اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نحوه نصب و راه اندازی میل سرور (postfix) با استفاده از SpuirrelMail" webmail" در ubuntu و debian

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه نصب و راه اندازی میل سرور (postfix) با استفاده از SpuirrelMail" webmail" در ubuntu و debian

ایجاد یک mail server روی سرورهای قدرتمند لینوکس در حقیقت میتواند یکی از ضروری ترین مواردی باشد که هر ادمین سیستمی نیاز به انجام آن در طور کانفیگ کردن سرورش برای اولین بار دارد. اگر نمیدانید این به چه معناست خیلی ساده است اگر شما website مانند example.com دارید میتوانید یک اکانت ایمیل همانند username@example.com ایجاد کنید و به جای استفاده از سرویس هایی مانند Hotmail , Gmail و Yahoo از سرور خودتان برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده کنید.
    نصب و راه اندازی mail server در لینوکس

همچنین توصیه میشود مطالعه فرمایید :

آموزش نصب و راه اندازی میل سرور در لینوکس (این آموزش به روزتر میباشد)

در این مقاله نحوه نصب postfix با استفاده از اپلیکیشن وب میل squirrelmail و پیش نیاز های آن روی سرورهای دبیان و اوبونتو آموزش میدهیم.

مرحله اول : نصب apache2 و php5
    1 - به منظور ایجاد یک میل سرور پویا با استفاده از squirrelmail باید اول پکیج های appache2 و php5 را نصب کنید. برای این منظور دستورات زیر را اجرا میکنیم :
    کد:
    $ sudo apt-get update
    $ sudo apt-get install apache2 php5
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Install-Apache-and-PHP.png نمایش ها:	1 اندازه:	143.5 KB شناسه:	19725

مرحله 2 : نصب میل سرور postfix
    2 - postfix یک عامل انتقال دهنده میل (mail transfer agent) یا MTA میباشد که نرم افزار مسئول دریافت و ارسال ایمیل هاست.پس ایجاد یک میل سرور کامل ضروریست.

برای نصب آن روی ubuntu/debian و یا حتی mint دستور زیر را اجر کنید :
    کد:
    $ sudo apt-get install postfix

در طول نصب از شما میخواهد که فایل پیش فرض تنظیمات را برای سرورتان انتخاب کنید :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Select-Postfix-Configuration.png نمایش ها:	1 اندازه:	68.3 KB شناسه:	19724

3 - سپس نوع تنظیمات mail را از شما خواهد پرسید که internet site را انتخاب میکنیم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Select-Mail-Configuration.png نمایش ها:	1 اندازه:	49.7 KB شناسه:	19723

4 - اکنون domain name که برای ارسال و دریافت ایمیل میخواهید از ان استفاده کنید به صورت کامل وارد میکنید :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	System-Mail-Name.png نمایش ها:	1 اندازه:	62.5 KB شناسه:	19722

5 - بعد از تنظیم FQDN باید با استفاده از دستور زیر mail server postfix را restart کنیم :
    کد:
    $ sudo service postfix restart

مرحله 3 : نصب dovecot
    6 - dovecot یک عامل تحویل mail میباشد که ایمیل ها را از/به میل سرور تحویل میدهد. برای نصب آن دستور زیر را اجرا میکنیم :
    کد:
    $ sudo apt-get install dovecot-imapd dovecot-pop3d
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Install-Dovecot.png نمایش ها:	1 اندازه:	138.6 KB شناسه:	19721

در طول پروسه نصب از شما میپرسد که آیا میخواهید یک self-signed ssl certificate ایجاد کنید؟ که شما yes را انتخاب کنید :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Create-SSL-Certificate.png نمایش ها:	1 اندازه:	58.9 KB شناسه:	19720

7 - سپس hostname خود را برای استفاده در ssl certificate وارد میکنیم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Hostname-to-use-SSL.png نمایش ها:	1 اندازه:	52.3 KB شناسه:	19719

8 - در اینجا سرویس dovecot را با استفاده از دستور زیر restart میکنیم :
    کد:
    $ sudo service dovecot restart

مرحله 4 : نصب squirrelmail
    9 - squirelmail در حقیقت یک میل سرور است که شما برای مدیریت ایمیل ها روی سرورتان از آن استفاده خواهید کرد ویک اینترفیس وب ساده برای انجام تسک ها دارد. و میتواند با استفاده از نصب ماژول ها و تم های بیشتر customize گردد :
    کد:
    $ sudo apt-get install squirrelmail
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Install-Squirrelmail.png نمایش ها:	1 اندازه:	123.9 KB شناسه:	19718

10 - بعد از نصب برای کانفیگ آن دستور زیر را باید اجرا کنیم :
    کد:
    $ sudo squirrelmail-configure
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Configure-Squirrelmail.png نمایش ها:	1 اندازه:	109.9 KB شناسه:	19717

11 - در این مرحله به منظور ویرایش کردن تنظیمات سرور باید عدد 2 را وارد کنیم و به قسمت تنظیمات زیر وارد شویم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Configure-Server-Settings.png نمایش ها:	1 اندازه:	109.1 KB شناسه:	19716

12 - اکنون به منظور تغییر domain name و وارد کردن domain خودتان مثلا example.com عدد 1 را وارد میکنیم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Set-Domain-Name.png نمایش ها:	1 اندازه:	120.0 KB شناسه:	19715

13 - برای بازگشت به منوی اصلی R مینویسیم و کلید enter را فشار میدهیم. برای تنظیم general options عدد 4 را وارد میکنیم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Configure-General-Options.png نمایش ها:	1 اندازه:	117.9 KB شناسه:	19714

آیا قسمت "Allow server-side sorting" را میبینید؟ برای تغییر آن عدد 11 را وارد کنید و برای ویرایش مقدار آن از false به true کلید "y" را وارد میکنیم و سپس enter میکنیم و برای ذخیره تنظیمات کلید "S" را وارد میکنیم.

اکنون فایل تنظیمات پیش فرض را به منظور دسترسی به اینترفیس وب در دایرکتوری appache2 کپی میکنیم :
    کد:
    $ sudo cp /etc/squirrelmail/apache.conf /etc/apache2/sites-available/squirrelmail.conf

و با استفاده از دستور زیر آن را فعال مینماییم :
    کد:
    $ sudo a2ensite squirrelmail.conf

14 - اکنون میتوانید با تایپ کردن example.com/squirrelmail در مرورگر خود به پنل آن لاگین کنید :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Access-Squirrelmail۱.png نمایش ها:	1 اندازه:	39.1 KB شناسه:	19713

مرحله 5 : ساخت یوزر mail
    15 - به منظور شروع کردن کار با webmail در squirrelmail شما باید یک کاربر جدید ایجاد کنید که با استفاده از دستور زیر انجام میشود :
    کد:
    $ sudo useradd myusername

به جای myusername نام یوزری که میخواهید قرار دهید و برای ساختن پسورد برای username خود دستور زیر را اجرا کنید :
    کد:
    $ sudo passwd myusername

16 - با استفاده از دستور زیر برای یوزری که ایجاد کردید یک دایرکتوری home در مسیر /var/www/html/myusername ایجاد کنید و آن را با عنوان دایرکتوری home پیش فرض قرار دهید :
    کد:
    $ sudo mkdir -p /var/www/html/myusername
    $ usermod -m -d /var/www/html/myusername

17 - اکنون به صفحه login برگردید و username و password کاربری که اخیرا ساختید را وارد کنید :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Access-Squirrelmail۱.png نمایش ها:	1 اندازه:	39.1 KB شناسه:	19713

اینجا با پیغام error زیر سوپرایز خواهید شد :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Login-to-Squirrelmail.png نمایش ها:	1 اندازه:	21.6 KB شناسه:	19712

که تنها به دلیل مشکل در پرمیژن ها میباشد. شما باید به username جدیدتان permission کامل روی دایرکتوری home ان یوزر بدهید :
    کد:
    $ sudo chown -R myusername:myusername /var/www/html/myusername

18 - بعد از اینکه پرمیژن تعریف شد شما قادر به login در squirrelmail هستید :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Squirrelmail-Webmail.png نمایش ها:	1 اندازه:	66.0 KB شناسه:	19711

شما میتوانید ارسال ایمیل از آن را تست کنید و یا حتی با ارسال ایمیل از یک آدرس ایمیل دیگر به myusername@example.com ایمیل دریافت کنید. فراموش نکنید که به جای myusername نام یوزری که ساختید را قرار دهید.

اگر هر گونه error دیگری دریافت کردید تنها کافیست فایل “/var/log/mail.err” را بررسی کنید. تمامی error ها در این مسیر ذخیره میشوند و شما راه خود را گم نخواهید کرد. :)

آیا تابه حال ایجاد یک میل سرور را امتحان کرده اید؟ کارایی آن چگونه بوده است؟ آیا از squirrelmail یا هر گونه mail server دیگری استفاده کرده اید؟ نظر شما درباره آن چیست؟ خوشحال میشیم تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید

موفق باشید
    محمد هابیلی
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 03-19-2020, 03:20 AM.

با سلام خدمت شما دوست گرامی

بنده مراحل گفته شده را به ترتیب در مودل پیش بردم. اما در قسمت لاگین squirrel همچنان پیغام ERROR: Connection dropped by IMAP server. نمایش داده می*شود.
    پیغام خطای موجود در فایل mail.err نیز به این شرح است :
    کد:
    Dec 30 16:40:42 moodle dovecot: imap: Error: user root: Invalid settings in userdb: userdb returned 0 as uid
    Dec 30 16:40:42 moodle dovecot: imap: Error: Invalid user settings. Refer to server log for more information.
    Dec 30 16:41:39 moodle dovecot: imap: Error: user root: Invalid settings in userdb: userdb returned 0 as uid
    Dec 30 16:41:39 moodle dovecot: imap: Error: Invalid user settings. Refer to server log for more information.
    Dec 30 16:48:07 moodle dovecot: master: Error: systemd listens on port 993, but it's not configured in Dovecot. Closing.
    Dec 30 16:48:07 moodle dovecot: master: Error: systemd listens on port 993, but it's not configured in Dovecot. Closing.
    در صورت ارایه لینکی برای رفع موضوع بسیار ممنون خواهم شد.
    البته برای همین راهنمایی که تهیه کرده بودید، نیز بسیار قدردان شما هستم

با احترام - محمد
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 12-30-2015, 10:20 PM.

کامنت

نوشته شده توسط mohamm مشاهده پست
      با سلام خدمت شما دوست گرامی

بنده مراحل گفته شده را به ترتیب در مودل پیش بردم. اما در قسمت لاگین squirrel همچنان پیغام ERROR: Connection dropped by IMAP server. نمایش داده می*شود.
      پیغام خطای موجود در فایل mail.err نیز به این شرح است :
      کد:
      Dec 30 16:40:42 moodle dovecot: imap: Error: user root: Invalid settings in userdb: userdb returned 0 as uid
      Dec 30 16:40:42 moodle dovecot: imap: Error: Invalid user settings. Refer to server log for more information.
      Dec 30 16:41:39 moodle dovecot: imap: Error: user root: Invalid settings in userdb: userdb returned 0 as uid
      Dec 30 16:41:39 moodle dovecot: imap: Error: Invalid user settings. Refer to server log for more information.
      در صورت ارایه لینکی برای رفع موضوع بسیار ممنون خواهم شد.
      البته برای همین راهنمایی که تهیه کرده بودید، نیز بسیار قدردان شما هستم

با احترام - محمد

در صورت نیاز مشخصات سرورتون رو ارسال کنین تا سرویس مربوطه رو براتون نصب / راه اندازی / پیکربندی کنم.
      آخرین ویرایش توسط masome vahid; در تاریخ/ساعت 12-31-2015, 08:08 PM.

کامنت

تنظیمات مربوط به پورت 993 را در فایل dovecot.conf از حالت کامنت دربیارید همچنین از باز بودن این پورت روی فایروال هم مطمئن شوید.
        Instagram : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

Voip Trainer - Asterisk - Elastix - Agi Programming- NewRock

Voip Expert :ASTERISK-ELASTIX-NewRock Certified-With Experience of Working With
        Sangoma-Digium-Openvox-Synway-Atcom-Quintum Tenor-Polycom-Yealink-Rtx-Snom
        Cisco Collaboration - CME-CUCM-CUPs-CUC-WEBEX
        LPI ( Fundamental - LPI1 and LPI2 ) - Monitoring: ZABBIX-VOIPMONITOR-NAGIOS - CCNA

Linkedin Profile : https://www.linkedin.com/in/masuma-vahid-26b17b66/

کامنت

نوشته شده توسط masome vahid مشاهده پست
          تنظیمات مربوط به پورت 993 را در فایل dovecot.conf از حالت کامنت دربیارید همچنین از باز بودن این پورت روی فایروال هم مطمئن شوید.
          با سلام خدمت شما دوست گرامی و جناب Sunland عزیز.
          ممنون از پیگیریتون.
          دوستان مشکل رو حل کردم. مشکل چند تا دسترسی بود که باید داده می شد، یعنی لاگ Dovecot رو دیدم بعد از روی اون اقدام کردم. و دو تا فولدر هوم یوزر نیز ایجاد نشده بود که اون رو هم دستی ایجاد کردم.

فکر کنم توی دستور usermod -m -d /var/www/html/mailuser یه اشکالی باشه حداقل تو دیستروی مودل کرنل Debian 3.16 که این طور باید باشه.

حالا الان چون ویرچوال هاستینگ راه اندازی کردم، دارم روی میل سرور کار می کنم که برای دامین های مختلفم بتونم میل یوزر داشته باشم.

بازم ممنونم
          ارادت- محمد
          آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-03-2016, 10:15 AM.

کامنت

با سلام خدمت دوستان گرامی

من تمام مراحل تا اوناجایی کهsquirrelmail رو فعال میکنیم به نظر خودم درست انجام دادم مراحل رو

ولی وقتی example.com/squirrelmail رو در مروگر خودم وارد میکنم ارور
            server not found میده نمیدونم واقعا مشکل از کجاس و یک کاربر مبتدی هستم
            اگه میشه در این ضمینه کمکم کنید ممنون از شما

کامنت

آپاچی رو ریستارت کن درست میشه
              service apache2 restart

کامنت

سلام من این کارا رو که گفتین انجام دادم و لاگین هم میکنم اما بعدش صفحه خالی میاد یه صفحه سفید
                لطفا کمک کنید
                فایل های پیوست شده

کامنت

با سلام
                  من از آموزش مفیدتون استفاده کردم. خیلی مفید بود. ولی من بالینکه آپاچی را ریست هم کردم و تمام مراحل درست پیش رفته است ولی example.com/squirrelmail را که میزنم خطای 404 میده و پیدا نمی کند
                  لطفا راهنمایی کنید
                  با تشکر

کامنت

سلام دوستان. لطفا از این آموزش استفاده کنید. هم جدیدتره هم خودمم نصب و راه اندازی کردم ومشکلی نداره.

آموزش نصب و راه اندازی میل سرور لینوکسی با postfix و dovecot

با سپاس

کامنت

نوشته شده توسط Habili مشاهده پست
                      سلام دوستان. لطفا از این آموزش استفاده کنید. هم جدیدتره هم خودمم نصب و راه اندازی کردم ومشکلی نداره.

آموزش نصب و راه اندازی میل سرور لینوکسی با postfix و dovecot

با سپاس
                      من در مورد ابونتو مشکل دارم ولی در لینکی که فرمدید روی CentOS 7 آموزش داده شده

کامنت

شما postfix و dovecot رو در اوبونتو نصب کنید مابقی کانفیگ ها رو از روی همین آموزش برید جلو

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                        در حال انجام ...
                        X