اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

پیاده سازی raid 10 در لینوکس

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  پیاده سازی raid 10 در لینوکس

  RAID 10 یا RAID 1+0 ترکیبی از دو RAID 1 و یک RAID 0 است و از نوع RAID ترکیبی است. اساس آن به این صورت است که نخست RAID 1 یا Mirroring Raid ایجاد شده و سپس روی آنها RAID 0 یا Striping Raid ایجاد خواهد شد. این نوع RAID سطحی بالا از کارایی I/O (یا High level I/O performance)، افزونگی داده ها (یا Data redundancy) و همچنین تحمل پذیری خطای دیسک یا (Disk fault tolerance) را همراه دارد. همانطور که می دانید کارایی بالای I/O از ویژگی های RAID 0 و دیگر ویژگی از سوی RAID 1 هستند.
  در این پست با توجه به شکل زیر نخست دو دیوایس از سطح RAID 1 را ایجاد کرده و سپس روی آنها سطح RAID 0 پیاده سازی خواهد شد. همانطور که ملاحضه می کنید به دلیل mirroring سطح 1 محتویات دو دیسک Disk 1 و Disk 2 یکسان و همچنین بازهم به دلیل mirroring سطح 1 محتویات دو دیسک Disk 3 و Disk 4 نیز باهم یکسان است. در نهایت با پیاده سازی سطح 0 بر روی دو دیوایس سطح 1 ویژگی کارایی بالای I/O مربوط به سطح 0 اعمال می شود به این صورت که داده ها بر روی دیسک های mirror پخش یا strip می شوند.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raid10linux.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	54.0 KB شناسه:	18278

  گام های پیاده سازی RAID 1+0 یا RAID 10 :
  از یک ماشین مجازی که هر توزیعی از لینوکس می تواند باشد استفاده می کنیم. چهار دیسک اضافی که هر کدام پنچ گیگابایت هستند به منظور پیاده سازی به ماشین مجازی (با توجه به شکل بالا) اضافه می کنیم.

  دو دیسک Disk 1 = /dev/sdb و Disk 2 = /dev/sdc برای نختسین دیوایس سطح 1 که dev/md0/ نام دارد و دو دیسک Disk 3 = /dev/sdd و Disk 4 = /dev/sde برای دومین دیوایس سطح 1 که dev/md1/ نام دارد استفاده می شوند.

  دو دیوایس سطح 1 یعنی dev/md0/ و dev/md1/ برای پیاده سازی سطح 0 استفاده می شوند و از دیوایس dev/md2/ برای پیاده سازی سطح 0 بر روی دیوایس md0 و md1 استفاده می کنیم.

  ایجاد سیستم فایل بر روی دیوایس نهایی که dev/md2/ می باشد. به طور مثال سیستم فایل ext3, ext4 یا هر سیستم فایل دیگری را می توان استفاده کرد.

  ایجاد نقطه اتصال به منظور mount کردن دیوایس نهاییف یعنی دیوایس md2 بر روی آن و در نهایت ویرایش فایل etc/fstab/ به منظور اتصال دائمی.

  از دستور زیر به منظور ایجاد سطح 1 بر روی دو دیسک sdb و sdc استفاده می کنیم.

  کد PHP:
  mdadm–create /dev/md0 –run –level=1–raid-devices=/dev/sdb  /dev/sdc 
  و از دستور زیر برای ایجاد سطح 1 بر روی دو دیسک sdd و sde استفاده می کنیم.

  کد PHP:
  mdadm–create /dev/md1 –run –level=1–raid-devices=/dev/sdd  /dev/sde 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raid10linux1.png نمایش ها:	1 اندازه:	65.8 KB شناسه:	18279

  پس از ایجاد دو دیوایس md0 و md1 برای سطح 1، باید مطابق با دستور زیر بر روی این دو دیوایس سطح 0 را با استفاده از دیوایس md2 پیاده سازی کنیم.

  کد PHP:
  mdadm–create /dev/md2 –run –level=0  chunk=64 –raid-devices=/dev/md0 /dev/md1 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raid10linux2.png نمایش ها:	1 اندازه:	14.8 KB شناسه:	18280

  در نهایت باید بر روی دیوایس نهایی، یعنی دیوایس md2 سیستم فایل را ایجاد کنیم. ممکن است با توجه به توزیع خود (قدیمی بودن آن) نتوانید برخی از دستور های زیر را به دلیل عدم وجود و پشتیبانی سیستم فایل را نصی کنید. به هر حال می تواند هر کدام از دستور های زیر را که مایلید اجرا کنید.

  کد PHP:
  mkfs.ext2 /dev/md2

  mkfs
  .ext3 /dev/md2

  mkfs
  .ext4 /dev/md2

  mkfs
  .xfs /dev/md2

  mkfs
  .reiserfs /dev/md2

  mkfs
  .btrf /dev/md2 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raid10linux3.png نمایش ها:	1 اندازه:	49.0 KB شناسه:	18281

  با دستور بالا سیستم فایل ext4 را بر روی آن ایجاد کردیم. با دستور های زیر نخست یک دایرکتوری به نام raid10 زیر دایرکتوری / ایجاد کرده و دیوایس را به آن mount می کنیم.

  کد PHP:
  mkdir /raid10

  mount 
  /dev/md2 /raid10 
  و برای اتصال دائمی و ماندگاری پس از بوت شدن مجددف مطابق با شکل زیر فایل etc/fstab/ را ویرایش کنید.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raid10linux4.png نمایش ها:	1 اندازه:	20.3 KB شناسه:	18282

  و در نهایت برای مشاهده جزییات از دستور زیر استفاده کنید.

  کد PHP:
  mdadm –detail /dev/md2 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raid10linux5.png نمایش ها:	1 اندازه:	46.0 KB شناسه:	18283  نویسنده نامی امیر
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 02:44 AM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X