اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نحوه نصب VMware Tools در سیستم عامل لینوکس

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه نصب VMware Tools در سیستم عامل لینوکس

با سلام در این مقاله قصد دارم نحوه نصب VMware Tools بر روی سیستم عامل linux را به شما آموزش بدهم. من در این مقاله از سیستم عامل CentOS 7.3 استفاده خواهم کرد.

همچنین توصیه میشود مطالعه کنید.

آموزش نصب VMware Tools در Windows

نصب VMware tools از طریق YUM

در قدم اول بوسیله PUTTY به لینوکس خودم SSH میکنیم. همانطور که مشاهده میکنیم ورژن کرنل لینوکس من 3.10 بوده.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 1.png مشاهده: 1 حجم: 8.9 کیلو بایت

من از قبل بر روی این ماشین مجای VMtools رو نصب کردم، و اگر بر روی ماشین مجازی در VMware workstation راست کلیک کنم مشاهده خواهید کرد که VMware tools در حالت reinstall بوده، به این مفهموم که vmtools بر روی این سیستم نصب است.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 2.png مشاهده: 1 حجم: 18.3 کیلو بایت

همچنین شما میتوانید مطابق تصویر بررسی کنید که سرویس vmtoolsd در حالت running بوده یا خیر.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 3.png مشاهده: 1 حجم: 19.9 کیلو بایت

با توجه به تصویر زیر میتوان متوجه شد که Package مربوط به vmtools نصب بوده. نام Package مورد استفاده open-vm-tools میباشد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 4.png مشاهده: 1 حجم: 21.6 کیلو بایت

در مرحله بعد من اول vmtools را uninstall کرده، بعد از حذف دوباره vmtools را نصب خواهیم کرد. برای پاک کردن vmtools مطابق تصویر زیر عمل خواهیم کرد.

کد PHP:
    # yum remove open-vm-tools 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 5.png مشاهده: 2 حجم: 8.2 کیلو بایت

من y را وارد میکنم تا عمل حذف vmtools شروع شود.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 6.png مشاهده: 1 حجم: 16.8 کیلو بایت
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 7.png مشاهده: 1 حجم: 21.7 کیلو بایت

بعد از اینکه عمل حذف تمام شد، اگر دوباره بر روی ماشین مجازی راست کلیک کنید، مشاهده خواهید کرد که اینبار شما Install را مشاهده خواهید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 8.png مشاهده: 1 حجم: 18.2 کیلو بایت

و همچنین اگر دوباره بخوایم سرویس vmtools را بررسی کنیم به شما خطایی داده میشود که همچنین سرویسی وجود ندارد.

کد PHP:
    # rpm -qa | grep open-vm-tools
    # systemctl status vmtoolsd 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 9.png مشاهده: 1 حجم: 10.4 کیلو بایت

خوب الان که با نحوه حذف vmtools آشنا شدیم، وقت آن رسیده که نحوه نصب vmtools را بررسی کنیم. برای نصب از طریق yum و بصورت اتوماتیک نیاز به ارتباط با اینترنت بوده، همانطور که مشاهده میکنید سرور لینوکس من متصل به اینترنت بوده.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 10.png مشاهده: 1 حجم: 14.6 کیلو بایت

برای نصب vmtools مطابق تصویر زیر عمل کرده.

کد PHP:
    # yum -y install open-vm-tools 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 11.png مشاهده: 1 حجم: 8.2 کیلو بایت

همانطور که میبینید Package مربوط به vmtools بصورت موفقیت آمیز نصب شده. بعد از نصب نیاز به reboot کردن سیستم شما است.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 12.png مشاهده: 1 حجم: 24.6 کیلو بایت

برای اینکه مطمین بشویم که کار بصورت کامل انجام شده، شما میتوانید بر روی ماشین مجازی خودتان راست کلیک کنید و ببینید که vmware tools در حالت reinstall بوده یا در حالت Install است.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 14.png مشاهده: 1 حجم: 19.3 کیلو بایت

همچنین مشاهده کنید که سرویس vmtools در حالت running بوده.
    کد PHP:
    # rpm -qa | grep open-vm-tools
    # systemctl status vmtoolsd 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 15.png مشاهده: 1 حجم: 20.4 کیلو بایت

نحوه نصب VMware tools از روش RPM

شما برای نصب VMware tools از طریق RPM نیاز به داشتن Package مربوط به vmtools خواهید داشت. شما میتوانید open-vm-tools که نام package برای نصب vmtools است را از اینترنت دانلود کنید و بر روی سرور خودتان قرار دهید و عمل نصب را انجام دهید.

من در ادامه از یک روش بسیار جالب و مطمین تر برای دانلود کردن Package استفاده خواهم کرد. به این ترتیب که : از طریق YUM اول package را دانلود کرده و این Package را بر روی سرور اصلی کپی خواهم کرد و نصب خواهم کرد.

در قدم اول اقدام به نصب yum-utils خواهم کرد. (این دستورات بر رویسیستم لینوکسی نیاز بوده که به اینترنت متصل بوده و هدف شما فقط دانلود Package بوده).

کد PHP:
    # yum -y install yum-utils 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 22.png مشاهده: 1 حجم: 8.1 کیلو بایت

در مرحله بعد شما برای دانلود Package نیاز به نام کامل package خواهید داشت که مطابق دستورات زیر میتوانید نام کامل Package را پیدا کرد و برای نصب استفاده کنید.

کد PHP:
    # yum */provides open-vm-tools 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 21.png مشاهده: 1 حجم: 27.9 کیلو بایت

بعد از پیدا کردن نام کامل Package باید اقدام به دانلود Package کنید.

کد PHP:
    # yumdownloader open-vm-tools-10.1.10-3.e17.x86_64 --destdir /sina 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 23.png مشاهده: 1 حجم: 13.7 کیلو بایت

برای نصب باید وارد مسیری شوید که Package در آن دانلود شده است. در این مثال من Package را در دایرکتوری sina ذخیره کردم، پس وارد این دایرکتوری میشوم، و اقدام به نصب این Package میکنم.

کد PHP:
    # ls /sina
    # rpm -ivh /sina/open-vm-tools-10.1.10-3.e17.x86_64.rpm 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 24.png مشاهده: 1 حجم: 20.5 کیلو بایت

همچنین توصیه میشود مطالعه فرمایید.

نحوه نصب VMware Tools در سیستم عامل Windows

امیدوارم مفید واقع شده باشد.
    فایل های پیوست شده
    آخرین ویرایش توسط Sinamcp; در تاریخ/ساعت 08-25-2018, 03:37 PM.
    اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X