اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

چگونگی ایجاد/رمزنگاری/رمزگشایی پسوردهای تصادفی در لینوکس

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  چگونگی ایجاد/رمزنگاری/رمزگشایی پسوردهای تصادفی در لینوکس

  در این مقاله ما ترفندهای جالبی از لینوکس را برای ایجاد پسوردهای تصادفی (random) به اشتراک میگذاریم و همچنین چگونگی Encrypt/Decrypt (رمزنگاری و رمزگشایی) پسوردها با و بدون روش slat توضیح خواهیم داد.

  امنیت یکی از مهمترین مسائل نسل دیجیتال میباشد. ما برای کامپیوترها ایمیل، تلفن، داکیومنت ها و غیره پسورد میگذاریم همه ما میدانیم که اساس انتخاب پسورد این است که به آسانی به یاد بیاید و به سختی حدس زده شود اما درباره بعضی از دستگاه ها که به صورت اتوماتیک پسورد را generat میکنند چه؟

  مطمئن باشید که لینوکس در این امر بهترین است :


  1 - ایجاد یک پسورد رندوم/تصادفی و یونیک با طول 10 کاراکتر با استفاده از دستور pwgen اگر آن را نصب ندارید با استفاده از apt یا yum نصب کنید :
  کد PHP:
  pwgen 10 1 
  دستور pwgen در لینوکس


  ایجاد چندین پسورد رندوم و یونیک با طول 50 کاراکتر در یک آن :
  کد PHP:
  pwgen 50 
  ایجاد پسورد تصادفی با دستور pwgen  2 - شما ممکن است از دستور makepasswd برای ایجاد پسوردهای رندوم و یونیک استفاده کنید و میتوانید طول پسورد را خودتان انتخاب کنید. قبل از اینکه شما از دستور madepasswd استفاده کنید از نصب آن روی سیستم تان مطمئن شوید و در صورت نصب نبودن با استفاده از apt یا yum آن را نصب کنید.

  دستور زیر پسورد random با طول 10 کاراکتر generate میکند. مقدار پیش فرض 10 کاراکتر میباشد :
  کد PHP:
  makepasswd 
  ایجاد رمز عبور تصادفی با استفاده از دستور makepasswd


  ایجاد یک پسورد random با طول 50 کاراکتر :
  کد PHP:
  makepasswd  --char 50 
  نحوه ایجاد پسورد random در لینوکس با استفاده از makepasswd


  ایجاد 7 پسورد random به طول 20 کاراکتر :
  کد PHP:
  makepasswd --char 20 --count 7 
  ایجاد پسورد رندوم در لینوکس  3 - encrypt کردن یک پسورد با استفاده از crypt به همراه salt

  salt را به صورت دستی و اتوماتیک میتوان ایجاد نمود. salt یک دیتای random میباشد و به منظور محافظت از پسورد مقابل حملات دیکشنری استفاده میشود. ابتدا از نصب پکیچ mkpasswd مطمئن شوید. دستور زیر پسورد را با salt رمزنگاری (encrypt) میکند. مقدار salt به صورت random و اتوماتیک به دست میآید. هر زمانی که دستور زیر را اجرا کنید خروجی متفاوتی را دریافت خواهید کرد زیرا هر بار مقدار random برای salt پذیرفته میشود :
  کد PHP:
  mkpasswd tecmint 
  دستور salt در لینوکس

  اکنون salt را تعریف میکنیم. خروجی دستور زیر در هر زمانی یکسان خواهد بود. توجه کنید شما میتوانید به انتخاب خودتان هر چیزی را به عنوان salt وارد کنید :
  کد PHP:
  mkpasswd tecmint -s tt 
  دستور mkpasswd در لینوکس برای ایجاد پسورد تصادفی

  علاوه بر این دستور mkpasswd هوشمندانه عمل میکند و اگر در طول کامند پسوردی قرار ندهید متعاقبا پسورد را از شما می پرسد.  4 - encrypt یک string مثلا (Tecmint-is-a-Linux-Community) با استفاده از encryption نوع aes-256-cbc و با استفاده از پسورد مثلا tecmint و salt :
  کد PHP:
  # echo Tecmint-is-a-Linux-Community | openssl enc -aes-256-cbc -a -salt -pass pass:tecmint 
  نحوه ایجاد پسورد random در لینوکس

  در مثال بالا خروجی دستور echo به دستور openssl پایپ (|) شده که ورودی را پاس میدهد تا با استفاده از ecoding با cipher enc رمزنگاری (encrpt) شود که از الگوریتم encryption aes-256-cbc استفاده میکند و در نهایت با salt پسورد tecmint را encrypt میکند.  5 - decrypt کردن string بالا با استفاده از دستور openssl و decryption نوع aes-256-cbc- :
  کد PHP:
  # echo U2FsdGVkX18Zgoc+dfAdpIK58JbcEYFdJBPMINU91DKPeVVrU2k9oXWsgpvpdO/Z | openssl enc -aes-256-cbc -a -d -salt -pass pass:tecmint 
  ایجاد رمز عبور تصادفی در لینوکس

  همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

  5 متد برای امنیت و نگهداری سرورهای لینوکس

  7 ابزار برای رمزنگاری/رمزگشایی و محافظت از فایل ها با استفاده از پسورد در لینوکس

  ابزار LUKS برای رمزنگاری اطلاعات هارد دیسک با فرمت NTFS در لینوکس


  با ما در ارتباط بمانید و هر روز با ما در ارتباط باشید فراموش نکنید نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

  استفاده از آموزش های منطقه لینوکسی ها با کمی تغییر در عنوان و متن نوشته در انجمن های مشابه به هیچ وجه مورد قبول منطقه لینوکسی نمیباشد.

  موفق باشید
  محمد هابیلی
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-25-2021, 10:57 PM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X