اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نحوه نصب لینوکس روی USB فلش و اجرا کردن آن روی هر کامپیوتری

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه نصب لینوکس روی USB فلش و اجرا کردن آن روی هر کامپیوتری

این مقاله همه چیز درباره نصب آخرین سیستم عامل لینوکس روی usb فلش (یک سیستم عامل شخصی سازی شده قابل کانفیگ و نه یک usb درایو live)، شخصی سازی آن و استفاده از آن روی هر سیستمی که به آن دسترسی داشته باشید میباشد. در اینجا من از Ubuntu 18.10 برای این مقاله استفاده میکنم. (اما شما میتوانید هر توزیع لینوکسی دیگری را استفاده کنید)

تجهیزات مورد نیاز :
    • یک usb درایو 4 گیگ یا بیشتر (آنرا main usb مینامیم)
    • یک usb drive دیگر یا دیسک dvd برای استفاده کردن به عنوان مدیای نصب bootable لینوکس
    • فایل ISO سیستم عامل لینوکس برای مثال Ubuntu 18.10
    • یک سیستم (نگران سیستم نباشید، اتفاقی برایش نخواهد افتاد)

نکته :‌ از سیستم عامل لینوکس 32 بیت استفاده کنید که با هر سیستم موجودی سازگار باشد.

تمام تجهیزات مورد نیاز بالا را جمع آوری کنید.

همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

بوتیبل کردن ISO لینوکس در USB فلش با استفاده از Unetbootin

دستور dd برای بوتیبل کردن ISO انواع لینوکس (اوبونتو، کالی لینوکس و ...)

نحوه ساخت USB بوتیبل در اوبونتو

یک اسکریپت برای ایجاد USB بوتیبل از روی ISO در Linux

مرحله 1 : ایجاد مدیای نصب Bootable لینوکس

از فایل image سیستم عامل لینوکس خود استفاده کنید و یک usb بوتیبل نصب بسازید. شما میتوانید از هر نرم افزاری مانند Unetbootin, Gnome Disk Utility, Yumi Multi Boot, xboot, Live USB Creator برای ایجاد usb bootable با کمک فایل iso image استفاده کنید.

همچنین شما میتوانید از DVD Disk استفاده کنید و iso image را روی آن نصب کنید. (البته این روش قدیمی شده است)

مرحله 2 : ایجاد پارتیشن ها روی USB درایو اصلی

شما باید با استفاده از Gparted یا ابزار Gnome DIsk دو پارتیشن روی usb درایو اصلی ایجاد کنید.
    • پارتیشن root با فرمت ext4 با سایز منطبق بر استفاده خود
    • به صورت دلخواه شما میتوانید بقیه فضا را به عنوان پارتیشن FAT و برای استفاده از آن به عنوان یک usb درایو نرمال استفاده کنید.

در اینجا من usb درایو 15 گیگابایت دارم و یک پارتیشن root در حجم 5 گیگ ایجاد کردم و مابقی 10 گیگ را به عنوان پارتیشن نرمال FAT در نظر گرفتم. در نتیجه usb درایو 15 گیگابایتی من به درایو 10 گیگی برای استفاده نرمال روی هر کامپیوتری تبدیل شد.

این مرحله را شما میتوانید در هنگام نصب لینوکس نیز انجام دهید اما در هنگام نصب سیستم عامل لینوکس مانند Arch Linux بسیار دشوار خواهد بود.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 1.png مشاهده: 0 حجم: 47.9 کیلو بایت

به محض اینکه شما پارتیشن مورد نیاز را روی usb درایو اصلی ایجاد کردید اکنون یک نفس عمیق بکشید زیرا زمان آن رسیده که به قسمت نصب لینوکس بروید.

مرحله 3 : نصب لینوکس روی USB درایو

1 - ابتدا سیستم عامل لینوکس (اوبونتو 18.10)‌ را از مدیای نصب بوتیبل خود boot کنید و از قسمت live نرم افزار نصب را باز کنید. قسمت live اوبونتو 18.10 شبیه به زیر میباشد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 2.png مشاهده: 0 حجم: 1.73 مگابایت

2 - صفحه خوشامد گویی Installer نمایان خواهد شد. زبان را از آنجا انتخاب کنید و روی continu کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 3.png مشاهده: 0 حجم: 27.6 کیلو بایت

3 - Keybard Layout را انتخاب و ادامه دهید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 4.png مشاهده: 0 حجم: 61.5 کیلو بایت

4 - اگر میخواهید Ubuntu‌ را در هنگام نصب update کنید، Wifi مورد نظرتان را انتخاب کنید. من این مرحله را نادیده گرفتم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 5.png مشاهده: 0 حجم: 48.9 کیلو بایت

5 - Installation Type و Third party installation را با توجه به دلخواه خود انتخاب کنید و ادامه دهید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 6.png مشاهده: 0 حجم: 50.8 کیلو بایت

6 - در اینجا گزینه Something Else Option را انتخاب کنید. (اجباری میباشد) و ادامه دهید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 7.png مشاهده: 0 حجم: 65.3 کیلو بایت

7 - این مرحله بسیار مهم است و شما نیاز دارید که ببینید USB درایو اصلی تان در کجا mount شده است.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 8.png مشاهده: 0 حجم: 60.7 کیلو بایت

اینجا برای من /dev/sda هارد دیسک internal کامپیوتر میباشد و من در /dev/sdb مدیای نصب اوبونتوی خود را از قسمت live بوت شده mount کردم.

پارتیشن /dev/sdc درایو usb اصلی من میباشد که من میخواهم سیستم لینوکسم را روی آن نصب کنم و در حقیقت همان مکانیست که در مرحله 2 در آن دو پارتیشن ایجاد کردم. اگر مرحله 2 را صرف نظر کردید میتوانید در این پنجره این کار را انجام دهید.

ابتدا mount point اولین پارتیشن روی این usb درایو اصلی را به root تغییر دهید. (/) و همانطور که در مربع قرمز دوم مشاهده میکنید دیوایس مربوط به نصب bootloader را همان usb درایو اصلی انتخاب کنید.

در اینجا پارتیشن /dev/sdc پارتیشن مربوط به usb درایو اصلی من است. این مهم ترین مرحله در این مقاله است و اگر به درستی انجام نشود سیستم تان تنها روی کامپیوتر موجود که در حال استفاده از آن هستید boot خواهد شد که دقیقا مخالف هدفیست که شما از دنبال کردن این مقاله دارید.

به محض اینکه این مرحله تمام شد آن را چک کنید و روی continue کلیک کنید. شما یک پنجره کوچک دریافت خواهید کرد که دیوایس ها و درایوی که مورد تغییر قرار خواهند گرفت را نمایش میدهد.

8 - مطمئن شوید که دیوایس و درایو های نمایش داده شده روی این پنجره از usb درایو اصلی شما باشید که در اینجا برای من /dev/sdc میباشد. روی continue کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 9.png مشاهده: 0 حجم: 71.2 کیلو بایت

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 9-1.png مشاهده: 0 حجم: 69.7 کیلو بایت

9 - اکنون Region خود را انتخاب کنید و روی Continue کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 10.png مشاهده: 0 حجم: 167.8 کیلو بایت

10 - username و password و hostname و غیره را اضافه کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 11.png مشاهده: 0 حجم: 43.5 کیلو بایت

11 - اجازه دهید تا نصب تمام شود.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 12-1.png مشاهده: 0 حجم: 158.8 کیلو بایت

12 - بعد از تمام شدن نصب restart را کلیک کنید و مدیای نصب را خارج کنید و روی Enter کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 13.png مشاهده: 0 حجم: 1.59 مگابایت

13 - شما با موفقیت سیستم عامل لینوکس خود را روی usb درایو خود نصب کردید و میتوانید آنرا روی هر کامپیوتری استفاده کنید. اکنون شما میتوانید usb درایو را به هر سیستمی متصل کنید و به آسانی با انتخاب usb از گزینه های boot در هنگام بوت شدن سیستم خود را روی آن pc استارت کنید.

مرحله 4 : Customize سازی سیستم Ubuntu

اکنون تنها کافیست سیستم خود را روی هر کامپیوتری boot کنید و customize را شروع کنید. شما میتوانید هر نرم افزاری که میخواهید نصب کنید. میتوانید them, icon و docker مربوط به نصب را عوض کنید.

شما میتوانید اکانت های آنلاین خود را روی آن اضافه و ذخیره کنید. شما میتوانید هر چیزی را میخواهید نصب/تغییر و شخصی سازی کنید. تمام تغییرات دائمی خواهند بود. آنها بعد از reboot یا بوت کردن روی سیستم دیگر تغییر یا ریست نخواهند شد.

تصویر زیر تغییرات من روی اوبونتو 18.04 را نمایش خواهد داد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 14.png مشاهده: 0 حجم: 426.2 کیلو بایت

فایده اصلی این روش این است که شما میتوانید دیتای شخصی خود را استفاده کنید،‌ و همچنین اکانت های آنلاین خود را به صورت امن روی هر سیستمی به کار بگیرید،‌ همچنین میتوانید ارتباطات امن آنلاین را روی هر کامپیوتر موجودی انجام دهید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود. اگر هر گونه سوالی داشتید آنرا با ما در اینجا مطرح کنید.
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 04-13-2020, 10:11 PM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X