اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

نحوه ایجاد Template در VMware ESXI و Deploy کردن یک ماشین

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

نحوه ایجاد Template در VMware ESXI و Deploy کردن یک ماشین

در این مقاله قصد بر این است، نحوه ایجاد کردن VM از طریق Template را در VMware ESXI مورد بررسی قرار دهیم. حتما به عنوان یک مدیر Virtualization یکی از کار های روزمره آماده سازی سرور و تحویل به کارشناسان واحد های دیگر میباشد اما انجام دستی این کار کمی وقت گیر میباشد. بطور مثال اگر بخواهیم از اول یک ویندوز سرور 2012 را نصب و آپدیت کنیم یا حتی بخواهیم اپلیکیشن هایی مانند Anti Virus و VMware Tools و خیلی موارد دیگر را انجام دهیم، همانطور که میبینید این عمل وقت گیر بوده و امکان دارد بعد از یک مدت انجام کارهای تکراری خسته کننده شود.

شما میتوانید تحویل یک ماشین مجازی را بصورت اتوماتیک انجام دهید، مثلا با استفاده از ابزار vRealize orchestrator که از محصولات VMware بوده تمام کارهایی که ما در محیط vSphere بصورت دستی انجام میدادیم را بصورت کاملا اتوماتیک انجام خواهد داد حتی به کاربران شما یک Panel مدیریتی میدهد که میتوانند خودشان بسته به نوع دسترسی، سرور های خود را درخواست داده و VRO به صورت اتوماتیک درخواست را انجام داده و در اختیار کاربر میدهد البته اگر درخواست نیاز به Approval نداشته باشد.

یکی روش خوب دیگر استفاده از Template بوده. Template یک نمونه از یک ماشین مجازی از پیش ساخته شده است که شما میتوانید از این Template ماشین مجازی مشابه اون Template ایجاد کنید. که در ادامه نحوه ایجاد Template را بررسی خواهیم کرد.

همچنین توصیه میشود مطالعه کنید :

آموزش نصب VMware ESXI 6.5

آموزش ساخت Virtual Machine در WMware ESXI

نحوه ایجاد یک Template

من از قبل یک ماشین مجازی که بر روی آن ویندوز سرور 2012 نصب کردم به همراه رول IIS و تمام نرم افزار های مورد نیاز به همراه تمام آپدیت ها را نصب کرده ام و موارد دیگری که شما قبل از تحویل یک ماشین مجازی انجام میدهد من این سیستم را به دامین Join نکردم چون بعضی از کاربران نیازی به Join کردن دامین نداشته پس باید از یک مکانیزمی استفاده کنم که در صورت نیاز بتوانم بصورت اتوماتیک Join به دامین را انجام بدهد. این مکانیزم Customization specification بوده که یک جورای مانند Sysprep بوده با این تفاوت که یک سری از عملیات مانند تنظیم کردن پسور لوکال Administrator و حتی join کردن به دامین را برای ما انجام میدهد.

مرحله اول : بررسی نحوه ایجاد Customization specification

نکته : برای انجام سناریو ایجاد Template، نیاز به vCenter میباشد.

به vSphere web client متصل شده و عمل لاگین را انجام دهید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 1.png مشاهده: 1 حجم: 108.9 کیلو بایت​​​

در صفحه اصلی بر روی Customization specification manager کلیک کرده تا وارد این صفحه بشوید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 3.png مشاهده: 2 حجم: 111.8 کیلو بایت

​​بر روی آیکون اضافه کردن که در شکل زیر نمایش داده شده کلیک کرده تا یک Customization را ایجاد کنیم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 4.png مشاهده: 1 حجم: 54.9 کیلو بایت​​

در صفحه بعد یک نام برای این Customization وارد کرده و سپس نوع سیستم عاملی که قرار است این Customized ما برای آن ایجاد شود را انتخاب کنید. من یک نام را وارد کرده و نوع را بر روی Windows قرار میدهم و Next را زده تا وارد صفحه بعد شویم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 5.png مشاهده: 1 حجم: 77.1 کیلو بایت​​

در بخش بعد نام سازمان و بخشی که این ماشین مجازی قرار است تحویل داده شود را وارد کنید. مثلا من اسم سازمان را Linux Zone و در Organization نام IT را قرار میدهم. این مفاهیم بسیار ساده بوده در اصل اطلاعاتی بوده که در زمان نصب یک OS شما وارد میکنید.
    ​​​برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 6.png مشاهده: 1 حجم: 68.3 کیلو بایت

بخش بعدی تنظیمات مربوط به نامگذاری سیستم عامل بوده، گزینه اول Enter a name نحوه کار به این صورت بوده که شما یک نام (بطور مثال - SRV2012) را وارد کرده و در پایین یک گزینه بوده که با زدن آن بصورت ترتیبی یک عدد بعد از این نام، برای Unique بودن نام گذاری ها اضافه خواهد شد. گزینه بعدی Virtual machine name بوده، شما در زمان Deploy کردن یک ماشین مجازی از طریق Template باید یک نام برای خود VM وارد کنید این اسم، نام سیستم عامل نبوده بلکه نام خود VM بوده که در vCenter نمایش داده میشود. این گزینه به اینصورت بوده که هر نامی که برای VM مشخص میکنیم برای نام سیستم عامل هم تنظیم خواهد شد.گزینه بعدی Enter a name in the clone/Deploy wizard بوده که در زمان Deploy کردن شما میتوانید نام سیستم عامل را انتخاب کرده من از گزینه دوم Virtual machine name استفاده خواهم کرد پس گزینه دوم را انتخاب و بر روی Next کلیک میکنم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 7.png مشاهده: 1 حجم: 80.3 کیلو بایت​​​

اگر از لایسنس برای سیستم عامل های خود استفاده میکنید میتوانید لایسنس خود را وارد کنید، من چون لایسنس ندارم این گزینه را غیر فعال و بر روی Next کلیک میکنم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 8.png مشاهده: 1 حجم: 76.1 کیلو بایت​​​

پسورد برای یوزر Local Administrator وارد کرده و میتوانید تنظیم کنید که بعد از Deploy شدن با یوزر Administrator لاگین کند یا نه؟ من یک پسورد وارد کرده و Next را کلیک میکنم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 9.png مشاهده: 1 حجم: 72.9 کیلو بایت​​​

Time Zone را وارد کرده و گزینه Next را کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 10.png مشاهده: 1 حجم: 69.2 کیلو بایت​​​

اگر نیاز دارید بعد از Deploy کردن یک دستوری را اجرا کنید آنرا در این قسمت وارد کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 11.png مشاهده: 1 حجم: 71.0 کیلو بایت​​​

در این قسمت شما میتوانید تنظیمات IP را بر روی DHCP تنظیم کنید یا اگر نیاز بوده تا یک سری از پارامترها را به صورت دستی ست کنید، حتی یک کارت شبکه اضافی را ADD کنید که برای این کار میتوانید از گزینه دوم استفاده کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 12.png مشاهده: 1 حجم: 76.0 کیلو بایت​​​

در این صفحه تنظیمات مربوط به Domain خود را وارد کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 13.png مشاهده: 1 حجم: 77.6 کیلو بایت​​​

اگر نیاز دارید که بعد از Deploy شدن یک SID جدید به سیستم عامل شما داده بشود تیک Generate SID را زده و بر روی Next کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 14.png مشاهده: 1 حجم: 72.3 کیلو بایت​​​

و در اخر Finish را زده. همانطور که در تصویر زیر میبینید من یک Customization با نام Win2012R2 دارم که با هم ایجاد کردیم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 15.png مشاهده: 1 حجم: 73.5 کیلو بایت​​​

خوب بعد از اینکه ما Customization را ایجاد کردیم قدم بعد نحوه گرفتن Template بوده. من از قبل یک ماشین مجازی آماده کردم که بر روی آن ویندوز 2012 R2 نصب کردم و همچنین رول IIS و در ضمن Join به دامین نبوده لذا از همین ماشین برای Template استفاده خواهم کرد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 16.png مشاهده: 2 حجم: 149.7 کیلو بایت​​​

برای تبدیل یک VM به Template کافی است بر روی ماشین مجازی کلیک راست کرده و گزینه Tempalte و Convert to template را انتخاب کنید.

نکته : برای Template گرفتن از یک ماشین مجازی، باید VM در حالت خاموش باشد.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 17.png مشاهده: 1 حجم: 150.7 کیلو بایت​​

گزینه Yes را به جهت ایجاد Template انتخاب کنید. برای دیدن Template کافی است به تب VM and Template رفته و Template خود را مشاهده خواهید کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 18.png مشاهده: 1 حجم: 131.0 کیلو بایت
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 19.png مشاهده: 2 حجم: 113.1 کیلو بایت

مرحله دوم : نحوه Deploy کردن یک VM جدید از Template

اولین قدم بر روی Template راست کلیک کرده و بر روی New VM from Template کلیک کرده.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 20.png مشاهده: 2 حجم: 126.7 کیلو بایت

در این صفحه یک نام برای ماشین مجازی و همچنین فولدری که این ماشین در آن قرار خواهد گرفت.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 21.png مشاهده: 1 حجم: 110.3 کیلو بایت

محل قرار گیری VM را مشخص کرده من چون بر روی Cluster خودم DRS را فعال کردم پس Cluster را انتخاب کرده تا خود Cluster بر اساس load، یکی از سرور ها را انتخاب کند.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 22.png مشاهده: 1 حجم: 102.1 کیلو بایت

Datastore مورد نظرتون برای ذخیره سازی فایل های خود VM را انتخاب کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 114.1 کیلو بایت

در این صفحه ما سه گزینه داریم که اول Customize the operation system که در صفحه بعد به شما این امکان را میدهد تا از Customization specification که قبلا ایجاد کرده اید را استفاده کنید گزینه دوم Customize this virtual machine's Hardware (Experimental) که به شما این امکان را میدهد تا مقدار Ram و Cpu و کلا سخت افزار ماشین مجازی را تغییر دهید و گزینه Power on virtual machine after creation به این معنی بوده که بعد از Deploy شدن, ماشین مجازی در حالت روشن بوده یا خاموش, من هر سه تا گزینه را در حالت انتخاب قرار داد و بر روی Next کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 24.png مشاهده: 3 حجم: 94.9 کیلو بایت

در این بخش Customization specification که قبلا درست کرده بودم را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 25.png مشاهده: 2 حجم: 102.0 کیلو بایت

اگر نیاز به تغییر سخت افزار ماشین مجازی خودتان داشته میتوانید در این بخش این کار را انجام بدهید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 26.png مشاهده: 2 حجم: 128.5 کیلو بایت

و در اخر Finish را زده تا عمل Deploy کردن VM شروع شد، شما.میتوانید روند کار را در Recent tasks مشاهده کنید.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 27.png مشاهده: 2 حجم: 105.5 کیلو بایت
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 28.png مشاهده: 2 حجم: 118.9 کیلو بایت

بعد از اتمام Deploy شدن خود ماشین مجازی، سیستم برای اعمال تنظیمات به Customization specigication نیاز به restart داشته و بعد از اتمام کار ماشین مجازی شما باید یک نام مطابق اون الگویی که شما تنظیم کرده بودید Join به دامین شده باشد. خوب بریم و یک نگاهی به ماشین مجازی Deploy شده بیندازیم.
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 31.png مشاهده: 2 حجم: 132.2 کیلو بایت

همانطور که میبینید تمام تنظیماتی که انتظار داشتیم اعمال شد ویندوز ما به دامین Join شده و همچنین رول IIS هم نصب شده است.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 16.png مشاهده: 1 حجم: 149.7 کیلو بایت

نکته آخر در مورد نحوه آپدیت کردن Template بوده که بطور مثال فرض کنید که شما یک Template دارید که الان نیاز بر این بوده تا یک نرم افزار خاص به این Template اضافه شود یا یک مثال عام تر این است که شما نیاز دارید هر یک ماه به یک ماه Template خود را آپدیت کرده و اخرین آپدیت های امنیتی را بر روی ان نصب کنید کاری که شما میتوانید انجام بدهید این بوده که Template را دوباره به VM تبدیل کرده تمام تغییرات را اعمال کرده و از دوباره VM را به Template تبدیل کنید. که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

برای تبدیل Template به VM فقط کافی است بر روی Template راست کلیک کرده و Convert to Virtual machine را کلیک کنید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید  نام: 30.png مشاهده: 1 حجم: 124.9 کیلو بایت

بعد از اعمال تغییرات ماشین مجازی را خاموش کرده و دوباره Convert to template را زده.

امیدوارم مفید واقع شده باشد.
    فایل های پیوست شده
    آخرین ویرایش توسط p30web; در تاریخ/ساعت 07-03-2018, 08:21 PM.
    اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
در حال انجام ...
X