اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

تفکیک خطوط در elastix و asterisk

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

تفکیک خطوط در elastix و asterisk

با سلام خدمت دوستان و سروران عزیز قصد دارم توی این آموزش روش تفکیک کردن خطوط در الستیکس و استریسک رو برای مدیریت بهتر تماس های ورودی و خروجی در کارت های آنالوگ رو برای شما شرح بدم.
    این آموزش رو شخص بنده برای اولین بار درست کردم و استفاده از اموزش های منطقه لینوکسی ها با کمی تغییر در عنوان و متن نوشته ها در سایت های مشابه به هیچ وجه مورد قبول منطقه لینوکسی ها نیست.
    گاهی اوقات شاید برای شما هم اتفاق بیوفته که پروژه ای در دست داشته باشید که مجبور بشید برای سه تا از خطوط pstn تون مسیری تعریف کنید که مثلا اگر تماسی از خط اول وارد سرور شد به ivr شماره یک وصل بشه یا اگر از خط دوم اومد ivr دیگری پخش بشه و اگر از خط سوم تماس ها وارد سرور شد به یک داخلی یا Q یا حتی ivr سومی که داخل سرور هست وصل بشه.

تفکیک خطوط خروجی در الستیکس و استریسک:
    برای این کار ابتدا وارد محیط شل الستیکس شده سپس با استفاده از یک ادیتور متن فایل
    dahdi-chanels.conft را باز کرده:
    کد PHP:
     vim/etc/asterisk/dahdi-chanels.conft 
    سپس شماره گروه ها و کانالها رو به این صورت عوض کنید:
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	Selection_111.jpg
نمایش ها:	1
اندازه:	10.4 KB
شناسه:	17480

بعدش از منوی pbx گزینه trunk و بعدش هم یک ترانک dahdi اضافه کرده مطابق شکل :

نام:	Selection_112.jpg
اندازه:	12.1 KB
شناسه:	17481

بعد از اینکه ترانک رو ادد کردین مطابق شکل یه اسم برای ترانک تون انتخاب کرده و outgoin seting رو روی g1 میزارین و بعدش هم که save رو بزنید تا تغییرات اعمال بشود:

نام:	Selection_113.jpg
اندازه:	11.1 KB
شناسه:	17482

همینطور به تعداد خط های که دارین ترانک dahdi اضافه کرده و یه اسم و یه outgoin setting براش انتخاب میکنید که میشه g4 , g3 , g2 ....
    من اینجا چون ۲ تا خط شهری دارم ۲تا ترانک درست کردم

بعدش میرین به قسمت outbound route اونجا مطابق شکل میگید که مثلا هر کی سر شماره ۸ رو گرفت از dahdi 1 بره بیرون
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-28-2015, 03:50 PM.

تفکیک خطوط ورودی در الستیکس و استریسک

تفکیک خطوط ورودی در الستیکس و استریسک:
    برای اینکه هر پورت fxo رو روی یه مقصد خاصی بفرستیم اولین کار اینکه که شماره چنل اون پورت رو بدونیم. مثلا خط 88504030 به پورت ۳ روی کارت وصله و شماره چنلش ۳ هستش.
    ابتدا میریم و در تب pbx از زیر منوی zapchannel DID و یه zapchannel میسازیم.
    اول که ازما یه شماره چنل میخواد باید بزنیم ۳ بعد کادر description که صرفا یه توضیحه مثلا management , f و سپس یه شماره did که این شماره مهمه مثلا میذاریم 4030 و یا هر عددی که خواستین بعد میریم سراغ تعریف روت ورودی:
    فقط کافیه در فیلد did شماره 4030 رو وارد کنیم و بعد روتش بدیم به اون مسیر که میخواهیم
    نکته مهم اینه که باید بریم در فایل dahdi-channel و کانتکس پورتها رو از from-pstn به from-zaptel تغییر بدیم و استریسک رو یه ریلود هم بدیم
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 11-01-2021, 01:48 AM.

کامنت

اگر بخواهم از کارت fxs و gateway E1 استفاده کنم ترانک و داخلیهام از چه نوعی باید باشه؟ Sip یا zap؟

کامنت

fxs , fxo ماژول هستند که روی کارت های استریسک (digium,openvox,sangoma,atcom,...) سوار میشن . شما وقتی کارت استریسک تون رو داخل سرور گذاشتین ابتدا از توی الستیکس چک کنید ببینید کارت رو دیتکت کرده یا نه ؟ سپس داخلی هاتون رو تعریف کنید شما میتونید داخلی هاتون رو بر اساس هر یک از پروتکل های که الستیکس ساپورت میکنه درست کنید ولی معمولا داخلی ها رو از نوع SIP یا IAX درست میکنن . iax برای جاهایی استفاده میشه که شبکه از سرعت پایینی برخوردار یا اینکه میخوان صدا رو از روی اینترنت انتقال دهند .در صورتی که شرکت تون از شبکه خوبی برخوردار میباشد از پرتکل sip استفاده کنید.

کامنت

من شنیدم کارتهای fxo رو باید با نوع zip ترانک کنم. ولی داخلیهامو نمیدونم. ولی الان شما میگین کارتهای fxo, fxs کلا از نوع sip تعریف کنم. باید چکار کنم؟

کامنت

خیر من گفتم داخلی هایی(Extenstions) که میخواهید داخل الستیکس درست کنید از نوع sip باشه . مدل کارت سخت افزاری که دارین چی هستش ؟

کامنت

نوشته شده توسط Mohammad مشاهده پست
              خیر من گفتم داخلی هایی(Extenstions) که میخواهید داخل الستیکس درست کنید از نوع sip باشه . مدل کارت سخت افزاری که دارین چی هستش ؟
              fxs new rock 96 port

کامنت

نیوراک گیت وی هست نه کارت . که 96 تا پورت داره شما میتونید روی تمام پورت هاش ماژول fxs بزارید که تلفن آنالوگ هاتون رو بش وصل میکنید یا اینکه روی تمام پورت هاش ماژول fxo بزارین که خطوط شهری تون رو بش وصل میکنید . اگه نیوراک شما تمام پورت هاش fxs هست پس یک گیت وی دیگه هم باید وجود داشته باشه که به اون خطوط شهری رو وصل کردن و این دوتا گیت وی رو با هم ترانک زدن . چندتا گیت وی نیوراک دارین به غیر از این ؟

کامنت

دو تا گیتوی fxs یک گیتوی fxo

کامنت

شما میتونید داخلی هاتون رو به صورت sip درست کنید .

کامنت

نوشته شده توسط Mohammad مشاهده پست
                      شما میتونید داخلی هاتون رو به صورت sip درست کنید .
                      ترانک گيتوي هاي fxs, fxo كه دارم از چه نوعی بايد باشند؟
                      آخرین ویرایش توسط eli777; در تاریخ/ساعت 01-16-2014, 05:49 PM.

کامنت

كسي نيست راهنماييم كنه؟ :(

کامنت

نوشته شده توسط eli777 مشاهده پست
                          كسي نيست راهنماييم كنه؟ :(
                          معمولا SIP Trunk میزنن

کامنت

بله همونطور که دوسمتونم mosi گفتند نیوراک sip ساپورت هستش و ترانکتون هم از نوع sip بزنین .

کامنت

وقتی که کارت آنالوگ و دیجیتال در کنار همدیگه داریم و بخواهم گروه کانال ها را تغییر بدهیم اگر دو پورت آنالوگ و یک کارت دیجیتال داشته باشیم ؛ گروه کانال 1 صفر باشه ، کانال 2 یک بشه ، کانال های دیجیتال را باید به 2,13 تغییر بدهیم؟؟؟ در ترانک مربوط به کارت دیجیتال باید بگیم به g2 بره؟؟؟

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                              در حال انجام ...
                              X