اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

بررسی مفاهیم HA در vSphere (بخش هفتم) بررسی مفاهیم VMCP و VM Monitoring

بستن
X
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
پاک کردن همه
پست های جدید

 • بررسی مفاهیم HA در vSphere (بخش هفتم) بررسی مفاهیم VMCP و VM Monitoring

  با سلام در این مقاله قصد دارم تا به ادامه بررسی تنظیمات HA بپردازم.

  VM Component Protection

  یکی از قابلیت های جدید که از ورژن 6 به HA اضافه شد VM Component Protection بوده. VM Component Protection به شما این امکان را میدهد تا از ماشین های مجازی خودتان در مقابل مشکل در Storage و همچنین عدم دسترسی به Storage Device ها محافظت کنید. در VMCP ما دو نوع Failure داریم که عبارتند از :
  (Permanent Device Loss (PDL
  (All Paths Down (APD


  که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 78.6 کیلو بایت
  (Permanent Device Loss (PDL

  نکته : سرور های Esxi با Storage Array ها ارتباط برقرار میکنند و ارتباط همدیگر را با یک مفهومی با نام SCSI Sense Code بررسی میکنند.

  PDL زمانی اتفاق میوفتد که ارتباط سرور های Esxi با Storage Array برقرار بوده اما Esxi با یکی از LUN ها ارتباط نداشته است. این اتفاق زمانی میوفتد که بطور مثال LUN شما به هر دلیلی Offline شده باشد و سرور Esxi قادر به Read و Write در آن LUN را نداشته باشد.


  (All Paths Down (APD

  APD زمانی اتفاق میوفتد که کل ارتباط بین سرور به Array شما از بین برود و سرور قادر به دریافت و ارسال SCSI Sense Code نباشد. یک مثال میتوان به از مدار خارج شدن کل Storage Array اشاره کرد.

  نکته : بعد از اینکه APD اتفاق افتاد، سرور Esxi به مدت 140 ثانیه منتظر دریافت SCSI Sense Code میماند، اگر از Storage Array چیزی دریافت نکرد سرور Esxi این Array را در حالت APD tome out قرار خواهد داد. بعد از گذشتن 140 ثانیه HA بصورت پیش فرض 3 دقیقه منتظر میماند اگر باز هم هم Sense دریافت نشد اقدام به انجام عملی که شما تنظیم کردید خواهد کرد.

  برای انجام تنظیمات PDL و APD وارد تنظیمات HA شده، در بخش Failures and Responses گرینه PDL را انتخاب کرده تا تنظیمات آن برای شما نمایش داده شود.

  همانطور که مشاهده میکنید شامل 3 گزینه برای انتخاب بود. Disable به این مفهوم بوده که HA هیچگونه واکنشی نسبت به PDL نخواهد. Issue events به این مفهوم بوده که HA فقط Event ایجاد خواهد کرد. و انتخاب اخر که ماشین های مجازی را Poweroff و بر روی سرور های دیگر در Cluster ریستارت خواهد کرد.
  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 87.8 کیلو بایت

  دو انتخاب اول در APD مشابه PDL به جز دو انتخاب آخر که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

  دو گزینه آخر کار مشابه ای که انجام خواهند داد این است که، هر دو ماشین های مجازی را خاموش کرده و بر روی سرور های دیگر ریستارت خواهند کرد. تفاوت اصلی بین Aggressive و Conservative بوده. اگر Conservative را انتخاب کنیم HA ماشین های مجازی را بر روی سرور هایی ریستارت خواهد کرد که Datastore هایی که ماشین مجازی بر روی آن ها قرار دارد را ببیند و ارتباط داشته باشد. اما Aggressive اصلا بررسی نخواهد کرد که کدام سرور ها به Datastore دسترسی داشته، لذا ماشین های مجازی را فقط ریستارت میکند. برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: Untitled.png مشاهده: 2 حجم: 91.9 کیلو بایتدر ادامه یک بخشی است با نام Response recovery، شما میتوانید تنظیمی انجام دهید که اگر ارتباط بین سرور ها و Storage Array در یک زمان مشخص برقرار شد ماشین های مجازی را ریستارت کند یا خیر.

  شما میتوانید در Response delay یک مقدار زمانی را تنظیم کنید که HA بعد از تشخیص APD به مدت 3 دقیقه صبر میکند و بعد از این 3 دقیقه اقدام به ریستارت کردن ماشین های مجازی خواهد کرد. شما میتوانید تنظیم کنید که اگر در این مدت 3 دقیقه ارتباط بین سرور و Storage Array برقرار شد اقدام به ریستارت کردن ماشین های مجازی نکند، همچنین میتوانید تنظیم کنید که ماشین های مجازی را در هر صورت ریستارت کند. برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 90.9 کیلو بایتVM Monitoring

  در مقالات قبل در مورد VM و Application مانیتورینگ صحبت کردیم، در این بخش به بررسی تنظیمات این دو خواهیم پرداخت.

  برای فعال یا غیر فعال کردن ماینتورینگ در سطح VM و نرم افزار، وارد بخش VM Monitoring شده و میتوانید تیک گزینه های VM Monitoring و Application Monitoring را برداشته و در حالت غیر فعال قرار داده و همچنین با قرار دادن تیک گزینه ها میتوانید این دو مورد را فعال کنید.
  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 84.5 کیلو بایت
  نکته : برای اینکه VM Monitoring عمل کند شما باید VMware Tools را بر روی ماشین های مجازی نصب کرده باشید و برای اینکه Application Monitoring عمل کند نیاز به یک برنامه Third-party مانند Symantec خواهید داشت.

  شما چندین انتخاب برای تنظیم VM و Application مانیتورینگ دارید که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

  در بخش Heartbeat monitoring sensitivity دو بخش با نام Present و Custom میباشد. با استفاده از این دو گزینه شما میتوانید برای بحث VM و Application مانیتورینگ یک سری معیار ها قرار دهید. اگر از Present استفاده کنیم که میتواند در حالت های High,Low و میانه قرار بگیرد، بسته به حالت استفاده شده موارد پایین برای شما تنظیم خواهد شد، اما اگر شما نیاز دارید که بصورت دستی این کار را انجام دهید از Custom استفاده خواهید کرد. پس من بر روی Custom قرار داده که موارد را بصورت دستی تنظیم کرده و بررسی کنیم.

  Failure Interval

  اگر VMware tools و نرم افزار موجود در VM در مقدار زمان مشخص شده در Failure Interval هیچ Heartbeat ارسال نکند، HA ماشین مجازی را ریستارت خواهد کرد.

  Minimum Uptime

  این گزینه به این مفهوم بوده که، 2 دقیقه حداقل بعد از بالا آمدن VM منتظر باید ایستاد و بعد Failure Interval آغاز شود. یعنی اگر بعد از ریستارت کردن ماشین مجازی سرویس های آن ماشین مجازی و حتی نرم افزار نیاز به یک زمانی خاصی برای Start شدن دارند شما میتوانید این زمان را در این بخش قرار داده و بعد از اتمام این زمان HA منتظر Heartbeat خواهد بود و اگر در زمان Failure Interval پیام Heartbeat دریافت نکرد اقدام به ریستارت ماشین مجازی خواهد کرد.

  Maximum per-vm resets و Maximum resets time window

  در این بخش شما مشخص میکنید که HA چند بار اقدام به ریستارت کردن ماشین مجازی کند. Maximum per-vm resets تعداد ریستارت شدن ماشین مجازی را مشخص میکند و Maximum resets time window بازه زمانی که تعداد ریستارت میتواند انجام شود

  بطور مثال فرض کنید که شما نیاز دارید که تنظیم کنید که ماشین مجازی اگر در یک ساعت سه بار ریستارت شد و باز هم Heartbeat ارسال نکرد دیگر در این ساعت عمل ریستارت انجام نشود. یا مثلا شما میخواهید که در طی یک روز 3 بار ماشین مجازی در اثر نفرستادن Heartbeat ریستارت شود و بیشتر از سه بار ریستارت نشود. اگر شما کلا نیاز دارید که فقط ماشین مجازی سه بار در کل ریستارت شود گزینه no window را انتخاب کنید.
  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید نام: Untitled.png مشاهده: 1 حجم: 78.5 کیلو بایت  امیدوارم مفید واقع شده باشد.
  فایل های پیوست شده
  آخرین ویرایش توسط Sinamcp; در تاریخ/ساعت 09-10-2018, 12:00 PM.
در حال انجام ...
X
کانال تلگرام منطقه لینوکسی ها