اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

کالرآیدی چیست و چگونه در استریسک از آن استفاده می شود؟

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  کالرآیدی چیست و چگونه در استریسک از آن استفاده می شود؟

  یکی از مسائلی که در یک مکالمه تلفنی یا بهتر بگوئیم قبل از برقراری یک مکالمه تلفنی اهمیت دارد این است که به هویت تماس گیرنده پی ببریم. کارشناسان صنعت مخابرات برای این که نیاز کاربران را پاسخ دهند دو روش مختلف را پیشنهاد نمودند که در ذیل به آنها می پردازیم.

  ارسال کالر آیدی با استفاده از FSK :
  روش Frequency Shift Keying یا به طور خلاصه FSK روشی است کلی برای ارسال اطلاعات بر روی خطوط یا بستر (Carrier) آنالوگ. این روش به طور گسترده در مودمها بکار می رود و کارکرد آن به اینصورت است که هرگاه فرستنده می خواهد بیت 0 را ارسال کند یک موج با فرکانس ۲۲۰۰Hz و وقتی می خواهد بیت 1 را ارسال کند موجی با فرکانس ۱۲۰۰Hz ایجاد می کند به این ترتیب می توان با ارسال پیوسته فرکانسهای فوق مجموعه اطلاعاتی را ارسال نمود در سمت دریافت کننده با دریافت این فرکانسها به اطلاعات ارسالی خواهیم رسید.
  این روش در ارسال شماره تماس گیرنده یا همان کالر آیدی نیز به کار گرفته شده نه تنها شماره تماس گیرنده بلکه حتی می توان نام و اطلاعات دیگر را نیز ارسال نمود.

  ارسال کالر آیدی با بهره گیری از DTMF :
  Dual Tone Multy Frequency همان مکانیزی است که در هنگام شماره گیری از روی شماره گیر تلفن خود از آن استفاده می کنید. در این روش شما می توانید حروف زیر را ارسال و دریافت نمائید:
  O/1/…/۹ – A/../D/*/#
  به هر یک از این حروف یک فرکانس بالا و یک فرکانس پائین تخصیص داده شده است بطور مثال هنگامی که فرستنده می خواهد عددی را ارسال کند یک موج سینوسی برای هریک از این فرکانسها ارسال می کند که در دریافت کننده با استفاده از الگوریتم گویرتزل این فرکانسها استخراج شده و به عدد مورد نظر می رسیم.
  حال پس از دانستن نحوه ارسال کالر آیدی یک نکته دیگر باقی می ماند اینکه این اطلاعات کی توسط مرکز مخابرات فرستاده می شوند؟
  برای پاسخگوئی به این سوال باید بگوئید شما در کدام کشور قرار دارید و مرکز مخابراتی شما از کدام استاندارد برای ارسال کالر آیدی استفاده می کند. بطور کلی ارسال کالر آیدی معمولا بین زنگ اول و دوم صورت می گیرد البته در بعضی کشورها قبل از زنگ و با تغییر قطبهای ولتاژ (DC (Polarity، دریافت کننده را از ارسال کالر ُآیدی مطلع می نماید. البته در ایران معمولا ارسال بین زنگ اول و دوم صورت می گیرد ولی در بعضی مراکز قبل از زنگ اول نیز ارسال می شود.

  چگونگی دریافت کالر آیدی در استریسک (Asterisk) :
  همانطور که می دانیم استریسک یک PBX نرم افزاری است یعنی تقریبا اکثر کارکردهای سیستم بصورت نرم افزاری پیاده سازی شده از جمله دریافت و رمز گشائی (Decoding) کالر آیدی.
  در سیستم استریسک سه گزینه در chan_dahdi.conf / zapata.conf وجود دارد که مرتبط با دریافت کالر آیدی می باشد و عبارتند از :
  cidstart, usecallerid, cidsignalling

  هرکدام از این متغیرها می توانند مقادیر زیر را پذیرا باشند :

  usecaller id = yes /no
  cidstart = ring /polarity
  cidsignalling = bell /dtmf

  این گزینه ها کم و بیش قبلا در متن توضیح داده شده ولی موارد زیر جهت روشن شدن بیشتر معانی آنها اضافه می گردد :

  usecallerid :
  مشخص می کند آیا استریسک دنبال کالر آیدی بگردد یا خیر، در حقیقت کالرآیدی نمایش داده شود یا خیر

  cidstart :
  این گزینه مشخص می کند آیا کالر آیدی بعد از زنگ اول (بین زنگ اول و دوم) ارسال می شود یا پس از تغییر polarity

  cidsignalling :
  با این متغیر تعیین می کنیم که آیا ارسال کالر آیدی بصورت DTMF است یا FSK، البته در سیستم استریسک انواع مختلف FSK پشتیبانی می شود، bell ،v.23 یا غیره

  در ایران همانطور که گفته شد cidstart در اغلب موارد ring می باشد (بین زنگ اول و دوم) ولی در مواردی نیز قبل از زنگ اول است که استریسک این حالت را پشتیبانی نمی کند، البته برای patch مربوط به آن می توانید به با این شرکت تماس بگیرید.
  در مورد cidsignalling هر دو مورد DTMF و (FSK (bell وجود دارد که این گزینه ها را باید از مرکز مخابراتی خود جویا شوید.
  در سیستم استریسک کارت های تلفنی که با آن همخوانی دارند کلیه فریمهای صوتی را از طریق درایور خاص خود یا DAHDI/Zaptel به استریسک انتقال میدهند و در استریسک ماژولی بنام dsp مسئو لیت پردازش و استخراج فرکانسهای DTMF یا FSK را به عهده دارند، البته کارتهای Sangoma با توجه به نحوه طراحی سخت افزاری آن قابلیت تشخیص DTMF را در روی کارت دارند در صورتیکه در درایو آن گزینه Hardware-dtmf فعال شده باشد، ولی به صورت کلی در خصوص کالر آیدی پردازش در روی کارت وجود ندارد ولی کیفیت کارتها بدلیل سطح قدرت (power) سیگنال بهتر و نویز کمتر بر روی صوت با هم متفاوتند و این مسئله است که تشخیص کالر آیدی را بر روی پاره ای از کارتها دچار مشکل می کند.

  در صورتیکه شما در ایران هستید و در خصوص تشخیص کالر آیدی با استریسک دچار مشکلید، باید از cidstart ،cidsignalling مرکز مخابراتی خود مطمئن شوید در صورتیکه کالر آیدی قبل از زنگ اول ارسال می شود برای دریافت patch های مربوط با این شرکت تماس حاصل فرمائید. لازم بذکر است این patch برای همه کارتها یکسان (Hardware Independent) است.
  در صورتیکه مطمئین نیستید که کالرآیدی قبل از زنگ اول ارسال می شود یا خیر می توانید بروش زیر یک مکالمه را ضبط کرده و پس از شنیدن آن از این مسئله مطمئن شوید.  در دستور فوق x شماره کانال شماست بطور مثال اگر می خواهید dahdi/1 را ضبط کنید باید دستور زیر را وارد کنید :

  کد PHP:
  #dahdi_monitor x –r cidaudio-rx.raw 

  نویسنده : سهیل تهرانی پور
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 04:12 AM.

  من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X