تایپ کردن در کامند لاین ساده نمی باشد . در ابتدا زمان زیادی وقت می برد تا یاد بگیرید چطور کامندهای گوناگون کار می کنند ولی حتی بعد از آن نیز شما باید در مورد اسامی فایلها و دایرکتوری ها بسیار دقیق باشید در غیر این صورت و دقیق نبودن شما باید کامندها را تکرار و تکرار کنید .

ولی !! همیشه در لینوکس راهی وجود دارد !! Bash دارای یک کامند داخلی به نام shop می باشد که به ما اجازه می دهد که option های گوناگونی برای command line ست کنید . برای مثال با زدن دستور

Shopt –s cdspell

ما به bash قابلیت تصحیح غلط های املایی هنگام تایپ نام دایرکتوری های را می دهیم به عنوان مثال اگر شما به جای اینکه برای رفتن به دایرکتوری یوزر vahid دستور cd /home/vahid را بزنید به صورت خودکار bash اشتباه شما را تصحیح کرده و شما را به نزدیک ترین دایرکتوری از نظر اسمی که در اینجا /home/vahid است منتقل می کند .

همچنین شما می توانید با استفاده از دستور

Shopt –s nocaseglob

در هنگامی که اسم یک فایل را می زنیم و tab را فشار می دهیم برای autocomplete ، bash برای ما search و جست جوی فایل را به صورت case-insensitive انجام می دهد . توجه کنید که در این مورد bash عملیات autocomplete را به صورت case insensitive انجام نمی دهد بلکه عملیات search را به این صورت انجام می دهد .

برای نمونه فرض کنید که شما می خواهید به دایرکتوری Desktop مراجعه کنید برای این منظور اگر قابلیت nocaseglob را فعال کرده باشید اگر ما عبارت cd desk* را استفاده کنیم ، به عبارتی از wild card ها استفاده کنیم بعد از زدن دستورات به طور خودکار ما به دایکتوری Desktop انتقال پیدا خواهیم کرد.

برای غیر فعال سازی قابلیتهای معرفی شده در بالا نیز کافیست به جای استفاده از سوییچ -s از سوییچ –u استفاده کنیم .

برای دیدن تمامی option های قابل ست کردن برای shell و همینطور فعال بودن و نبودن آنها نیز زدن دستور shop کافیست .

On به معنای فعال و off به معنای غیر فعال می باشد .