اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

برنامه نویسی با lazarus

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  برنامه نویسی با lazarus

  lazarus یا لازاروسیک IDE آزاد چند سکویی با استفاده از کامپایلر پاسکال شئ گرا رایگان است که شباهت زیادی به دلفی دارد. چند سکویی به معنای این است که به پلتفرم خاصی وابسطه نیست و به راحتی در لینوکس ، ویندوز ، مک ، FreeBSD و … اجرا می شود.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	splash_logo.png نمایش ها:	1 اندازه:	89.7 KB شناسه:	17920

  آموزشی در رایطه با این IDE در انجمن فارسی اوبونتو قرار گرفته که با اجازه ی نویسنده با کمی تغییر در نوشته ها آن را به در قسمت های مجزا در لینوکس سیزن قرار می دهیم.

  محیط لازاروس در اوبونتو 12.04
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	screenshot from 2012-05-07 1250282.png نمایش ها:	1 اندازه:	302.0 KB شناسه:	17921

  دریافت و نصب :
  برای دریافت آخرین نسخه از لازاروس به این آدرس مراجعه کنید و نسخه مورد نظرتان را دریافت کنید. برای راحتی کاربران دو نسخه deb و rpm به طور مجزا بارگذاری شده اند پس اگر از مینت یا اوبونتو یا هر توزیع دبیان بیس دیگر استفاده می کنید فایل deb را دریافت کنید. برای نصب ترمینال را باز کنید، به پوشه ای که فایل دانلودی قرار دارد بروید و دستور زیر را وارد کنید:

  کد PHP:
  sudo dpkg -*.deb 
  که به جای * باید نام فایل دانلود شده را قرار دهید.

  نصب در Raspbian
  Raspbian چیست؟
  یک سیستم عامل رایگان بر پایه دبیان است که برای سخت افزار Raspberry Pi طراحی شده است (یعنی سیستم عامل استاندارد پیشنهاد شده جهت اجرا رو ی سخت افزار Raspberry Pi ) اگر چه Raspbian بیشتر از یک سیستم عامل خالص (سیستم عاملی که بسته های اضافی ندارد) است زیرا دارای ۳۵۰۰۰ بسته و نرم افزار از پیش کامپال شده است به همراه یک فرمت مناسب است که به راحتی نصب می شود و جهت بهترین عملکرد برای استفاده از Raspberry Pi بهینه سازی شده.

  اطلاعات بیشتر

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	raspbian_logo.png نمایش ها:	1 اندازه:	10.9 KB شناسه:	17922

  در این پست به نحوه نصب برنامه لازاروس (زبان Object Pascal) بروی سیستم عامل Raspbian می پردازیم. برای این کار در محیط Raspbian یک ترمینال باز میکنیم و دستورات زیر را اجرا می کنیم.

  کد PHP:
  sudo apt-get upgrade 
  کد PHP:
  sudo apt-get install fpc 
  کد PHP:
  sudo apt-get install lazarus 
  فرایند نصب یک نسخه از نرم افزار لازاروس رو بر روی Raspberry Pi نصب میکند و در حدود ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. پس از نصب برای اجرای لازاروس به بخش Programming از منوی استارت LXDE مراجعه کنید.

  اطلاعات بیشتر

  پیشنهاد
  ZEOS Access

  ZEOS یک کامپوننت برای کار با انواع پایگاه های داده است. البته به طور پیشفرض ابزارهایی برای اتصال و انجام کارهای مربوط به بانک های اطلاعاتی در لازاروس پیش بینی شده ولی کار کردن با آن ها کمی مشکل است و برای کسانی که قصد دارند به انواع پایگاه داده های مختلف مثل mysql – oracle- firebrid-sqllite-postgrysql متصل شوند این کامپوننت پیشنهاد می شود.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	Zeos_Components.png نمایش ها:	1 اندازه:	14.5 KB شناسه:	17923

  همانطور که در بالا مشاهده می کنید از چندین کامپوننت تشکیل شده و برای دانلود می توانید از اینجا آخرین ویرایش را دریافت کنید. بعد از باز کردن صفحه بر روی Download GNU tarball کلیک کرده و دانلود شروع خواهد شد. پس از دانلود لازاروس را باز کنید و از منوی Package گزینه ی Open Package File را بزنید و سپس به پوشه trunk > Packages > lazarus > zcomponent بروید و در نهایت آن را کامپیال کرده؛ سپس بر روی install کلیک کنید تا لازاروس دوباره ساخته شود.

  یک نکته : از آن جایی که کامپایلر پاسکال همراه لازاروس به طور پیشفرض داده های دیباگ را به فایل اجرایی الحاق می کند حجم فایل های اجرایی ممکن است خیلی بیشتر از مقدار کدی که در برنامه نوشته شده باشد . هرچند که طبق گفته wiki این حجم به نسبت پیچیدگی برنامه در ادامه کمتر از برنامه های مشابه که با ++C نوشته شده است خواهد شد.

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	Lazarus_vs_cpp.png نمایش ها:	1 اندازه:	13.0 KB شناسه:	17924

  برای اینکه این اطلاعات اضافه در فایل اجرایی قرار نگیرد کارهای زیر را یکبار برای تنضیمات کامپایلر لازاروس انجام بدید :

  Project|Compiler Options|Code|Smart Linkable (-CX) -> Checked
  Project|Compiler Options|Linking|Debugging| Uncheck all except
  Project|Compiler Options|Linking|Debugging|Strip Symbols From Executable (-Xs) -> Checked
  Project|Compiler Options|Linking|Link Style|Link Smart (-XX) -> Checked

  با انجام این تنظیمات حجم فایل نهایی کمتر از حالت قبل خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید اطلاعات این Wiki را مطالعه نمایید.
  این آموزش توسط آقای امیر شهریاری تولید و توسط تیم لینوکس سیزن ویرایش شده است.
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 05:53 AM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X