اطلاعیه

بستن
No announcement yet.

نصب لینوکس از طریق USB یا بوت کردن در حالت Live با استفاده از دستورات Unetbootin و dd

بستن
X
 
 • فیلتر کردن
 • زمان
 • نمایش
Clear All
پست های جدید

  نصب لینوکس از طریق USB یا بوت کردن در حالت Live با استفاده از دستورات Unetbootin و dd

  نصب لینوکس از طریق USB یا لاگین کردن به Live Linux Environment ایده جالبی است. گاهی اوقات بوت از طریق USB ضروری می باشد، به ویژه هنگامی که دستگاه مدیای ROM کار نمی کند. Boot ویندوز از طریق USB دشوار نیست و با در دسترس بودن نرم افزارهای مختلف، فقط چند کلیلک برای راه اندازی آن لازم است. boot کردن یک سیستم ویندوز نیاز به سه فایل دارد، یعنی فایل های boo.ini، ntldr و ntdetect.com. اما boot سیستم لینوکس فرآیند پیچیده ای است که در صورت اجرای خوب، نیاز به مجموعه زیادی از فایل ها و فرآیندها دارد. این فرآیند boot پیچیده است اما ایجاد قابلیت boot-able در یک Usb بسیار تعاملی و جالب می باشد.


  ما ایمیج Usb boot-able را به دو روش ایجاد خواهیم کرد :
  • Unetbootin (یک پروژه Open Source، مطلقا در دسترس)
  • dd (شرح اطلاعات)  برخی از الزامات اساسی برای ایجاد ایمیج Usb boot-able عبارتند از :
  • USB (Pen Drive)
  • ایمیج لینوکس CD/DVD/ISO یا اتصال به اینترنت (برای ایمیج بزرگ توصیه نمی شود)
  • پلت فرم ویندوز/لینوکس  بیایید با Unetbootin شروع کنیم
  از Apt/Yum برای دریافت پکیج ضروری Unetbootin استفاده کنید و یا tar-ball را از طریق لینک زیر برای پلت فرم خود دانلود کنید :
  http://unetbootin.sourceforge.net/

  USB pen-drive خود را در سیستم ویندوز/لینوکس گذاشته و Unetbootin را راه اندازی کنید، شما پنجره خوش آمدگویی را مشاهده خواهید کرد :
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	1.jpg
نمایش ها:	1
اندازه:	337.6 KB
شناسه:	20320

  محتوای بالای خط قرمز را بررسی کنید. Type را باید بر روی Usb Device قرار دهید و اگر بیش از یک USB به سیستم متصل است، ضروری است که نام دقیق USBای که با آن کار دارید را بدانید. انتخاب اشتباه منجر به پاک شدن هارددیسک شما خواهد شد، بنابراین با دقت آن را انتخاب کنید. شما می توانید از پنجره Unetbootin، ایمیج دیسک ذخیره شده را بر روی هارد دیسک خود browse کنید.
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	2.jpg
نمایش ها:	1
اندازه:	352.2 KB
شناسه:	20321

  و یا بجای این، سریع آن را از اینترنت دانلود کنید. هرچند این پروسه زمان بری است و وقتی که بیشتر ایمیج دانلود شده است، ممکن است با نتیجه error مواجه شوید.
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	3.jpg
نمایش ها:	1
اندازه:	348.9 KB
شناسه:	20323

  روی OK کلیک کنید، فرآیند دانلود و یا اکسترکت شدن ایمیج شروع خواهد شد که بسته به حجم دانلود و یا حجم فایل ایمیج IOS طول خواهد کشید. وقتی تمام شد، بر روی exit کلیک کنید.

  دستگاه ذخیره سازی usb را با خیال راحت خارج کنید و به سیستمی که قصد بوت کردن آن را دارید متصل کنید. سیستم را Restart کنید و usb را set کنید تا اولین بار از منوی BIOS که ممکن است بسته به سیستم شما و ساختمانش به فشردن کلید F12، F8، F2 و یا Del نیاز داشته باشد، بوت شود.

  شما با پنجره ای همانند زیر که پنچره خوش آمدگویی است مواجه می شوید، جایی که می توانید Live Linux Mode و یا Install on Hard Disk را از آنجا به طور مستقیم نصب کنید.


  مزایای استفاده از Unetbootin
  • خودکار بودن بسیاری از پردازش ها
  • استفاده آسان آن
  • امکان ایجاد مموری استیک boot-able از ویندوز/لینوکس را فراهم می کند.  معایب استفاده از Unetbootin
  • یک انتخاب اشتباه از دیسک منجر به پاک شدن تمام اطلاعات و برنامه های نصب شده بر روی HDD پرایمری می شود  ایجاد قابلیت Boot-able در USB با استفاده از دستور dd
  دستور dd در اصل بخشی از یونیکس است که در لینوکس اجرا می شود. دستور dd قابلیت هدرهای striping و اکسترکت بخش های فایل های باینری را دارد. این دستور توسط Makefileهای کرنل لینوکس برای ساخت ایمج های بوت مورد استفاده قرار می گیرد.

  ترکیب اصلی دستور dd به صورت زیر می باشد
  کد:
  dd if=<source> of=<target> bs=<byte size>; sync
  اندازه بیت به طور کلی " some power of 2، و معمولا کمتر از 512 بایت می باشد به عنوان مثال 16384 , 8192 , 4096 , 2048 , 1024 , 512، لیکن می تواند هر عدد صحیح مناسبی باشد.

  گزینه sync به شما اجازه می دهد تا هر چیزی را با استفاده از synchronize کردن I/O کپی کنید.

  دستور زیر را بسته به منبع و مقصد خود تغییر داده و اجرا کنید.
  کد:
  # dd if=/home/server/Downloads/kali-linux-1.0.4-i386.iso of=/dev/sdb1 bs=512M; sync
  ایجاد قابلیت boot-able در دیسک بسته به حجم ایمیج ISO و ظرفیت RAM شما زمان می برد.

  در ساخت boot stick تا وقتی که پروسه به پایان نرسیده است وقفه بوجود نیاورید، شما چیزی شبیه به این در ترمینال خود دریافت می کنید.
  کد:
  4+1 records in
  4+1 records out
  2547646464 bytes (2.5 GB) copied, 252.723 s, 10.1 MB/s
  حالا با خیال راحت دیسک را خارج کنید، آن را به سیستمی که می خواهد با لینوکس بوت شود، متصل کنید و فراموش نکنید که گزینه booting را در BIOS خود تغییر دهید، در وهله اول، flash stick خود را برای بوت کردن، تنظیم کنید.

  وقتی USB بوت شد، پنچره خوش آمدگویی را مشاهده خواهید کرد.
  برای بزرگتر شدن عکس روی آن کلیک کنید

نام:	5.png
نمایش ها:	1
اندازه:	50.6 KB
شناسه:	20322  جوانب مثبت روش فوق :
  • کمترین خطای ممکن در ایجاد کپی
  • هیچ party tool اضافه ای مورد نیاز نیست


  معایب روش فوق :
  • هیچ جایی برای اشتباه وجود ندارد، خطا مساوی است با پاک شدن همه چیز
  • روشی غیرتعاملی
  • شما باید بدانید چه کاری انجام می دهید، چنانکه که نمی خواهید در زمان اجرا هیچ راهنما، prompt یا کمکی دریافت کنید، باید در ترمینال ها خوب عمل کنید.


  به خاطر داشته باشید، همه توزیع ها Live Environment را نمی پذیرند، اما اکثر توزیع های امروزی این کار را انجام می دهند.

  مقاله بالا به منظور مقایسه این دو روش نیست. قبل از نوشتن هر مطلبی که ما ارائه می دهیم، ساعت ها مورد تست و بررسی قرار گرفته و فرآیند اجرا شده است تا شما با اطمینان 100% راه حل ها را به کار گیرید.

  اگر در قسمتی از آن دچار مشکل شدید، در صورت تمایل در قسمت نظرات با ما ارتباط برقرار کنید. برای هر گونه آسیب به داده ها/دیسک، در نتیجه ی استفاده از روش های فوق نه نویسنده و نه منطقه لینوکسی ها مسئول نیست.
  آخرین ویرایش توسط Habili; در تاریخ/ساعت 02-08-2016, 08:37 PM.

درباره انجمن منطقه لینوکسی ها

انجمن منطقه لینوکسی ها با هدف ارتقاء سطح علمی کاربران در سطح جهانی و همچنین کمک به بالا بردن سطح علمی عمومی در زمینه های تخصصی فوق پایه گذاری شده است. انجمن منطقه لینوکسی ها از طریق کارشناسان و متخصصان پاسخگوی سوالات گوناگون کاربران مبتدی یا پیشرفته میباشد تا حد امکان تلاش شده که محیطی متنوع و کاربر پسند و به دور از هرگونه حاشیه جهت فعالیت کاربران در این انجمن ایجاد شود. لذا ما به صورت مستمر برای پیشرفت کمی و کیفی محتوی و اطلاعات انجمنمان میکوشیم که این برای ما ارزشمند و حائز اهمیت است. کلیه حقوق،اطلاعات و مقالات در این انجمن متعلق به سایت منطقه لینوکسی ها میباشد، و هرگونه نسخه برداری بدون ذکر منبع مورد پیگرد قانونی خواهد شد.

شبکه های اجتماعی

ایمیل مدیریت

Habili@linux-zone.org

در حال انجام ...
X