اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور لینوکس و هاست

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور لینوکس و هاست

  شل (shell) یک اصطلاح بسیار کلی برای اسکریپت ها و کد ها مخربی است که در صورت آپلود شدن داخل هاست و سرور ، به هکر دسترسی های غیر مجاز تا مرز دسترسی root access خواهند داد . جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور لینوکس و سرویس های هاست و میزبانی وب کاملا نسبی است و هیچ راه ۱۰۰٪ و قابل اطمینانی برای جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور لینوکس وجود ندارد . در واقع فقط در صورتی میتوانید با اطمینان اعلام کنید که موفق به جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور لینوکس شده اید کهSSH ، CRON , PHP ، Perl ، Python ، CGI و … را به طور کامل غیر فعال کرده باشید که در این صورت نه تنها شل ، بلکه هیچ وب سرور و سایتی هم روی سرور لینوکس شما کار نخواهد کرد . راه هایی برای محدود کردن هکر ها و فعالیت های مخرب روی سرور های اشتراکی وجود دارد که در ادامه به معرفی این راهکار ها میپردازیم .

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	672x355xsecurity-banner-672x355.jpg.pagespeed.ic.v7PnPW5KO3.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	45.6 KB شناسه:	18599

  جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور لینوکس و هاست :
  با توجه به اینکه ساختار اغلب این شل ها بر اساس کد های php است ، ابتدا به راه های امن سازی php می پردازیم .

  غیر فعال کردن توابع و function های خطرناک php :
  برای این غیر فعال کردن توابع و فانکشن های خطرناک و یا بدون استفاده زبان PHP در سرور لینوکس ، باید لیست توابع را به فرمت زیر در فایل php.ini اضافه کنیم :

  کد PHP:
  disable_functions function1function2function3 
  به عنوان یک مثال ، ما در سرور های چت روم بر پایه ET-CHAT توابع را به شکل زیر محدود میکنیم :

  کد PHP:
  disable_functions detcwddlescapeshellargescapeshellcmdexecfpassthruimap_listini_alterini_restorelinkmysql_list_dbsopenlogpassthrupcntl_execpcntl_forkpcntl_signalpcntl_waitpidpcntl_wexitstatuspcntl_wifexitedpcntl_wifsignaledpcntl_wifstoppedpcntl_wstopsigpcntl_wtermsigpfsockopenphpinfopopenproc_closeproc_get_statusproc_niceproc_openproc_terminatereadlinkshell_execsnmpgetsocket_acceptsocket_bindsocket_createsocket_create_listensocket_create_pairsocket_listensocket_selectsocket_strerrorstream_selectsymlinksyslogsystemposix_getpwuidposix_getgrgidini_setshow_sourceallow_url_fopenxmlrpc_entity_decodeposix_unameposix_setuidposix_setsidposix_setpgidposix_mkfifoposix_killphpAds_xmlrpcEncodephpAds_xmlrpcDecodephpAds_XmlRpcphpAds_remoteInfophp_unamemysql_pconnectinject_codeini_get_allhighlight_fileftp_rawlistftp_rawftp_putftp_nb_fputftp_loginftp_getftp_execftp_connectfputfp, eval, define_syslog_variablesapache_setenvapache_child_terminate 
  توابع محدود شده باید بر اساس نوع کاربری سرور ، نوع اسکریپت ها ، ماژول ها و کامپوننت های استفاده شده در سرور انتخاب شوند . در یک سرور هاستینگ بر پایه سی پنل ، در صورت بستن تمام توابع فوق ، قطعا با مشکلاتی مانند اجرا نشدن بعضی از کد های PHP و سیستم های مدیریت محتوا مواجه خواهید شد . بعد از ذخیره کردن فایل php.ini اقدام به ریستارت کردن وب سرور آپاچی (یا php-fpm در صورت استفاده) میکنیم .

  کد PHP:
  service httpd restart 
  سایر موارد مورد نیاز برای افزایش امنیت php :
  فایل php.ini سرور را ویرایش کرده و مقادیر مورد نظر را به شکل زیر مقدار دهی کنید :

  کد PHP:
  enable_dl Off
  allow_url_fopen
  =Off
  allow_url_include
  =Off
  safe_mode 
  On 
  بعد از ذخیره کردن فایل php.ini اقدام به ریستارت کردن وب سرور آپاچی (یا php-fpm در صورت استفاده) میکنیم .

  کد PHP:
  service httpd restart 
  توجه داشته باشید که هر ۴ مورد فوق و به خصوص safe_mode در مورد بعضی از وب سایت ها و اسکریپت ها محدودیت هایی ایجاد خواهد کرد که معمولا باید بین امنیت بیشتر و سازگاری بیشتر یکی را انتخاب کنید .

  نصب پچ امنیتی php-suhosin :
  پچ امنیتی suhosin یک سیستم محافظ هوشمند PHP است که با الگوریتم خود php را نسبت به بسیاری از بد افزار های شناخته شده و شناخته نشده امن خواهد ساخت . suhosin بر اساس رفتار و چگونگی اجرای کد ، مخرب یا مفید بودن آن را تشخیص خواهد داد . این دقیقا همان چیزی است که برای محدود کردن شل های اختصاصی و ناشناخته به آن نیاز داریم .

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	suhosin.png نمایش ها:	1 اندازه:	21.5 KB شناسه:	18600

  نصب ModSecurity v2.7 یا بالاتر :
  ماژول ModSecurity یک فایروال وب بیس وب سرور است که در صورت استفاده از رول های صحیح قابلیت های بسیار زیادی از جمله اسکن لحظه ای و realtime فایل های در حال آپلود به سرور توسط pure-ftpd را دارا است . این ماژول قدرتمند در حال حاضر از وب سرور های آپاچی ، انجین اکس و همچنین IIS پشتیبانی میکند ولی بیشترین سازگاری آن با وبسرور Apache است . با کمک این ماژول امنیتی وب سرور ، جلوی اجرا شدن بسیاری از شل های معروف را خواهید گرفت .

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	modsecurity2.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	15.3 KB شناسه:	18601

  نصب فایروال CSF :
  نصب فایروال CSF از این جهت توصیه میشود که با رعایت موارد امنیتی که توسط CSF به شما پیشنهاد خواهد شد ، اجرای بسیاری از شل ها و بد افزار ها مختل خواهد شد .

  استفاده از اجرا کننده suPHP :
  در محیط های اشتراکی (در صورت استفاده از وب سرور آپاچی) حتما از php-handler امن و قدرتمند suphp استفاده کنید . با کمک این اجرا کننده php در صورت هک شدن یکی از یوزر های هاست ، دسترسی گرفتن از محیط خارج از هاست هک شده برای هکر بسیار دشوار و در مواردی غیر ممکن خواهد شد .

  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	suphp.jpg نمایش ها:	1 اندازه:	23.1 KB شناسه:	18602

  امنیت اسکریپت و سیستم مدیریت محتوا :
  امن کردن سرور و وب سرور وظیفه مدیر سرور و هاستینگ است ، ولی بخشی از امنیت نیز مربوط به مدیر سایت می باشد . بار ها پیش آمده که سایتی به دلیل وجود باگ امنیتی ، حتی با توجه به امنیت بالای سرور هک شده است . حتما همیشه از آخرین نسخه های پایدار سیستم های مدیریت محتوا استفاده کنید . پلاگین ها ، ماژول ها و کامپوننت ها را همیشه به روز نگهدارید و از اسکریپت های ناشناخته و قدیمی هرگز استفاده نکنید . اگر سایت شما یک آپلود سنتر است ، حتما در پوشه آپلود عکس ها ، محدودیت هایی برای اجرا نشدن هر نوع فایل اجرایی اعمال کنید . برای مثال با وارد کردن کد زیر در .htaccess پوشه مورد نظر ، وب سرور هیچ فایلی به جز فایل های مربوط به تصویر و عکس را اجرا نخواهد کرد :

  کد PHP:
  <FilesMatch “\.(gif|jpg|png)$”deny from all </FilesMatch
  نصب و کانفیگ آنتی ویروس CLAMAV :
  همیشه آخرین نسخه آنتی ویروس ClamAV را روی لینوکس خود نصب کرده و آن را به روز نگه دارید . اسکن های روزانه و هفتگی به شما امکان حذف حد اقل بعضی از ویروس ها و شل های شناخته شده را خواهد داد . به هر حال اگر شل اختصاصی یا کد شده باشد ،*معمولا ClamAV قادر به شناسایی آن نخواهد بود .

  نصب آنتی شل CXS در سرور های سی پنل :
  آنتی شلر CXS یک برنامه ضد شل بسیار قوی و مفید است که فقط امکان نصب در سرور های cPanel را دارد . با خرید لایسنس آنتی شل CXS سرور خود را به قابلیت اسکن لحظه ای و realtime پراسس های در حال اجرا و همچنین در حال آپلود مجهز خواهید کرد .

  نصب و کانفیگ آنتی شل Maldet :
  آنتی شل Maldet یک برنامه آنتی ویروس و ضد شل رایگان و متن باز است که با کمک انجین ClamAV اقدام به اسکن و شناسایی شل ها و تروژان های سرور های لینوکس خواهد کرد . اگر امکان خرید CXS را ندارید یا سرور شما از پنلی به جز cPanel استفاده میکند ، استفاده از این ضد شل قوی را به شما توصیه میکنیم . با کانفیگ صحیح این آنتی شلر رایگان* ، امکاناتی مانند اسکن لحظه ای و realtime به سرور شما اضافه خواهد شد .

  موارد فوق تنها بخشی از راه های امن کردن سرور و جلوگیری از اجرا شدن شل های معروف روی هاست بود ، راه های بسیار دیگری نیز مانند محدود کردن perl و python و … وجود دارند که مسئول کانفیگ و ادمین سرور با پیاده سازی صحیح آن ، امنیت سرور را افزایش خواهد داد . در مقیاس بزرگ و کلاس Enterprise فایروال های سخت افزاری در لایه های شبکه ، پکت های ارسالی و دریافتی را باز کرده و signature آن ها را با دیتابیس خود مطابقت میدهند و در صورت مخرب بودن کد ، آن را در میانه راه و قبل از رسیدن به سرور حذف میکنند . همانطور که در ابتدای بحث اشاره کردیم ، امنیت نسبی است و هیچ راه تضمینی و قطعی برای جلوگیری از اجرا شدن شل در سرور وجود ندارد .


  نویسنده Babak Ajideh
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 03:03 AM.

  #2
  خیلی خوب و کاربردی بود

  کامنت

  درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

  انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

  شبکه های اجتماعی

  ایمیل مدیریت

  Habili@linux-zone.org

  در حال انجام ...
  X