اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

تنظیمات access point در mikrotik

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  تنظیمات access point در mikrotik

  امروزه استفاده از امواج به عنوان یک مدیا، جهت انتقال اطلاعات، رونق بسیاری پیدا کرده است و استانداردهایی نیز برای این نوع ارتباط پایه گذاری شده اند، که به آن وایرلس گفته می شود. ارتباطات وایرلس به صورت لینک های Point to Point و یا Point to Multipoint راه اندازی می شوند.
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-1.png نمایش ها:	1 اندازه:	58.4 KB شناسه:	18942  از ارتباطات وایرلس در مواقع زیر استفاده می شود:


  امکان کابل کشی در یک شبکه وجود ندارد، مانند سازمان هایی که دارای شعبات زیادی هستند و با توجه به فاصله مکانی آنها نمی توان از کابل کشی استفاده کرد.

  مراکزی که کاربران آنها موقتا به شبکه متصل می شوند و جزو کاربران دائمی نیستند.


  در شبکه های کامپیوتری برای اینکه بتوان یک ارتباط سیمی را به یک ارتباط وایرلس تبدیل کرد نیاز به دستگاه هایی است که به آنها Access Point گفته می شود. در این مقاله می خواهیم اتصال کاربران به اینترنت را از طریق اکسس پوینت میکروتیک که مستقیما به مودم متصل است، برقرار کنیم.  ایجاد Security Profile برروی میکروتیک :


  در تنظیمات یک access point برای اینکه بتوان امنیت را برروی دسترسی ها افزایش داد به نحوی که هر کاربری به راحتی نتواند به اکسس پوینت متصل شود، لازم است یک Security Profile ایجاد کنیم. این مرحله، اولین سطح از ایجاد امنیت برروی اکسس پوینت ها است. روترهای میکروتیک، جهت احراز هویت کاربران و برقراری امنیت برروی دسترسی ها، از استانداردهای WPA و WPA2 استفاده می کنند.


  برای ایجاد Security Profile ابتدا به مسیر Wireless و تب Security Profiles رفته و برروی علامت + کلیک نمایید. در پنجره Security Profile، یک نام برای پروفایل خود مشخص کنید (در اینجا، از نام پیش فرض profile1 استفاده می کنیم)، در فیلد WAP2 یک عبارت امنیتی که حداقل از 8 کاراکتر تشکیل شده باشد، وارد نمایید و در نهایت برروی کلید OK کلیک کنید. برای نمایش کارکترهای وارد شده و امکان مشاهده آنها، می توانید از قسمت بالای پنجره Winbox و از گوشه سمت راست، تیک گزینه Hide Passwords را بردارید.


  تنظیم روتر میکروتیک در مود Access Point
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-2.png نمایش ها:	1 اندازه:	83.0 KB شناسه:	18943

  نکته: همه سیستم عامل های جدید از استاندارد WPA2 پشتیبانی می کنند. اگر از سیستم عامل های قدیمی تر استفاده می کنید حتما باید تیک WPA را نیز فعال کنید. WPA2 نسبت به WPA، از امنیت بالاتری برخوردار است.  نحوه تنظیم router در حالت access point :


  1. در پنجره Tables Wireless به تب Interfaces رفته و برروی اینترفیس وایرلس که به صورت پیش فرض wlan1 نام دارد، کلیک کنید. (اگر روتر شما بیش از یک کارت وایرلس داشته باشد، در تب Interfaces، به تعداد هر کارت های وایرلس، یک اینترفیس wlan خواهید داشت). در پنجره Interfaces -> wlan1، تب Wireless را انتخاب کرده و به ترتیب موارد زیر را تنظیم نمایید:


  Mode:
  این قسمت برای تعیین mode اکسس پوینت است. برای اتصال چندین نفر به اکسس پوینت، باید مود ap bridge انتخاب نمایید.


  Band:
  در این قسمت، فرکانسی را مشخص می کنیم که اکسس پوینت برروی آن کار می کند. به طور کلی اکثر سیستم ها و گوشی های موبایل از فرکانس 2.4 پشتیبانی می کنند بنابراین باند access point را 2GHz انتخاب می کنیم. توجه داشته باشید که کارت وایرلس روتر، باید فرکانس 2.4 را پشتیبانی کند.


  قابل ذکر است در شرایطی که نیاز دارید، اکسس پوینت شما برروی فرکانس 5 گیگاهرتز نیز کار کند، می توانید از کارت های وایرلسی که هر دو فرکانس را پشتیبانی می کنند، استفاده کنید. (به طور مثال کارت وایرلس R52Hn این قابلیت را دارد).


  SSID:
  در این قسمت نام اکسس پوینت را مشخص می کنید در واقع کلاینت ها زمان جستجو اکسس پوینت، با استفاده از این نام، به access point، متصل می شوند.

  Security Profile:
  در این قسمت، پروفایلی که در مرحله قبل ایجاد کرده بودید را انتخاب کنید.

  نحوه تنظیم اکسس پوینت در میکروتیک
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-3.png نمایش ها:	1 اندازه:	74.8 KB شناسه:	18944  2. به مسیر IP -> Address رفته و برروی اینترفیس wlan1 یک IP تعریف کنید.


  چگونه روتر میکروتیک را در حالت اکسس پوینت تنظیم کنیم
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-4.png نمایش ها:	1 اندازه:	54.5 KB شناسه:	18945


  آموزش تنظیم روتر میکروتیک در حالت Access Point
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-5.png نمایش ها:	1 اندازه:	59.3 KB شناسه:	18946

  3. برای اینکه هر کلاینت بلافاصله پس از اتصال به اکسس پوینت، به صورت خودکار، IP بگیرد لازم است برروی اینترفیس wlan1، یک DHCP Server راه اندازی کنید. برای این منظور به مسیر IP -> DHCP Server رفته و برروی DHCP Server کلیک کنید. در پنجره DHCP Server برروی کلید DHCP setup کلیک کنید تا پنجره تنظیمات DHCP نمایش داده شود. در قسمت DHCP Server Interface، اینترفیس wlan1 را انتخاب کنید.


  نحوه تنظیم روتر در حالت اکسس پوینت
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-6.png نمایش ها:	1 اندازه:	54.6 KB شناسه:	18947


  نحوه راه اندازی اکسس پوینت در میکروتیک
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-8.png نمایش ها:	1 اندازه:	58.1 KB شناسه:	18948

  برروی کلید Next کلیک نمایید. در مرحله بعدی یک رنج IP برای اختصاص به کلاینت ها نمایش داده می شود. توجه داشته باشید که این رنج IP با رنج IP اینترفیس wlan1 یکسان باشد.


  مراحل بعدی را با استفاده از کلید Next ادامه دهید تا DHCP Server ایجاد گردد.

  چگونه برروی روتر میکروتیک Access Point راه اندازی کنید
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-8.png نمایش ها:	1 اندازه:	58.1 KB شناسه:	18948


  4. در این مرحله، می خواهیم اتصال کلاینتها به اینترنت را بعد از اتصال به اکسس پوینت فراهم کنیم. بنابراین لازم است یک NAT از نوع Masquerade ایجاد کنید. مراحل به ترتیب زیر می باشد:


  به مسیر IP -> Firewall رفته و تب NAT را انتخاب کنید. برروی مشخصه + کلیک کنید و در پنجره New NAT Rule، در قسمت Chain گزینه Srcnat را انتخاب کنید.

  برای اینکه کاربران، فقط از طریق رنج شبکه اینترفیس وایرلس به اینترنت متصل شوند باید در قسمت Src. Address رنج آدرسی که به اینترفیس wlan1 اختصاص داده اید، مشخص نمایید(در اینجا، آدرس 192.168.10.0/24 را وارد می کنیم) در قسمت Out. Interface، اینترفیس wlan1 را انتخاب کنید.
  در تب Action گزینه masquerade را مشخص کنید.


  نکته: تنظیمات اولیه میکروتیک هم برای اتصال به اینترنت را میتوانید از این پست مشاهده فرمایید:  دسترسی کاربران به اینترنت از طریق اکسس پوینت
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-9.png نمایش ها:	1 اندازه:	54.5 KB شناسه:	18949


  چگونه کاربران را طریق Access Point با اینترنت متصل کنیم
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-10.png نمایش ها:	1 اندازه:	62.1 KB شناسه:	18950


  نحوه راه اندازی اکسس پوینت برروی روتر mikrotik
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	linux-zone-forums-access-point-11.png نمایش ها:	1 اندازه:	57.8 KB شناسه:	18951


  5. برای بررسی اتصال به اکسس پوینت، وایرلس لپ تاپ یا موبایل خود را فعال کنید. SSID روتر فوق، در لیست Search نمایش داده می شود. با اتصال به اکسس پوینت و وارد کردن پسورد دستگاه شما به صورت خودکار IP گرفته و به اینترنت دسترسی خواهد داشت.

  نویسنده: سمیرا ارژنگی
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 07-18-2021, 07:10 PM.

  من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X