به دلخواه یک سری از سوییچ*ها رو با tmux بیاره بالا؟

کامنت

نوشته شده توسط ehSUN مشاهده پست
      سلام.
      میشه جوری GNS3 رو کانفیگ کرد که بشه مثلا به دلخواه یک سری از سوییچ*ها رو با tmux بیاره بالا؟
      سلام tmux یه نرم افزار هست که روی لینوکس نصب میکنی و میتونی ترمینال تون رو به قسمت های مختلف تقسیم کنی و همزمان چند تا سرور ssh یا telnet و غیره بزنی و یا روی یک سرور چندین ssh بزنید و به صورت همزمان نتایجی که میخواید رو مشاهده کنید. اگر از لینوکس تون به gns3 دسترسی دارید و از اونجا پینگ روتر ها تون رو دارید میتونید با استفاده از tmux یک ترمینال رو به چندین قسمت تقسیم کنید و از هرکدوم از بخش ها به روتری که میخواید تلنت یا ssh کنید.

کامنت

سلام
        میخواستم پستم رو حذف کنم که امکانش نبود مجبور شدم این متن رو بنویسم شرمنده
        آخرین ویرایش توسط phoenix; در تاریخ/ساعت 10-03-2017, 01:05 AM.

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
        در حال انجام ...
        X