اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

گیت وی VoIP و کاربردهای آن

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  گیت وی VoIP و کاربردهای آن

  در این مقاله قصد داریم گیت وی و کاربردهای آن در شبکه تلفنی VoIP را بررسی کنیم. گیت وی ویپ سخت افزاری است که برای ارتباط شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP به کار می رود. در واقع گیت وی VoIP، پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می باشد.

  در ادامه به بررسی انواع مختلف گیت وی VoIP و کاربردهای آن می پردازیم.

  گیت وی های ویپ به سه دسته اصلی تقسیم می شوند :

  گیت وی آنالوگ :
  گیت وی های آنالوگ جهت برقراری ارتباطات آنالوگ، همچون گوشی های تلفن سنتی و یا خطوط شهری، با یک سیستم VoIP مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع گیت وی ها بر اساس نوع اینترفیس آنالوگ در دو دسته گیت وی FXS و گیت وی FXO تقسیم بندی می شود.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	gateway-fxo-fxs (1).jpg نمایش ها:	1 اندازه:	13.2 KB شناسه:	18074

  گیت وی FXO :
  از گیت وی FXO برای اتصال خطوط تلفنی شهری، به شبکه ی VoIP استفاده می شود. به عبارت دیگر تماس های شهری آمده از خطوط آنالوگ، توسط این گیت وی به مکالمات VoIP تبدیل می شوند.

  گیت وی FXS :
  گیت وی FXS برای اتصال گوشی های تلفن آنالوگ قدیمی و نیز تجهیزات فکس عادی به سیستم تلفن VoIP به کار می رود.

  گیت وی دیجیتال :
  این نوع از گیت وی، برای ارتباط سیستم تلفنی VoIP با خطوط مخابراتی دیجیتال همچون خطوط E1 استفاده می شود.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	gateway-e1.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	19.3 KB شناسه:	18073

  گیت وی GSM :
  این دسته از گیت وی ها امکان ارتباط دو طرفه بین شبکه VoIP و شبکه مخابرات موبایل (GSM) را میسر می سازند؛ راه اندازی سیستم های تلفنی تحت شبکه با استفاده از خطوط تلفن همراه، در مناطقی که دسترسی به خط شهری ندارند، یکی از مهمترین کاربردهای این دستگاه است.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	gateway-gsm.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	13.6 KB شناسه:	18075

  در ادامه به رایج ترین موارد استفاده از گیت وی VoIP اشاره می شود.

  1.ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی VoIP :
  اصلی ترین و رایج ترین مورد استفاده از گیت وی ویپ، ارتباط خطوط شهری با سیستم تلفنی ویپ باشد. لذا برای ورود خطوط شهری آنالوگ به شبکه VoIP حضور گیت وی ویپ الزامی است.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	pstn-ip-gateway (1).jpg نمایش ها:	1 اندازه:	24.2 KB شناسه:	18076

  2. ارتباط تلفن های آنالوگ قدیمی به سیستم تلفن VoIP :
  در صورتی که از نقطه نظر هزینه، توجیهی برای کنار گذاشتن تلفن های آنالوگ سنتی و خرید IP Phone های جدید ندارید این امکان وجود دارد که با تجهیز سیستم تلفنی به گیت وی FXS از تلفن های آنالوگ قدیمی موجود، در شبکه تلفنی VoIP استفاده کرده و در نتیجه متحمل هزینه های اضافی نشوید.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	pstn-ip-gateway-fxs (1).jpg نمایش ها:	1 اندازه:	23.6 KB شناسه:	18077

  3.ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی :
  در صورتی که بستر لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم VoIP وجود نداشته باشد و یا به طور کلی قصد داشته باشید که سیستم تلفنی سنتی را در کنار سیستم تلفنی VoIP استفاده کنید، بکارگیری گیت وی ویپ مناسب ترین راه حل می باشد. برای این امر با توجه به تعداد تماس های همزمان مورد نیاز، این امکان وجود دارد که با استفاده از گیت وی ویپ آنالوگ یا دیجیتال، مرکز تلفن سنتی موجود را با سیستم تلفنی VoIP، یکپارچه سازید و و در کنار سیستم سانترال، از تمامی امکانات VoIP بهره مند شوید. از این طریق می توان از کنار گذاشتن سیستم های قدیمی و هزینه های زیاد در گام های اولیه راه اندازی شبکه VoIP جلوگیری کرد.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	gateway-pbx-legacy.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	18.8 KB شناسه:	18078

  4. انتقال خطوط شهری آنالوگ :
  در نظر بگیرید شعبه اصلی سازمان در شهر تهران و کارخانه سازمان هم در منطقه ای خارج از تهران می باشد که به خطوط شهری دسترسی ندارد. یکی از موارد استفاده از گیت وی ویپ انتقال خطوط شهری است که می توان خطوط شهری سازمان اصلی واقع در تهران را به کارخانه مورد نظر که دسترسی به خطوط شهری ندارد، انتقال داد.

  5. استفاده از گیت وی GSM در صورت عدم امکان استفاده از خطوط شهری :
  يكي از عمده كاربرد هاي گیت وی GSM، در مناطقي از قبيل كارخانجات و معادن می باشد که دسترسی به خطوط شهری، مشکل است. لذا در صورت استفاده از این نوع گیت وی به همراه سیم کارت های GSM، می توانید با شبکه مخابراتی ارتباط داشته باشید.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	gsm-gateway (1).jpg نمایش ها:	1 اندازه:	23.2 KB شناسه:	18079


  نویسنده : سهیل تهرانی پور
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 05:31 AM.

  من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X