اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش تنظیمات اولیه میکروتیک (,Internet,IP address,DNS,Default Gateway,Time&Date,PPPo)

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

آموزش تنظیمات اولیه میکروتیک (,Internet,IP address,DNS,Default Gateway,Time&Date,PPPo)

سلام خدمت دوستان و سروران گرامی .
    توی این آموزش قصد دارم تنظیمات اولیه که باید روی یه میکروتیک انجام بشه از جمله آی پی دادن ؛دادن اینترنت به شبکه و تعریف فایروال و غیره تا جایی که بتونم به صورت تصویری از صفر آموزش بدم .
    و مهم نیست که از چه شرکتی اینترنت دارین وایرلس هست یا کابلی ؛کامل همه رو توضیح میدیم.
    پیش فرض ما اینه که مودم ADSL تون رو روی حالت Bridg گذاشتین . مثل این عکس که من انداختم از پورت مودم ADSL به پورت یک میکروتیک (Eth1) یه کابل شبکه زدم:
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنیدنام:	IMAG0775.jpgنمایش ها:	1اندازه:	1.03 MBشناسه:	17635
    نرم افزار WinBox رو اگه ندارین از این لینک (http://www.mikrotik.com/download) دریافت کرده و باز میکنم. منم مثل شما روی Brows میزنیم تا میکروتیک داخل شبکه مون رو پیدا کنه اینجا چون میکروتیک خام هست و هیچ آی پی نداره روی مک آدرسش کلیک میکنم و با یوزر Admin و بدون اینکه پسورد رو بزنین روی Conect کلیک میکنیم تا وارد محیط میکروتیک مون بشیم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Menu_212.png نمایش ها:	1 اندازه:	13.2 KB شناسه:	17636

اولین مرحله : (تنظیمات IP آدرس)

مطابق عکس از منوهای سمت چپ منوی IP و زیر منوی Address رو انتخاب میکنید که بعدش پنجره Address براتون باز میشه :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	214.png نمایش ها:	1 اندازه:	96.2 KB شناسه:	17637
    روی علامت + قرمز رنگ کلیک کنید تا پنجره آدرس باز بشه.
    بعد در قسمت Address رنج IP که میخواهید به شبکه داده بشه با SubnetMask رو وارد کنید که من 192.168.90.1/24 رو زدم و در قسمت Interface شماره پورت اینترفیس میکروتیک که شبکه رو بش وصل کردین انتخاب میکنید که من اینجا مطابق عکس پورت ۲ میکروتیک رو به شبکه وصل کردم بعدش ok میکنیم:
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Selection_216.png نمایش ها:	1 اندازه:	11.9 KB شناسه:	17638
    توجه کنید قسمت Network بعد از اینکه OK کردین خودش به صورت اتوماتیک پر میشه .

توضیح هر کدوم از منوها به شرح *یل میباشد :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید  نام:	Selection_217.png نمایش ها:	1 اندازه:	22.1 KB شناسه:	17639

خب ما تا اینجا تنظیمات IP Address رو به صورت گرافیکی انجام دادیم . دوستانی هم که به محیط شل و کد نویسی علاقه دارند میتونن با این دستورات ip آدرس رو روی میکروتیک ست کنن :

کد PHP:
    [admin@MikroTik] > ip address add interface=ether2 address=192.168.90.1/24 
    اگه میخواهید به صورت کامندی ببینین که چه ip های روی چه اینترفیس های تنظیم شده از این دستور استفاده کنید :
    کد PHP:
    [admin@MikroTik] > ip address print
    Flagsdisabledinvaliddynamic

#   ADDRESS            NETWORK         INTERFACE                                  

0   192.168.90.1/24    192.168.90.0    ether2                                      
    [admin@MikroTik] > 
    برای پاک کردن هر کدوم از ip ها میتونید از دستور ip address remove استفاده کنید:
    کد PHP:
    [admin@MikroTik] > ip address remove 0 
    فایل های پیوست شده
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-12-2020, 12:03 AM.

مرحله دوم تعریف ppoe client برای آوردن اینترنت به داخل میکروتیک

خب ما در مرحله اول تونستیم به میکروتیک مون ip بدیم اگه از محیط WinBox خارج شدید این بار میتونید به جای وارد شدن با مک آدرس میکروتیک با آی پی میکروتیک وارد محیط ش بشین به این صورت که در قسمت connect to آی پی میکروتیک رو که در مرحله قبل وارد کردیم رو میزنیم ؛یوزرمون هم که Admin بود و بدون اینکه پسوردی وارد کنیم connect رو میزنیم تا وارد محیط میکروتیک بشیم :
    برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	MikroTik WinBox Loader v2.2.18_218.png
نمایش ها:	1
اندازه:	10.4 KB
شناسه:	16935

سپس از منوهای سمت چپ منوی ppp رو انتخاب میکنیم که بعدش پنجره ppp باز میشه در تب Interface دکمه + رو انتخاب میکنیم از لیست باز شده گزینه PPOE Client رو انتخاب میکنیم:

نام:	223.png
اندازه:	21.2 KB
شناسه:	16936

در پنجره جدید باز شده از تب General در قسمت Name نامی به دلخواه وارد میکنیم که معمولا نام isp که اینترنت ازش گرفتیم رو میزنن و در قسمت Interface هم شماره پورت میکروتیک که به مودم ADSL مون وصل هست رو وارد میکنیم . همونطور که در پست بالا در اولین عکسی که گذاشتم متوجه شدید که من پورت یک میکروتیک رو به مودم ADSl وصل کردم:

نام:	Selection_223.png
اندازه:	8.8 KB
شناسه:	16937
    سپس به تب Dial Out میریم و در قسمت User و Password یوزر و پسورد خط ADSL مون رو وارد میکنیم و ok میکنیم:

نام:	Selection_224.png
اندازه:	11.7 KB
شناسه:	16938
    در اینجا اگه مراحل رو درست رفته باشیم در پایین سمت راست کادر زرد رنگ وضعیت status از authentication به Connected تبدیل میشه و بعد از اینکه ok کردین یه کلاینت ppoe اضافه میشه به لیست که یه حرف R میاد اولش یعنی اینکه اتصال برقرار میباشد:

نام:	Selection_226.png
اندازه:	5.5 KB
شناسه:	16939
    برای دیدن توضیحات بیشتر میتونید مثل عکس زیر عمل کنید که مشخصات کاملی از send و recive و وضعیت اتصال با isp به شما نشون میده:

نام:	226.png
اندازه:	155.6 KB
شناسه:	16940

من اگه از منوی tools زیر منوی Ping رو انتخاب کنم یه پنجره باز میشه که در تب General در قسمت ping to میتونم هر آی پی که بخوام پینگ بگیرم رو در این قسمت وارد کنم و بعدش دکمه start رو بزنم که شروع کنه به پینگ گرفتن . که من در همونطور که میبینید در این عکس از ip گوگل(8.8.8.8) ping گرفتم.
    همونطور که میبینید داره به من request میده یعنی اینترنت داریم :)

نام:	228.png
اندازه:	58.8 KB
شناسه:	16941

دوستانی هم که میخواهند از طریق شل ppoe تعریف کنن میتونن با این دستور این کار رو انجام بدن ؛ به جای یوزر باید یوزر خط ADSL رو نوشت و به جای پسورد هم باید پسورد خط رو نوشت :
    کد PHP:
    [admin@RemoteOffice] interface pppoe-clientadd interface=ether1 service-name=testSN user=user password=passwd disabled=no 
    وبرای مانیتور کردن یا دیدن وضعیت ppoe-client هم میتونن از این دستورات استفاده کنند:
    کد PHP:
    [admin@RemoteOffice] interface pppoe-client> print
    Flagsdisabledrunning
     0  R name
    ="pppoe-out1" max-mtu=1480 max-mru=1480 mrru=disabled interface=ether1
          user
    ="user" password="passwd" profile=default service-name="testSN"

ac-name="" add-default-route=no dial-on-demand=no use-peer-dns=no
          allow
    =pap,chap,mschap1,mschap2

[admin@MikroTik] interface pppoe-clientmonitor pppoe-out1
            status
    "connected"

uptime6s
         idle
    -time6s
          encoding
    "MPPE128 stateless"

service-name"testSN"

ac-name"MikroTik"

ac-mac00:0C:42:04:00:73
               mtu
    1480
               mru
    1480 

پایان بخش دوم
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 10-10-2013, 12:08 AM.

کامنت

مرحله سوم تعریف Default Gateway و DNS و Firewall برای اینترنت دار کردن شبکه

برای اینکه بتونیم اینترنت رو به شبکه بدیم سه تا کار رو باید انجام بدیم تعریف DNS و Default Gateway و Firewall که به این صورت عمل میکنیم .
      برای تعریف DNS هامون از منوی IP و زیر منوی DNS اقدام میکنیم. بعد از اینکه پنجره DNS Seting باز شد کنار مستطیل Server یک مثلث کوچیک هست که با علامت فلش توی تصویر مشخص کردم روش کلیک کنید تا مستطیل سرور فعال بشه که من DNS1 رو برابر 8.8.8.8 و DNS2 رو برابر 4.2.2.4 قرار دادم. شما میتونید هر چند تا DNS بخواین تعریف کنید فقط برای اضافه کردن DNS ها جدید روی اون مثلث کوچیک دوباره کلیک کنید تا یه مستطیل دیگه بهتون بده که DNS ها بعدیتون رو توش وارد کنید :

نام:	229.png
اندازه:	17.6 KB
شناسه:	16942

حالا میریم Gateway رو تعریف میکنیم. از منوی IP زیر منوی Routes رو انتخاب میکنیم از پنجره Route List روی + قرمز رنگ کلیک میکنیم که پنجره New Route باز بشه سپس در قسمت Gateway روی مثلث کوچیکه کلیک میکنیم که بتونیم Gateway رو انتخاب کنیم و بعد OK میکنیم:

نام:	231.png
اندازه:	73.1 KB
شناسه:	16943

بعدش فایروال مون رو تعریف میکنیم. منوی IP و زیر منوی Firewall رو انتخاب میکنیم . از پنجره فایروال تب NAT رو انتخاب میکنیم و بعدش روی + کلیک میکنیم که یه Rule جدید بنویسیم.
      Chain رو برابر با Srcnat قرار میدیم و Dst.Address رو هم برابر با رنج IP شبکه میزاریم سپس به تب Action میریم :

نام:	232.png
اندازه:	119.5 KB
شناسه:	16944
      از تب Action لیست کشویی رو باز میکنیم و گزینه Action رو روی Masquerade میزاریم و بعدش OK میکنیم:

نام:	Selection_227.png
اندازه:	8.8 KB
شناسه:	16945

من چون هنوز DHCP رو راه اندازی نکردم یه IP دستی به کارت شبکم دادم که بتونم اینترنت داشته باشم. اگه پینگ اینترنت تون نیومد یه بار میکروتیک رو ریست کنید و یا کارت شبکه تون رو یه بار غیرفعال و فعال کنید دیگه درست میشه .

تنظیم Default Gateway از طریق ترمینال :

برای Add کردن یه Gateway از این دستور استفاده میکنیم :
      کد PHP:
      [admin@MikroTik] > ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=shahraad_internet 
      و برای دیدن اینکه چه روت های وجود داره و به کجا میره از این دستور میتونید استفاده کنید :
      کد PHP:
      [admin@MikroTik] > ip route print 
      Flagsdisabledactivedynamic
      connect- static, ripbgpospfmme
      blackholeunreachableprohibit 

#      DST-ADDRESS        PREF-SRC        GATEWAY            DISTANCE

0 ADS  0.0.0.0/0                          188.34.0.132              1
       1   S  0.0.0.0
      /0                          shahraad_internet         1
       2 ADC  188.34.0.132
      /32    188.34.12.53    shahraad_internet         0
       3 ADC  192.168.90.0
      /24    192.168.90.1    ether2                    0
      [admin@MikroTik] > 
      برای پاک کردن مسیرها هم میتونید از این کامند استفاده کنید :
      کد PHP:
      [admin@MikroTik] > ip route remove numbers=

برای ست کردن DNS از طریق ترمینال هم با این دستور میتونید این کار رو انجام بدین :
      کد PHP:
      [admin@MikroTik] > ip dns set servers=8.8.8.8,4.2.2.4 
      برای دیدن تنظیمات DNS هم از این دستور در ترمینال استفاده کنید :
      کد PHP:
      [admin@MikroTik] > ip dns print                      

servers8.8.8.8,4.2.2.4
              dynamic
      -servers

allow-remote-requestsno
          max
      -udp-packet-size4096
                   cache
      -size2048KiB
                cache
      -max-ttl1w
                   cache
      -used8KiB
      [admin@MikroTik] > 
      پایان بخش سوم

کامنت

مرحله چهارم تعریف تاریخ و ساعت میکروتیک

بعضی وقتها مجبور میشین عملیاتی رو اجرا کنید که نیاز به تاریخ و ساعت دقیق سیستم دارین . عملیاتی از قبیل لاگ گیری و محدود کردن Bandwith بر اساس تاریخ و ساعت معین و مشخص . که باید یه تاریخ و ساعت دقیقی رو داشته باشیم توی میکروتیک .
        از منوی سیستم گزینه SNTP Client رو انتخاب میکنیم .پنجره SNTP Client که باز شد ابتدا تیک چک باکس Enable رو میزنیم .بعد گزینه Mode رو روی Unicast میزاریم که گزینه های Primery NTP Server و Secondary NTP Server فعال بشن و جلوی Primery 4.2.2.4 و برای Secondary 4.2.2.2 رو بنویسید و OK کنید :

نام:	233.png
اندازه:	31.2 KB
شناسه:	16946

سپس به منوی System و زیر منوی Clock رو انتخاب میکنیم . پنجره Clock که باز شده گزینه های Time , Date , Time zone رو ست میکنیم و OK میکنیم:

نام:	235.png
اندازه:	27.1 KB
شناسه:	16947

تنظیمات ساعت و تاریخ سیستم از طریق ترمینال :
        کد PHP:
        [admin@MikroTik] > system ntp client set enabled=yes primary-ntp=4.2.2.2 mode=unicast 
        و برای مشاهده تنظیمات ساعت و تاریخ از این دستور استفاده کنید :
        کد PHP:
        [admin@MikroTik] > system clock print 

time16:26:15
                    date
        oct/12/2013
          time
        -zone-nameAsia/Tehran
              gmt
        -offset: +03:30
              dst
        -activeno
        [admin@MikroTik] > 
        آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 10-12-2013, 05:33 PM.

کامنت

مرحله پنجم تنظیمات DHCP Client

نکته ای که اینجا قابل ذکر است اینه که اگر تنظیمات DHCP رو انجام دادین دیگه نیازی به تنظیمات بالا (Gateway,DNS,IP,Time&Date) نیست .
          منوی IP و زیر منوی DHCP Client رو انتخاب میکنیم از پنجره DHCP Client که باز شده گزینه + قرمز رنگ رو میزنیم تا پنجره New DHCP Client باز بشه. از منوی Interface شماره اینترفیسی رو که میخوایم DHCP روی اون فعال بشه رو انتخاب میکنیم و OK میکنیم :

نام:	236.png
اندازه:	31.4 KB
شناسه:	16948

تنظیمات DHCP Client از طریق ترمینال :
          کد PHP:
          [admin@MikroTik] > ip dhcp-client add interface=ether2 disabled=no use-peer-dns=
          yes use-peer-ntp=yes add-default-route=yes 

کامنت

ستاد من یه تازه وارد هستم و دارم میکروتیک مطالعه میکنم
            با توضیحات شما خیلی کارم راه افتاد فقط یه نکته ای رو نفهمیدم
            بعد از این که یک کابل از اترنت 1 به مودم adsl و یک کابل از اترنت 2 به کامپیوتری که روش winbox هست میکشیم
            چطور باید به بقیه اینترنت بدیم ؟ منظورم اینه که یک کابل هم باید به اترنت 3 بزنیم و بدیم توی هاب ؟ اینو نفهمیدم .
            خیلی خیلی ممنونم

سلام خواهش میکنم . شما لطفا این پست رو مطالعه کنید توی این پست تعریف کردم که چطور به شبکه تون اینترنت بدین :

آموزش تنظیمات اولیه میکروتیک جهت نصب و راه اندازی (,Internet,IP address,DNS,Default Gateway,Time&Date,PPPo)
            لطفا سوالاتتون رو از طریق فروم مطرح کنید که بقیه دوستان هم استفاده کنن.
            ممنون از همکاریتون .

استاد من هم همین بخش رو دیدم به سوال خوردم . اگه وقت دارید جواب بدین .
            1 سیم از پورت 1 به کامپیوتری که winbox داره
            1 سیم از پورت 2 به مودم adsl
            سوال . شبکه ما به کجا وصل میشه ؟؟ الان باید سیم دیگری رو وارد کنیم ؟؟؟
            آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 07-18-2021, 07:43 PM.

کامنت

سلام - اول چک کنید ببینید خود میکروتیک اینترنت داره ؟

کامنت

نوشته شده توسط Mohammad مشاهده پست
                سلام - اول چک کنید ببینید خود میکروتیک اینترنت داره ؟
                بله میکروتیک اینترنت داره ! اگه منظورتون اینه که r اون گوشه میاد و stsus به connected تغییر میکنه ! بله همینه . من تنظیمات رو قدم به قدم انجام دادم .
                اما سوال اینجاست .

بعد از اینکه همه چیز اوکی شد . من یه شبکه 60 کلاینتی تشنه اینترنت دارم . حالا چطور به اینها اینتر نت بدم . اصلا نه . فقط یک کامپیوتر دیگه میخوام وصل کنم . حالا چطور اینترنت رو به شبکه برسونم ؟

کامنت

با اجازه اساتید محترم . یه کابل از سویچ داخل شبکه بگیر بده به یکی از پورت های میکروتیک. بعد میری از توی ip - address به همون پورتی که از سویچ کابل گرفتی به میکروتیک وصل کردی یه رنج آی پی میدی . بعد DHCP رو تعریف کن که کلاینت هات آی پی بگیرن بعدش هم از بخش فایروال توی تب nat یه رول بنویس که chain=srcnat و src.address=192.168.1.1/24 بعدش میری به تب action و گزینه اکشن رو میزاری روی masqured بعدش اینترنتت باید ok شه.

کامنت

نوشته شده توسط linuxtrack مشاهده پست
                    با اجازه اساتید محترم . یه کابل از سویچ داخل شبکه بگیر بده به یکی از پورت های میکروتیک. بعد میری از توی ip - address به همون پورتی که از سویچ کابل گرفتی به میکروتیک وصل کردی یه رنج آی پی میدی . بعد DHCP رو تعریف کن که کلاینت هات آی پی بگیرن بعدش هم از بخش فایروال توی تب nat یه رول بنویس که chain=srcnat و src.address=192.168.1.1/24 بعدش میری به تب action و گزینه اکشن رو میزاری روی masqured بعدش اینترنتت باید ok شه.

خدا خیرت بده . میرم امتحان میکنم . دستت درد نکنه

کامنت

سلام من تاره يك ميكروتيك 951 گرفنم و از همون اول يك bridge توي اينترفيس اصلي هستش كه وقتي كابل مودم رو به هر ether وصل ميكنم ايرنت هم تو كامپوترم هست و اگه اون رو غير فعال كنم اينترنت هم قطع ميشه و خواستم مرحله اول بالا رو يعني اينترنت اوردن به ميكروتيك رو از راه شما بيارم كه نميشه (درضمن خوده مودم بايد روي bridge باشه يا ppoe) درضمن آي پي براش تعريف شده ولي مرحله دوم تعریف ppoe client برای آوردن اینترنت به داخل میکروتیک اصلا كار نميكنه يعني كانكت نميشه
                      درضمن براي ساخت وي پي ان ميخوام استفاده كنم

کامنت

سلام شما باید اول ازهمه مودم تون رو در حالت bridge قرار دهید . بعدش از یکی از پورت های مودم تون به پورت LAN اول میکروتیک وصل کنید بعدش میرید از قسمت ppp میکروتیک یک ppoe client اضافه کنید بعد از تب general یه گزینه داره به نام interfaces که از اون بخش ethr1 که به مودم adsl هم وصله رو انتخاب کن بعدش هم از تب dial out هم یوزر و پسورد تون رو وارد کنید و اوکی کنید اگه همه این کارا رو درست انجام داده باشی باید اینترنت رو داخل میکروتیک اورده باشی
                        اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

کامنت

نوشته شده توسط imansj مشاهده پست
                          سلام من تاره يك ميكروتيك 951 گرفنم و از همون اول يك bridge توي اينترفيس اصلي هستش كه وقتي كابل مودم رو به هر ether وصل ميكنم ايرنت هم تو كامپوترم هست و اگه اون رو غير فعال كنم اينترنت هم قطع ميشه و خواستم مرحله اول بالا رو يعني اينترنت اوردن به ميكروتيك رو از راه شما بيارم كه نميشه (درضمن خوده مودم بايد روي bridge باشه يا ppoe) درضمن آي پي براش تعريف شده ولي مرحله دوم تعریف ppoe client برای آوردن اینترنت به داخل میکروتیک اصلا كار نميكنه يعني كانكت نميشه
                          درضمن براي ساخت وي پي ان ميخوام استفاده كنم
                          دوست عزیز کانفیگی که به طور پیشفرض روی روتر شما هست خود شرکت میکرو برای راحتی کار مصرف کننده اعمال کرده بدین ترتیب که نیازی به اعمال کانکشن بریج روی مودم نیست و شما با اتصال مستقیم مودم(با pppoe) به پورت 1 میکرو و اتصال شبکتون یا سیستمتون به سایر پورتها میتونین از اینترنت استفاده کنین البته ipسیستمهای شبکتون باید به صورت obtinباشند نه دستی
                          اگر میخواهید تنظیمات رو طبق اموزشهای انجمن جلو برید پیشنهاد میکنم روتر رو ریست کنید(هنگام ریست تیگ گزینه no defult configrutionرو بزنید)
                          در رابطه با مشکل مرحله دوم ،شما باید پس از ساخت dns سرور داخل میکرو ،dnsسیستم خود را 192.168.90.1 قرار دهید

کامنت

dost aziz ghesmate firewall text ba pic hamkhoni nadare....

کامنت

سلام چه مشکلی داره؟
                              اینستاگرام انجمن لینوکس ایران : https://www.instagram.com/iranlinuxforum

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
                              در حال انجام ...
                              X