اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

آموزش گام به گام ترمینال لینوکس

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  آموزش گام به گام ترمینال لینوکس

  در این درس یک تمرین برای یادگیری بهتر ترمینال خواهیم داشت و با برخی ترفند های کوچیک و دستورات جدید آشنا خواهید شد ….۱ ) ترمینال رو باز کنید ( Alt+Ctrl+T)۲ ) یک دایرکتوری خالی به نام test ایجاد کنید. ( جزییات این کار در درس های قبل آموزش داده شده است )۳ ) با دستور cd به داخل دایرکتوری test بروید.۴ ) با دستور touch سه دایرکتوری خالی با نام های one , two , three ایجاد کنید.
  کد PHP:
  touch one two three 
  ۵ ) دستور ls -l t را تایپ کنید و اینتر را نزنید و چند بار کلید tab را فشار دهید. در این حالت تنها دو فایل two و three را نمایش می دهد چون در دایرکتوری test تنها دو فایل با حرف t ساخته شده است !
  کد PHP:
  ls -l t 
  ۶ )در ادامه ی دستور ls -l t حرف h را اضافه کنید و باز هم اینتر را نزنید و کلید tab را فشار دهید و بعد از کامل شدن نام three اینتر ررا بزنید تا جزییات فایل three را ببینید.
  کد PHP:
  ls -l three 
  ۷ ) دکمه ی up arrow ( فلش سر بالا ) را از روی کیبورد یک بار بزنید تا دستور ماقبل را ببینید.۸ ) کلید های میانبر Ctrl+A را فشار دهید تا مکان نما به اول سطر برود.۹ ) کلید right arrow ( فلش سمت راست ) را یک باز بزنید و تایپ کنید es ( بدون زدن اینتر ) و حالا دستور شما باید به less -l three تغییر کرده باشد.
  کد PHP:
  less -l three 
  ۱۰ ) کلید right arrow ( فلش سمت راست ) را یک بار فشار دهید وسه بار دکمه ی Delet را بزنید .با این کار دستور به less three تغییر پیدا می کند . بعد از فشار دادن اینتر محتوایی نمایش داده نخواهد شد چون فایل three خالی است .۱۱ ) با زدن کلید Q از صفحه ی less خارج شوید.دستور less یکی از پر کاربردترین دستورات لینوکس به شمار میرود و در درس های بعدی آموزش های بیشتری از کاربردهای این دسستور خواهیم داشت . برای دیدن کاربردهای این دستور تایپ کنید :
  کد PHP:
  man less 
  منبع

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی

ایمیل مدیریت

Habili@linux-zone.org

در حال انجام ...
X