اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

آموزش نصب LAMP (Apache, MariaDB, PHP 7) در Debian 10

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  آموزش نصب LAMP (Apache, MariaDB, PHP 7) در Debian 10

  بسته LAMP (شامل سیستم عامل Linux، وب سرور Apache، پایگاه داده MariaDB و زبان برنامه نویسی PHP) یک مجموعه نرم افزار open-source است که عموما در کنار هم نصب می شوند تا یک سیستم بتواند برنامه های خود را برای راه اندازی و توسعه وب سایت ها و برنامه های موجود در سرور اجرا کند.


  پیش نیاز

  نحوه نصب Debian 10 (Buster) Minimal Server


  در این مقاله، ما قصد داریم نحوه نصب LAMP stack در سرور دبیان 10 به همراه نصب MariaDB برای مدیریت پایگاه داده، را به شما نشان دهیم.  نصب وب سرور Apache در Debian 10

  وب سرور آپاچی اوپن سورس، قدرتمند، قابل اعتماد، امن، بسیار گسترده و به طور گسترده ای برای راه اندازی سرور HTTP یک وب سایت استفاده میشود.

  برای نصب Apache، از دستور apt همانند زیر استفاده کنید.
  کد PHP:
  # apt install apache2 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-install-apache2-1.png نمایش ها:	0 اندازه:	60.7 KB شناسه:	26757  زمانیکه نصب آپاچی توسط installer کامل شد، سیستم systemd و service manger را برای start کردن سرویس Apache2 اجرا میکند و آن را برای start کردن اتوماتیک در زمان boot سیستم فعال میکند.

  برای چک کردن سرویس Apache که up و در حالت running باشد، دستور systemctl زیر را اجرا کنید.
  کد PHP:
  # systemctl status apache2 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-check-apache2-status-2.png نمایش ها:	0 اندازه:	62.0 KB شناسه:	26758  شما همچنین میتوانید برای start، stop، restart و همچنین چک کردن وضعیت سرویس آپاچی از دستورات systemctl زیر استفاده کنید.
  کد PHP:
  # systemctl start apache2.service
  # systemctl restart apache2.service
  # systemctl stop apache2.service
  # systemctl reload apache2.service
  # systemctl status apache2.service 
  اگر شما از فایروال ufw استفاده میکنید، نیاز هست که پورت 80 برای www و پورت 443 برای https را برای اجازه دادن ترافیک ورودی به آپاچی باز کنید.
  کد PHP:
  # ufw allow www
  # ufw allow https
  # ufw status 
  اکنون شما باید بررسی کنید که آپاچی درست نصب شده و آماده سرویس دهی به صفحات وب میباشد یا خیر. یک مرورگر باز کنید و برای دسترسی به صفحه پیش فرض Apache در دبیان، یکی از آدرس های زیر را تایپ کنید.
  کد PHP:
  http://SERVER_IP/
  OR
  http://localhost/ 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-check-apache2-running-4.png نمایش ها:	0 اندازه:	49.1 KB شناسه:	26759

  نصب MariaDB در Debian 10

  به محض اینکه وب سرور آپاچی بالا آمد، شما احتیاج دارید دیتابیس را برای نگهداری و مدیریت اطلاعات برای وب سایت تان نصب کنید.

  برای نصب MariaDB همانند زیر از دستور apt استفاده کنید.
  کد PHP:
  # apt install mariadb-server 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-install-mariadb-5.png نمایش ها:	0 اندازه:	88.0 KB شناسه:	26760  بعد از اینکه نصب MariaDB تمام شد، پیشنهاد میشود اسکریپت امنیتی زیر را برای حذف کردن برخی تنظیمات پیش فرض غیرامن و غیرفعال کردن دسترسی به دیتابیس سیستم تان، اجرا کنید.
  کد PHP:
  # mysql_secure_installation 
  اسکریپت امنیتی بالا یک سری سوالات در زیر از شما می پرسد که میتوانید برخی تنظیمات MariDB خود را تغییر دهید. yes/y را در جواب سوالات امنیتی زیر وارد کنید.
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-secure-mariadb-6.png نمایش ها:	0 اندازه:	129.0 KB شناسه:	26761  اگر شما میخواهید یک دیتابیس به نام linuxzone_wpdb و یک یوزرنیم linuxzone_wpuser با دسترسی کامل به دیتابیس ایجاد کنید، دستور زیر را اجرا کنید.
  کد PHP:
  # mysql -u root -p
  MariaDB [(none)]> CREATE DATABASE linuxzone_wpdb;
  MariaDB [(none)]> GRANT ALL ON linuxzone_wpdb.* TO 'linuxzone_wpuser'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password' WITH GRANT OPTION;
  MariaDB [(none)]> FLUSH PRIVILEGES;
  MariaDB [(none)]> exit; 
  شما میتوانید برای تایید اینکه یوزری که ایجاد کردید به دیتابیس مورد نظرتان دسترسی کامل دارد، میتوانید با یوزری که ایجاد کردید همانند زیر به دیتابیس MariaDB تان login کنید.
  کد PHP:
  # mysql -u linuxzone_wpuser -p
  MariaDB [(none)]> SHOW DATABASES
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-create-database-user-password-mariadb-7.png نمایش ها:	0 اندازه:	51.5 KB شناسه:	26762
  همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

  آموزش دستورات پایه ای MySQL - بخش اول

  دستورات Backup گیری و Restore دیتابیس MySQL

  15 ترفند مفید برای Tune کرد (بهینه سازی و بهبود عملکرد) MySQL/MariaDB
  نصب PHP 7.3 در Debian 10

  PHP (مخفف Hypertext Preprocessor) یک زبان برنامه نویسی معروف برای نمایش محتوای web و تعامل یا ارتباط کاربران با دیتابیس مورد استفاده قرار میگیرد.

  برای نصب پکیج PHP، دستور زیر را اجرا کنید.
  کد PHP:
  # apt install php libapache2-mod-php php-mysql 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-install-php-7.png نمایش ها:	0 اندازه:	59.0 KB شناسه:	26763  اگر شما میخواهید ماژول های اضافی PHP را نصب کنید، میتوانید همانند زیر با ترکیب دستور apt-cache و دستور grep ماژول های مورد نظرتان را جستجو و نصب کنید.
  کد PHP:
  # apt-cache search php | egrep 'module' | grep default 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-search-php-modules-8.png نمایش ها:	0 اندازه:	114.5 KB شناسه:	26764  اکنون تنظیمات آپاچی تان را reload کرده و وضعیت آنرا با استفاده از دستور زیر بررسی کنید.
  کد PHP:
  # systemctl reload apache2
  # systemctl status apache2 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-reload-check-apache2-service-9.png نمایش ها:	0 اندازه:	106.6 KB شناسه:	26765

  تست کارکرد PHP بر روی Apache

  ما با استفاده از اسکریپت PHP زیر سرویس آپاچی را بررسی کنیم که می تواند درخواست های مربوط به فایل های PHP را پردازش کند یا خیر.
  کد PHP:
  # nano /var/www/html/info.php 
  بعد از اجرای دستور بالا، کد PHP زیر را به درون فایل اضافه کنید.
  کد PHP:
  <?php phpinfo(); ?>
  تغییرات انجام شده را ذخیره کنید و فایل را ببندید.

  اکنون یک مرورگر باز کنید و یکی از آدرس های زیر را تایپ کنید تا ببینید وب سرور شما میتواند محتویات ایجاد شده توسط اسکریپت PHP را نمایش دهد یا خیر.
  کد PHP:
  http://SERVER_IP/info.php
  OR
  http://localhost/info.php 
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید نام:	debian-10-check-phpinfo-10.png نمایش ها:	0 اندازه:	52.1 KB شناسه:	26766  اگر شما صفحه بالا را در مرورگرتان مشاهده میکنید، پس PHP نصب شده و به درستی کار میکند. همچنین، این صفحه برخی جزییات را درباره PHP نصب شده تان به شما نمایش میدهد که برای برطرف کردن مشکلات مفید میباشد، اما در برخی اوقات اطلاعات حساسی درباره PHP تان را نمایش میدهد.

  بنابراین، بسیار توصیه میشود که این فایل را از سرورتان حذف کنید.
  کد PHP:
  # rm /var/www/html/info.php 


  خلاصه

  در این مقاله، ما به شما نحوه نصب Linux، Apache، MariaDB و PHP (یا LAMP) بر روی Debian 10 را به شما شرح دادیم. اگر شما سوالی درباره این آموزش دارید، آنرا در همین جا با ما مطرح کنید.
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 09-12-2019, 07:42 PM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی

ایمیل مدیریت

Habili@linux-zone.org

در حال انجام ...
X