اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نحوه ارسال پیغام ها، هشدارها و آلارم های زبیکس به یک کانال یا گروه در تلگرام

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه ارسال پیغام ها، هشدارها و آلارم های زبیکس به یک کانال یا گروه در تلگرام

در این آموزش قصد داریم نحوه Integrate کردن Zabbix با Telegram (یا اتصال Zabbix به Telegram) جهت ارسال پیغام ها، هشدارها و آلارم های زبیکس (شامل Information, Warning, Avarage, High, Disaster) به یک کانال یا گروه در Telegram را آموزش دهیم. Zabbix یک نرم افزار open source در سطح سازمانی که برای مانیتورینگ real-time میلیون ها یا هزاران metric جمع آوری شده شبکه، سرورها، ویرچوال ماشین ها، تجهیزات IT و زیر ساخت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

در مقاله قبلی نحوه ارتباط زبیکس با تلگرام را توضیح دادیم، در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل و با جزئییات بیشتری این آموزش را توضیح دهیم. برای شروع ما ابتدا نیاز داریم ماژول request برای python را نصب کنیم. روی سرور زبیکس مان جهت ارتباط با Telegram ابزار pip را با دستور زیر نصب می کنیم.

در توزیع های Debian/Ubuntu
    کد PHP:
    # apt-get install python-pip 

در توزیع های CentOS/RHEL
    ابتدا ریپازیتوری Epel را روی سرور خود فعال کنید. سپس دستور زیر را وارد کنید.
    کد PHP:
    # yum install python-pip 
    مطمئن شوید که zabbix server روی سرورتان در حال اجرا باشد. پیش نیاز نصب pyTelegramBotAPI میباشد که همانند زیر با استفاده از دستور pip برای نصب اقدام کنید.
    کد PHP:
    # pip install pyTelegramBotAPI 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: python-pip install centos linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 33.1 کیلو بایت

توصیه میشود پکیج های security را همانند زیر نصب کنید.
    کد PHP:
    # pip install pyopenssl ndg-httpsclient pyasn1 
    ممکن است به آپدیت کردن پکیج requests نیاز پیدا کنید. برای انجام update همانند زیر عمل کنید.
    کد PHP:
    # pip install -U requests 

طریقه نصب Pip از Source

در صورتی که قصد دارید pip از source نصب کنید همانند زیر اقدام کنید.
    کد PHP:
    # git clone https://github.com/eternnoir/pyTelegramBotAPI.git
    # cd pyTelegramBotAPI
    # python setup.py install 

همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

آموزش نصب آخرین ورژن مانیتورینگ زبیکس

آموزش نصب و راه اندازی Zabbix 3 در RedHat/CentOS

آموزش نصب و راه اندازی Zabbix 3 در Debian/Ubuntu

Zabbix چیست ؟

آموزش نصب ایجنت زبیکس در ویندوز

آموزش نصب ایجنت زبیکس در لینوکس

نحوه ارسال ایمیل هشدار به Gmail در زبیکس

مانیتورینگ دیتابیس Oracle در Zabbix

سوالات مربوط به زبیکس

ساخت Bot در Telegram

برای ساخت یک بات در تلگرام باید از طریق ربات @BotFather اقدام کنید. در ابتدا باید برای bot که قصد داریم ایجاد کنیم یک اسم انتخاب کنیم. برای این کار باید دستور /newbot را از طریق BotFather اجرا کنیم، سپس از شما یک نام برای بات ایجاد شده میخواهد، یک نام مناسب برای خود انتخاب کنید. (در این مثال linuxzone_forums میباشد)
    کد PHP:
    /newbot

Alright
    new botHow are we going to call itPlease choose a name for your bot.

linuxzone_forums 
    بعد از این مرحله bot از شما یک username میخواهد. یوزر خود را وارد کنید و در انتهای اسم مورد نظرتان "_bot" را هم وارد کنید. (مثلا userlinuxzone_bot)
    کد PHP:
    GoodNow let's choose a username for your bot. It must end in `bot`. Like this, for example: TetrisBot or tetris_bot.

userlinuxzone_bot

Done! Congratulations on your new bot. You will find it at  t.me/userlinuxzone_bot. You can now add a description, about section and  profile picture for your bot, see /help for a list of commands. By the  way, when you'
    ve finished creating your cool botping our Bot Support  if you want a better username for itJust make sure the bot is fully  operational before you do this.

Use 
    this token to access the HTTP API:
    413051254:AAE2BMWsPIKADhrUBZqVuBXr5LWEWNqb_4E

For a description of the Bot APIsee this pagehttps://core.telegram.org/bots/api 
    وقتی شما یوزر bot تان را وارد میکنید @BotFather به شما یک token نمایش میدهد. آنرا در جایی ذخیره کنید و به صورت امن از آن نگهداری کنید. برای مثال :
    کد PHP:
    token413051254:AAE2BMWsPIKADhrUBZqVuBXr5LWEWNqb_4E 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: telegram botfather for zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 56.4 کیلو بایت

نکته : اگر قصد دارید bot را در یک گروه استفاده کنید باید قبل از تست آنرا به گروه add کنید. برای اضافه کردن bot به یک کانال باید بات را به عنوان یک addministrator اضافه کنید.

هماهنگی Zabbix با Telegram

با استفاده از دستور cat در سرور زبیکس مان مسیر دایرکتوری Alert را پیدا کنید. در اینجا "/usr/lib/zabbix/alertscripts" میباشد.
    کد PHP:
    cat /etc/zabbix/zabbix_server.conf grep AlertScriptsPath
    ### Option: AlertScriptsPath
    # AlertScriptsPath=${datadir}/zabbix/alertscripts
    AlertScriptsPath=/usr/lib/zabbix/alertscripts 
    یک فایل به نام telegram_notification.py در مسیر دایرکتوری /usr/lib/zabbix/alertscripts ایجاد کنید.
    کد PHP:
    # cd /usr/lib/zabbix/alertscripts/
    # vim telegram_notification.py 
    سپس کدهای زیر را در آن وارد کرده و تغییرات را ذخیره کنید. فراموش نکنید که در قسمت BOT_TOKEN شما باید شماره token مخصوص به خود را که از طریق BotFather به دست آورده اید را وارد کنید.
    کد PHP:
    #!/usr/bin/env python

import telebot,sys

BOT_TOKEN
    ='413051254:AAE2BMWsPIKADhrUBZqVuBXr5LWEWNqb_4E'
    DESTINATION=sys.argv[1]
    SUBJECT=sys.argv[2]
    MESSAGE=sys.argv[3]

MESSAGE MESSAGE.replace('/n','\n')

tb telebot.TeleBot(BOT_TOKEN)
    tb.send_message(DESTINATION,SUBJECT '\n' MESSAGEdisable_web_page_preview=Trueparse_mode='HTML'
    سطح دسترسی اسکریپتی که در مرحله قبل ایجاد کردید را تغییر داده و به آن پرمیژن اجرایی دهید.
    کد PHP:
    # chown -R zabbix telegram_notification.py
    # chmod +x telegram_notification.py 

تنظیمات Telegram ID

تلگرام برای ارسال پیغام ها به "id" نیاز دارد. آسانترین راه برای گرفتن این id استفاده از bot ی میباشد که فقط شما ساخته اید.

از طریق مرورگرتان به آدرس https://api.telegram.org/bot"TokenID"/getUpdates بروید. به جای "TokenID" شماره آیدی خود را همانند زیر وارد کنید.
    کد PHP:
    https://api.telegram.org/bot413051254:AAE2BMWsPIKADhrUBZqVuBXr5LWEWNqb_4E/getUpdates 
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: telegram-id find in browser 2 linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 16.2 کیلو بایت

گرفتن UserID

اگر شما میخواهید user id را دریافت کنید، با استفاده از یوزری که ساختید یک پیغام به bot ارسال کنید، سپس صفحه وب تان را یکبار reload کنید که user id برای شما نمایش داده شود. (در اینجا ID یوزر ما "111600348" میباشد)
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: telegram send message to bot linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 99.8 کیلو بایت

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: telegram-id find in browser 2 linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 16.2 کیلو بایت

id که در بالا به شما نمایش داد منحصر به bot ی میباشد که شما ایجاد کردید. در اینجا ما یک کانال داریم و قصد داریم پیغام های زبیکس را به کانال مان ارسال کنیم، همانطور که در مراحل قبلی هم گفته شد یوزری که برای bot مان ایجاد کردیم را به عنوان ادمین به کانالی که درست کردیم اضافه میکنیم و یک پیغام تستی به کانال مان ارسال میکنیم سپس صفحه وب که در بالا به آن اشاره کردیم را reload میکنیم تا user id مخصوص کانال را همانند بالا برای ما نمایش دهد.

تست ارتباط Zabbix با Telegram

به جهت اینکه متوجه بشیم سرور زبیکس مان با تلگرام Integrate شده و پیغام ها و آلارم ها را به سمت گروه یا کانال در تلگرام ارسال میکنید یا نه، میتوانیم با استفاده از اسکریپتی که نوشتیم به همراه id که به دست آوردیم این تست را انجام دهیم. برای این کار دستور telegram_notification.py 111600348 title body را اجرا کرده، به جای title عنوان پیغام باید نوشته شود و به جای body هم متن پیغام نوشته شود.

برای مثال :
    کد PHP:
    # ./telegram_notification.py 111600348 Test "Mail Server is Down" 
    اگر همه چیز اوکی باشد باید پیغامی که از سمت سرور به سمت bot تلگرام ارسال کردید را در چت تلگرام تان مشاهده کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: telegram send message to bot for test linux-zone.org.png مشاهده: 1 حجم: 77.4 کیلو بایت

تنظیمات Media Type

از طریق منوی Administration, Media types روی دکمه Create media type کلیک کنید. در قسمت Name یک نام دلخواه وارد میکنیم. بخش Type را بر روی گزینه Script تنظیم میکنیم. در قسمت Script name نام اسکریپتی که ساختیم را وارد میکنیم، سپس روی دکمه Add کلیک میکنیم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: zabbix media type config linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 21.0 کیلو بایت

اگر از zabbix 3.0.1 به بعد استفاده میکنید، این پارامترها را هم به بخش Script parameters اضافه کنید. (همانند بالا)
    کد:
    {ALERT.SENDTO}
    {ALERT.SUBJECT}
    {ALERT.MESSAGE}

تنظیمات Actions

اینترفیس Web زبیکس را باز کنید، سپس به منوی Configuration, Actions رفته و بر روی Creat Action کلیک کنید.

در تب Action

Name : نامی دلخواه برای action مان وارد میکنیم.
    New condition : این بخش را روی Host گذاشته و از طریق دکمه select هاست مورد نظری که قرار هست مانیتور شود و اطلاعات آن به کانال/گروه تلگرام ارسال شود را انتخاب میکنیم و روی دکمه Add کلیک میکنیم. (این بخش را به دلخواه خود میتوانید تنظیم کنید و اگر نیاز هست میتوانید یک Host group انتخاب کنید که گروهی از هاست ها را برای شما مانیتور کند)
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: action tab configuration linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 14.0 کیلو بایت

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: operations tab configuration linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 13.2 کیلو بایت

در تب Operations

Default subject :
    کد زیر را در این بخش کپی کنید.
    کد:
    {HOSTNAME}: {TRIGGER.NAME} {TRIGGER.STATUS}
    Default message :
    محتویات این بخش را حذف کنید و کدهای زیر را در آن کپی کنید.
    کد:
    Value: {ITEM.VALUE} {TRIGGER.STATUS}
    Date: {EVENT.DATE} Time: {EVENT.TIME}
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: operations tab configuration linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 13.2 کیلو بایت

فیلد Subject و Message باید به صورتی که شما نیاز دارید تنظیم شود. همچنین این قسمت تگ HTML را نیز ساپورت میکند.
    کد PHP:
    <b>bold</b>, <strong>bold</strong>
    <
    i>italic</i>, <em>italic</em>
    <
    a href="URL">inline URL</a>
    <
    code>inline fixed-width code</code>
    <
    pre>pre-formatted fixed-width code block</pre
    بر روی دکمه New در بخش Operations Steps جهت انجام تنظیمات ارسال پیغام ها که به چه افرادی و از چه طریقی فرستاده شود کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: operations details configuration in zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 25.4 کیلو بایت

در بخش Operation details در قسمت Send to User groups ما میتوانیم گروهی که قصد داریم پیغام ها و آلارم ها و ... به آنها ارسال شود را انتخاب کنیم و در قسمت Send to Users هم ما میتوانیم فقط یوزر هایی که باید به آنها پیغام ها و ... ارسال شود را انتخاب کنیم. این بخش اختیاری میباشد و به دلخواه خود میتوانید تنظیم کنید که پیغام ها و هشدارها به گروه ارسال شود یا به یک یوزر خاص. در اینجا من گروهی ایجاد کردم که چند تا یوزر در آن گروه قرار دادم و از قسمت Send to User groups تعیین میکنم که هشدارها و پیغام های من به این گروهی که مد نظرم هست ارسال بشود.

برای اضافه کردن یک گروه بر روی دکمه Add از قسمت Send to User groups کلیک کنید و از پنجره باز شده (پنجره User groups) گروه کاربری خود را انتخاب کنید. در این آموزش من گروه کاربری Zabbix administrators را انتخاب کردم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: user group selected in zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 4.3 کیلو بایت

از بخش Send only to هم گزینه telegram_notification که در مراحل قبل از تب Media ایجاد کردیم را انتخاب میکنیم که هشدارها و پیغام های مورد نظرمان را از طریق این مدیا به اطلاع کاربران برساند.

در آخر بر روی دکمه Add کلیک کنید که تنظیمات Action که ایجاد کردیم ساخته شود.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: operations finish configuration in zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 16.0 کیلو بایت

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: action finish zabbix configuration linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 18.0 کیلو بایت

تنظیمات Users

آخرین مرحله تنظیم کردن اینکه چه کسی alert ها را دریافت کند، میباشد. به منوی Administration و Users رفته سپس یوزری که مد نظر شماست که پیغام ها و آلارم ها را دریافت کند انتخاب کنید. سپس به منوی Media رفته و بر روی Add کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: media tab in zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 8.3 کیلو بایت

از پنجره باز شده ( پنجره Media) در قسمت Type نوع مدیایی که قرار هست از طریق آن آلارم ها و هشدارها ارسال شود را انتخاب میکنیم. (مدیای telegram_notification را که در مراحل قبل ایجاد کردیم را انتخاب کنید). در قسمت Send to باید Telegram ID که در مراحل قبل ایجاد کردیم را وارد کنیم. (در این مثال آیدی تلگرام ما 111600348 بود). در بخش Use if severity میتوانید تعیین کنید که چه نوع از هشدارها برای یوزر مد نظرتان ارسال شود. هر کدام را که نمیخواهید تیک آنرا بردارید و به دلخواه تنظیمات خود را انجام دهید سپس روی دکمه Add کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: media configuration on zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 7.4 کیلو بایت

بر روی دکمه Update کلیک کنید تا تغییراتی که اضافه کردید اعمال شود.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: media configuration update on zabbix linux-zone.org.PNG مشاهده: 1 حجم: 9.9 کیلو بایت

کار به اتمام رسیده است. کافیست منتظر بمانید یکی از Alert های زبیکس فعال شود و آن پیغام/هشدار را سرور زبیکس به کانال/گروه تلگرام که تعیین کردیم ارسال شود. در اینجا چند نمونه هشدار که از طرف سرور zabbix من به ربات تلگرامی که ایجاد کردم ارسال شده، را مشاهده میکنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: zabbix notification send to channel or group in telegram.png مشاهده: 1 حجم: 39.4 کیلو بایت

شما میتوانید پیغام ها را به دلخواه خود تنظیم کنید که چه مقدار از متن هشدار به کانال یا گروه تلگرام تان ارسال شود. براتون آرزوی موفقیت دارم امیدوارم آموزش مفید واقع شده باشد. همچنان با ما باشید.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 11-01-2021, 01:00 AM.

سلام ممنون بابت آموزش کاربردیتون اما من نتونستم طبق اموزش نتیجه بگیرم ! توی مرحله ای که تست ارتباط zabbix با تلگرام هست خطا میده که command not founf . من کلا طبق آموزشتون رفتم ! میشه راهنمایی کنید ایراد میتونه از کجا باشه ؟ بازم ممنون
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 07-29-2017, 09:33 AM.

کامنت

نوشته شده توسط shabgard مشاهده پست
      سلام ممنون بابت آموزش کاربردیتون اما من نتونستم طبق اموزش نتیجه بگیرم ! توی مرحله ای که تست ارتباط zabbix با تلگرام هست خطا میده که command not founf . من کلا طبق آموزشتون رفتم ! میشه راهنمایی کنید ایراد میتونه از کجا باشه ؟ بازم ممنون
      سلام و احترام چه دستوری رو در ترمینال وارد میکنید؟ لطفا دستوری که میزنید به همراه error تان را در اینجا جهت بررسی بگذارید.

من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

کامنت

سلام مجدد
        این دستور رو وارد می کنم

برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	Capture.JPG
نمایش ها:	1
اندازه:	49.1 KB
شناسه:	17449

کامنت

سلام مجدد
          این دستور رو وارد می کنم

[ATTACH=CONFIG]5654[/ATTACH]
          فایل شما syntax error داره میده. محتویات فایل پایتون تون رو بگذارید اینجا بررسی کنم ببینم چه مشکلی هست.

کامنت

نوشته شده توسط amir مشاهده پست
            فایل شما syntax error داره میده. محتویات فایل پایتون تون رو بگذارید اینجا بررسی کنم ببینم چه مشکلی هست.
            کجاست مسیرش ؟ ببخشید من یکم تازه کارم توی لینوکس

کامنت

کجاست مسیرش ؟ ببخشید من یکم تازه کارم توی لینوکس
              توی عکسی که فرستادید هست و در بالا هم خودتان اشاره کردید. به مسیر /usr/lib/zabbix/alerscripts/ برید و فایل telegram_notification.py را باز کنید و محتویاتی که درون فایل هست رو اینجا بگذارید.

کامنت

توی عکسی که فرستادید هست و در بالا هم خودتان اشاره کردید. به مسیر /usr/lib/zabbix/alerscripts/ برید و فایل telegram_notification.py را باز کنید و محتویاتی که درون فایل هست رو اینجا بگذارید.
                اهان نمیدونستم اینی که میگین همون فایله :Connie_twiddle-thum

اندازه:	55.1 KB
شناسه:	17450

کامنت

اهان نمیدونستم اینی که میگین همون فایله :Connie_twiddle-thum

[ATTACH=CONFIG]5655[/ATTACH]
                  شما کد رو اشتباه وارد کردید. اول از همه علامت شارپ "#" رو در خط اول جا گذاشتید. دوم اینکه token رو اشتباه زدید اونم بررسی کنید.
                  نمونه زیر را مشاهده کنید :
                  کد PHP:
                  #!/usr/bin/env python

import telebot,sys

BOT_TOKEN
                  DESTINATION=sys.argv[1]
                  SUBJECT=sys.argv[2]
                  MESSAGE=sys.argv[3]

tb.send_message(DESTINATION,SUBJECT '\n' MESSAGEdisable_web_page_preview=Trueparse_mode='HTML'

کامنت

شما کد رو اشتباه وارد کردید. اول از همه علامت شارپ "#" رو در خط اول جا گذاشتید. دوم اینکه token رو اشتباه زدید اونم بررسی کنید.
                    نمونه زیر را مشاهده کنید :
                    کد PHP:
                    #!/usr/bin/env python

import telebot,sys

BOT_TOKEN
                    DESTINATION=sys.argv[1]
                    SUBJECT=sys.argv[2]
                    MESSAGE=sys.argv[3]

عرضم بحضورتون که توکن رو فقط وسطش رو برداشته بودم توی عکس # رو ولی اضافه کردم الان طبق عکس. ولی حالا یه ارور بدتر داد :-(

اندازه:	106.4 KB
شناسه:	17451

نام:	Capture2.JPG
اندازه:	36.3 KB
شناسه:	17452

کامنت

عرضم بحضورتون که توکن رو فقط وسطش رو برداشته بودم توی عکس # رو ولی اضافه کردم الان طبق عکس. ولی حالا یه ارور بدتر داد :-(
                      [ATTACH=CONFIG]5658[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]5659[/ATTACH]
                      به اسکریپت پایتون تون پرمیژن و دسترسی های کافی رو دادید ؟ اگر نه از دستورات زیر استفاده کنید.
                      کد PHP:
                      # chown -R zabbix telegram_notification.py
                      # chmod +x telegram_notification.py 
                      اگر مرحله بالا رو انجام ندادید بعد از دادن دسترسی ها مجدد تست بگیرید.

اگر انجام داده بودید بعد دستور ls -la رو بزنید و خروجی شو بذارید اینجا لطفا

کامنت

[ATTACH=CONFIG]5658[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]5659[/ATTACH]
                        دستوری که وارد کردید فکر کنم به اشتباه زدید. توی مسیر alertscript دستور زیر را وارد کنید.
                        کد PHP:
                        ./telegram_notification.py 111600348 1111 2222 
                        به جای 111600348 آیدی چت تلگرام تون رو وارد کنید. و به جای 1111 و 2222 عنوان و متن پیغام تون رو وارد کنید.
                        اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                        در حال انجام ...
                        X