اطلاعیه

بستن
هنوز اطلاعیه ای در دست نیست.

آموزش سیسکو ویس جلسه دوم(QoS)

بستن
X

• فیلتر کردن
  • زمان
  • نمایش
Clear All
پست های جدید

آموزش سیسکو ویس جلسه دوم(QoS)

به نام خدا بحث voice روی ip خیلی حساسه چون پکت های ویس بسیار شکننده و بسیار کوچک و کم حجم در مقابل بسته های مثلا ftp یا دیگر پروتکل هاست به همین جهت پارامتر QOS برای نگهداری و امنیت بسته های ویس بسیار کاربردی و مدنظر است.البته در سیسکو بغیر از اینکه بحث QOS رو داشته باشه یک پارامتر قشنگ دیگه داره و اونهم جدا کردن اطلاعات ویس و دیتا ازهم و توی VLAN های مختلف که اون رو می تونیم با کامند زیر روی یک vlan دیگه ولی روی یک اینترفیس جدا کنیم.این قابلیت در سیسکو(فعال کردن دو vlan در یک اینترفیس ) قابلیت این رو داره که خودش پروتکل های مربوط به voice رو جدا کنه و در عمل پهنای باند رو جهت لسنه های ظریف و قابل پیش بینی صدا رزرو کنه
    switchport voive vlan 1
    حالا یک بحث مهم کیفیت سرویس است که بتونه از بسته های ویس حمایت کنه
    اول اینکه ما برای انتقال ویس رو ip باید پارامترهای فیزیکی مون رو چک کنیم و موارد زیر برامون مهممه
    دیلی های نامتقارن که بهش jitter هم می گویند نباید بیش از ۳۰ میلی ثانیه باشد
    پهنای باند لینک جهت سیگنالینگ از ۱۵۰ بیت تا ۱ کیلو باید باشد
    برای rtp یا همون بسته های ویس ۱ درصد پکت لاس بیشتر مضر است
    جهت ویدیو باید ۲۰%اضافه تر از پهنای باند مصرفی کدک در نظر بگیریم چون کدک ها معمولا تغییرات رو ارسال می کنند برای همین پهنای باند کمتری مصرف می کنند ولی ممکته یکباره تغییرات شدید باشه و نیاز به پهنای باند زیادتری باشه
    پروتکل های مخلفی در شبکه کار کیفیت سرویس رو انجام میدن
    به هنوان مثال پروتکل mqc اینجا یکم در موردش بحث می کنیم
    سه کامپوننت مورد استفاده در اون هست:
    class-map
    policy-map
    service-policy
    که در اولین کامند یعنی در class-map دو حالت match all,match any وحود دارد که در match all همه شرایط باید افاق بیافتد ولی در match any هرکدام اتفاق بیافتد میره توی پروسه بعدی
    در پروسه بعدی یعنی در class-map می تونیم از اکسس لیست ها یا از هر پارامتری که محدودیت استفاده کردیم فراخوان کنیم
    در مرحله بعد یعنی service-policy اعمال پالیسی است یعنی اگر این شرایط اتفاق افتاد با بسته ها چیکار کن مثلا بسته ها را drop کن یا هرچیز دیگه ای
    امیدوارم که این اصول بدردتون بخوره برای اعمال در شبکه هایی که ویپ ایحاد کردید
    آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 01-11-2020, 10:40 PM.

سلام آقا سید. بابت آموزش خیلی زحمت کشیدین دستتون درد نکنه.
    من منظورتون رو از جیتر (jitter) متوجه نشدم امکانش هست که توضیح بدین که چی هست ؟
    یه سوال دیگه اینکه برای انتقال تصویر با یه کیفیت خوب ما حداقل و حداکثر چقدر پهنای باند لازم داریم ؟

من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

کامنت

سلام
      خواهش می کنم
      jitter به تغییر تاخیر های میگن
      مثلا بک بسته بعد 90 میلی ثانیه رسیده یکی بعد 300 میلی ثانیه
      این اختلاف زیادیه و باعض کاهش کیفیت تماس میشه
      برای پهنای باند هم
      از 200 کی با کمترین کیفیت و 2 مگ کیفیت hd

کامنت

ممنون آقای نجفی
        qos چقدر تاثیر داره توی ثبات کیفیت تماس ها و تصاویر ارسالی و دریافتی ؟

من قلبی بزرگ با رویاهایی بزرگ دارم. دانسته هایمان را با هم به اشتراک بگذاریم.

کامنت

توی شبکه های کوچیک کمه
          ولی توی شبکه هایی که یکپارچه از دستگاههای یک جور استفاده کردن و بار شبکه به ظرفیت نهایی انتقال میرسه طبیعتا باید یک جور وسیله دفاعی برای ویس طراحی بشه.
          فرض کنید شبکه یک دانشگاه که توی اون از دانلود ها بگیرید به اتوماسیون و .... ftp سرور ها واقعا باید بین دو سوییچ از گیگا استفاده کنن و گرنه جواب نمیده پس چه انتطاری است که ویس با هر تماس با بیت ریت 16 گم یا لاس نشه
          توی این ها استفاده می کنن
          و همین الان داره توی شبکه هایی با این وسعت استفاده میشه
          آخرین ویرایش توسط سید مجتبی نجفی مقدم; در تاریخ/ساعت 08-18-2013, 09:59 AM.

کامنت

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی
          در حال انجام ...
          X