اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

مدیریت شبکه لینوکسی با دستور netstat

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  مدیریت شبکه لینوکسی با دستور netstat

  netstat دستوری برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند کانکشن های شبکه، Route Table، اطلاعات و آماری از اینترفیس های شبکه و … یکی از ابزار هایی که رفع مشکل (TShoot) شبکه استفاده می شود. در این پست با مثال هایی netstat را معرفی خواهم کرد. همچنین netstat در سیستم عامل ویندوز نیز قابل استفاده است. شکل کلی استفاده از آن بصورت زیر است. همچنن برخی از سوئیچ های پراستفاده آن نیز آورده شده اند.

  netstat OPTIONS :

  a- : فهرستی از تمامی پورت هایی که در حال گوش دادن (listening) و عدم گوش دادن (non-listening) روی شبکه هستند.
  i- : آماری از اینترفیس های شبکه را نشان می دهد.
  l- : برای لیست کردن پورت های در حال گوش دادن.
  s- : خلاصه ای از هر پروتکل شبکه را نشان می دهد.
  r- : برای نمایش Route Table

  نمایش تمامی پورت های در حال گوش دادن یا عدم گوش دادن به شبکه.

  کد PHP:
  netstat -
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	netstat1.png نمایش ها:	1 اندازه:	90.2 KB شناسه:	18371

  اماری از اینترفیس های شبکه مانند کارت های Ethernet

  کد PHP:
  netstat -
  فهرست کردن تنها پورت هایی که در حال Listening روی شبکه هستند.

  کد PHP:
  netstat -
  همچنین با استفاده از سوئیچ s- خلاصه ای از پروتکل های UDP.TCP,ICMP,IP و … نشان داده می شود.

  کد PHP:
  netstat -
  برای نمایش جدول Route هر ماشین می توان از دستور زیر هم استفاده کرد. Route Table جدولی است که در ماشین وجود دارد و شامل اطلاعاتی از آدرس های Gateway و شبکه مقصد به همراه Subnet Mask آنهاست. هر ماشین برای ارسال بسته های IP از شبکه خود به شبکه دیگر یا به عبارتی دیگر برای تعیین مسیر به جدول Route خود رجوع کرده و از اطلاعات Gateway و … آن استفاده می کند.

  کد PHP:
  netstat -
  دو نوع پورتکل TCP و UDP داریم که به هر سرویس داده شده اند. بطور مثال DNS بر روی پورت 53 کار می کند اما دارای دو حالت بر روی UDP و TCP است. تفاوت TCP و UDP در استفاده و امنیت آنهاست. TCP امن تر از TCP است چون وقتی بسته ای ارسال می شود حتمن باید جوابی از سمت گیرنده دریافت کند اما نسبت به UDP کند تر است چون UDP الزامی برای پاسخ ندارد. اتنخاب کار کردن سرویس بر روی پورتی که از کدام یک از TCP یا UDP استفاده کند بسته به طراحی و برنامه نویس آن سرویس دارد. با استفاده از تریکب سوئیچ a- و سوئیچ t- برای مشاهده تمامی پورت های TCP و ترکیب a- با سوئیچ u- برای فهرست کردن پورت های UDP اطلاعات دسته بندی شده تری می توانید داشته باشید. همچنن می توانید سوئیچ های t- و u- را با سوئیچ l- برای فهرست کردن تنها پورت های در حال گوش دادن استفاده کنید.

  کد PHP:
  netstat -at

  netstat 
  -au

  netstat 
  -lt

  netstat 
  -ul

  netstat 
  -st

  netstat 
  -su 
  برای نشان دادن PID هر سرویس می توانید از سوئیچ p- (کوچیک) به همراه هر کدام از سوئیج های a,l,t,u بصورت تریکیبی استفاده کنید.

  کد PHP:
  netstat -ap

  netstat 
  -ltp

  netstat 
  -aup 

  نویسنده نامی امیر
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-13-2020, 03:33 AM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی

ایمیل مدیریت

Habili@linux-zone.org

در حال انجام ...
X