اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

نحوه نمایش خطوط کامنت نشده در فایل کانفیگ های لینوکس

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  نحوه نمایش خطوط کامنت نشده در فایل کانفیگ های لینوکس

  آیا شما فایل های کانفیگ بسیار طولانی دارید که هزاران خط در آن با استفاده از "#" یا ";" کامنت شده است و میخواهید تنها تنظیمات مهم را از آن فیلتر کنید؟ در این مقاله ما به شما نحوه مشاهده خطوطی که کامنت نیستند را در فایل های کانفیگ لینوکس شرح خواهیم داد.


  همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

  دستور ccat برای نمایش رنگی خروجی دستور cat


  شما میتوانید از دستور grep برای این هدف استفاده کنید. دستور زیر امکان مشاهده تنظیمات جاری برای فایل کانفیگ PHP 7.3 بدون هیچ comment را فراهم می آورد. این دستور خط هایی را که با semicolon (;) آغاز شده است را حذف خواهد کرد.

  دقت کنید که با توجه به اینکه (;) یکی از کاراکترهای خاص شل میباشد نیاز دارید که برای تغییر معنی آن از کاراکتر \ قبل از ; استفاده کنید.
  کد PHP:
  grep ^[^\;] /etc/php/7.3/cli/php.ini 
  دستور grep در لینوکس


  در اکثر فایل های کانفیگ کاراکتر # برای comment کردن یک خط مورد استفاده قرار میگیرد در نتیجه شما میتوانید از دستور زیر برای هدف بالا استفاده کنید.
  کد PHP:
  grep ^[^#] /etc/postfix/main.cf 
  اگر خطوطی داشتیم که به غیر از کاراکترهای # یا ; با Space یا Tab آغاز شده باشند میتوانیم از دستور زیر استفاده کنیم که در خروجی فاصله یا خط های خالی را نیز حذف میکند.
  کد PHP:
  egrep -"^$|^[[:space:]]*;" /etc/php/7.3/cli/php.ini
  OR
  egrep -"^$|^[[:space:]]*#" /etc/postfix/main.cf 
  دستور egrep در لینوکس


  در مثال بالا با استفاده از آپشن -v میتوان خطوطی را که با شرط ما برابر نیستند نمایش دهیم. مثلا به جای نمایش خط هایی که مطابق با شرط هستند خط های دیگر را نمایش دهند. در حقیقت معنی شرط را معکوس میکند و در پترن زیر آپشن ها به شرح زیر میباشد.
  کد PHP:
  ^$|^[[:space:]]*#”: 


  توضیحات آپشن ها :

  ^$ = حذف فضاهای خالی را فعال میسازد.
  ^[[:space:]]*# or ^[[:space:]]*; = فعالسازی تطبیق با خطوطی که با # یا ; یا spaces/tabs آغاز میشوند.
  | = استفاده از چندین آپشن را فعال میسازد.


  همچنین میتوانید از طریق مقالات زیر درباره دستور grep بیشتر بدانید.

  دستور grep در لینوکس به همراه 12 مثال عملی

  11 دستور پیشرفته grep در لینوکس

  تفاوت بین دستور egrep و fgrep با grep چیست؟  در صورتیکه این مقاله مفید واقع شده لطفا آنرا با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین فراموش نکنید نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 11-14-2020, 03:56 PM.

  #2
  عالی بود ممنون

  کامنت

  درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

  انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

  شبکه های اجتماعی

  ایمیل مدیریت

  Habili@linux-zone.org

  در حال انجام ...
  X